Nowy film o życiu błogosławionego Carla Acutisa wkrótce w kinach. „Mapa rzeczywistości” odkryje wyzwania cyfrowej ery
Wiosną 2025 roku na ekrany kin trafi nowy film dokumentalny, który przeniesie widzów w inspirującą podróż przez życie błogosławionego Carla Acutisa. Produkcja zatytułowana „Mapa rzeczywistości: Carlo Acutis i nasza era cyfrowa” zgłębi życie młodego błogosławionego oraz lekcje, jakie oferuje ono młodym ludziom w kontekście wyzwań współczesnego świata cyfrowego.
Film „Mapa rzeczywistości” został ogłoszony przez Castletown Media 1 lipca 2024 roku, tuż po tym, jak Watykan ogłosił nadchodzącą kanonizację Carla Acutisa. Decyzja o kanonizacji zapadła po tym, jak papież Franciszek uznał drugi cud przypisywany wstawiennictwu Acutisa. Data uroczystości kanonizacyjnej nie została jeszcze ogłoszona, ale samo wydarzenie z pewnością przyciągnie uwagę katolików na całym świecie.
Reżyser filmu, Tim Moriarty, podkreśla, że „Mapa rzeczywistości” będzie łączyć akcję na żywo, animację oraz wywiady dokumentalne. W filmie pojawią się członkowie rodziny Carla, jego przyjaciele, naukowcy oraz eksperci od technologii. Moriarty wyjaśnia, że film będzie podejmować pilne pytania współczesne, badając wpływ sztucznej inteligencji i wirtualnego świata na nasze rozumienie człowieczeństwa.
Antonia Salzano Acutis, matka Carla, również występuje w filmie. W komunikacie prasowym powiedziała: „Carlo jest wspaniałym przykładem dla dzisiejszej młodzieży. Dzisiaj ludzie czują się, jakby byli w tragicznym stanie, jeśli nie mają dostępu do internetu. Jednak prawdziwą tragedią jest to, że nasz świat jest odłączony od Boga. Świętość jest nadal możliwa. Carlo pokazuje nam, że możemy być świętymi w dzisiejszym świecie”.
Castletown Media współpracuje przy produkcji tego dokumentu z katolickim filmowcem Jimem Wahlbergiem. Obaj odnieśli już sukces dzięki filmowi „Jesus Thirsts: The Miracle of the Eucharist”, który stał się najbardziej dochodowym dokumentem Fathom Events w 2024 roku. Wahlberg i Moriarty mają nadzieję, że „Mapa rzeczywistości” powtórzy ten sukces, dostarczając widzom kolejny film z głębokim przesłaniem religijnym.
Film nie tylko opowiada historię Carla Acutisa, ale także śledzi grupę uczniów liceum z Dakoty Północnej, którzy wyruszają na pielgrzymkę do grobu Carla, zostawiając swoje telefony w domu, aby podkreślić znaczenie odłączenia się od technologii w celu pełnego zaangażowania się w rzeczywistość. Moriarty zaznacza, że życie Carla stanowi mapę drogową prowadzącą od rozproszeń świata wirtualnego do świata realnego, szczególnie przez jego oddanie Eucharystii, którą nazywał „autostradą do nieba”.
„Carlo Acutis jest postacią, z którą można się utożsamić i która inspiruje dzisiejsze pokolenie. Pokazuje nam, że świętość jest nadal możliwa w czasach współczesnych” – mówi Wahlberg. Film ma na celu zainspirować widzów, aby dostrzegli, że świętość jest osiągalna, nawet w świecie zdominowanym przez technologię. Moriarty dodaje: „Wierzymy, że Carlo Acutis jest świętym dla naszych czasów. W świecie coraz bardziej zdominowanym przez technologię i naznaczonym ludzką izolacją, Carlo jest potężnym przykładem wykorzystania technologii jako narzędzia ewangelizacji, a nie stawania się narzędziem technologii”.
Źródło: Catholic News Agency, TP
Światowa encyklopedia filmu religijnego
Unikatowe opracowanie zagadnień filmu religijnego. Pierwsza na świecie tego typu encyklopedia ze szczególnym uwzględnieniem tematyki polskiej! Autorami haseł są wybitni specjaliści w dziedzinie filmu religijnego (50 osób!) z kilku krajów Europy i Ameryki. 1700 haseł rzeczowych i osobowych, w tym omówienia religijnych filmów fabularnych i dokumentalnych.
PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 109 zł
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.
Święty Prymas. Wyd. II 2021
Był nie tylko wielkim prymasem i wielkim patriotą. Był wielką nadzieją Polaków, tej olbrzymiej większości narodu, która nie zamierzała ulegać bolszewizacji. Był naszą ostoją. Nie lękał się ani komunistycznych gróźb, ani więzienia, ani życia w nieustannej walce. Zawierzył swój los Maryi, Pani Jasnogórskiej, w niej szukał wzmocnienia oraz pociechy – i znajdował! Również przyszłość całego narodu oddał Jej w opiekę.
Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II
Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
Święta Rodzina
W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.
Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość
Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.
Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach
Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
Polska i Krzyż
Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.
Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki
Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.
Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym
Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.
Kobiety w Piśmie Świętym
Ewa, Sara, Anna, Miriam czy Estera – jakże często słyszymy te imiona; są one nierozerwalnie połączone z Pismem Świętym i całą historią Zbawienia. Ale kim są postacie kryjące się za tymi imionami? Co o nich wiemy i czego te wspaniałe kobiety uczą nas dzisiaj? Na te i na wiele innych pytań odpowiada ks. prof.
Dekalog
Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.
Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej
Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.