Amerykańska kultura posiadania broni: wyzwania, trendy i nadzieje na zmianę

Nasi autorzy

Amerykańska kultura posiadania broni: wyzwania, trendy i nadzieje na zmianę

fot. Pexels (Pixabay)

fot. Pexels (Pixabay)

Amerykańska kultura posiadania broni od dawna budzi kontrowersje i zainteresowanie na całym świecie. Podczas gdy dla niektórych obrońców prawa do broni jest to kwestia wolności i tradycji, dla innych jest to obszar głębokiej troski związanej z bezpieczeństwem publicznym i życiem. Stany Zjednoczone wyróżniają się na tle innych krajów pod względem wskaźnika posiadania broni. Badania Small Arms Survey wykazały, że na 100 osób przypada tam aż 120 sztuk broni, co stanowi ogromną liczbę w skali globalnej. Tymczasem inne kraje, takie jak Szwajcaria czy Jemen, również znane z wysokich wskaźników posiadania broni, są wciąż daleko w tyle za USA.

Jednakże nie tyle sama liczba sztuk broni, co sposoby ich wykorzystania i regulacji tej kwestii definiują kontekst kultury posiadania broni. W Stanach Zjednoczonych, gdzie posiadanie broni jest prawem konstytucyjnym, debata na temat regulacji jest niezwykle zaogniona. Z jednej strony, zwolennicy praw do broni argumentują, że jest to kluczowy element wolności jednostki i obrony przed zagrożeniami. Z drugiej strony, krytycy podkreślają, że łatwy dostęp do broni zwiększa ryzyko przemocy, w tym przypadków samobójstw i masowych strzelanin. Niepokojącym trendem jest również fakt, że produkcja broni palnej w USA rośnie, a coraz więcej osób decyduje się na jej zakup. Liczba wniosków o sprawdzenie przeszłości przed zakupem broni znacząco wzrosła, co może sugerować rosnące zaniepokojenie społeczne i indywidualne poczucie zagrożenia.

Najbardziej przerażające są jednak statystyki dotyczące przemocy związanej z bronią w USA. Wskaźnik zabójstw z użyciem broni palnej jest znacząco wyższy niż w innych rozwiniętych krajach, co świadczy o poważnym problemie społecznym. Masowe strzelaniny, które w USA są zjawiskiem znacznie częstszym niż gdziekolwiek indziej, stawiają pod znakiem zapytania bezpieczeństwo publiczne i skuteczność obecnych przepisów regulujących dostęp do broni. W innych krajach, gdzie wprowadzono restrykcyjne przepisy, można dostrzec pozytywne zmiany w zakresie bezpieczeństwa publicznego. Kraje takie jak Australia, Nowa Zelandia czy Wielka Brytania wprowadziły reformy, które przyniosły spadek liczby ofiar przemocy z użyciem broni.

Jednakże w Stanach Zjednoczonych reformy te napotykają na silny opór polityczny i społeczny. Podział na zwolenników i przeciwników regulacji broni nadal stanowi przeszkodę dla wprowadzenia skutecznych zmian. Wniosek jest jasny: kwestia posiadania broni w USA to problem nie tylko legislacyjny, ale także kulturowy i społeczny. Rozwiązanie tego problemu wymagać będzie współpracy i kompromisu ze strony wszystkich zaangażowanych stron, aby zapewnić bezpieczeństwo publiczne i przestrzeganie praw jednostki. Mimo trudności i wyzwań, jakie stoją przed społeczeństwem amerykańskim, nadal istnieje nadzieja na znalezienie rozwiązania, które uwzględni zarówno potrzebę bezpieczeństwa, jak i prawa jednostki. To właśnie ta równowaga będzie kluczem do rozwiązania problemu kultury posiadania broni w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: CNN, TP

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowakks. Dariusz Okoks. Waldemar ChrostowskiJerzy KruszelnickiGrzegorz Kucharczykbp Wiesław MeringLeszek SosnowskiWojciech RoszkowskiJakub MaciejewskiPiotr ŁuczukWojciech PolakAleksander NalaskowskiKs. Prof. Janusz KrólikowskiPatryk JakiKs. Paweł BortkiewiczZbigniew StawrowskiRyszard Kantor

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

 

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Andrzej Nowak

Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.

 

Wojna. Reportaż z Ukrainy

Wojna. Reportaż z Ukrainy

 

Ta wojna jest blisko. Kilkanaście kilometrów od polskiej granicy znajdują się w pełni uzbrojone posterunki wojskowe, a w nich żołnierze gotowi walczyć z rosyjskim najeźdźcą aż do śmierci. Ale oprócz geografii chowa się w bliskości tej wojny jeszcze inna, upiorna prawda. Niemiłosiernie bombardowana charkowska dzielnica Sałtiwka łudząco przypomina przecież blokowiska łódzkiego Widzewa czy warszawskiego Ursusa.

 

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Wojciech Roszkowski

Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.

 

Francuskie samobójstwo

Francuskie samobójstwo

Éric Zemmour

„Francuskie samobójstwo” we Francji biło rekordy sprzedaży: 15 tys. egz. dziennie! Równie silne były napaści na książkę i jej autora; nic dziwnego, skoro wieszczy on schyłek Francji, którego główną przyczyną są/będą kobiety-feministki, ruchy gejowskie i wszystkie inne z nimi spokrewnione oraz muzułmańscy imigranci. Za równie niebezpieczne uznaje „mroczne, podziemne wpływy brukselskich technokratów”.

 

Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia

Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia

Janusz Szewczak

Czy zdajemy sobie sprawę z tego, dokąd prowadzą nas najnowsze trendy światopoglądowe? Postnowocześni ideologowie, pseudonaukowcy oraz zgenderyzowani politycy chwycili w swoje ręce stery w wielu krajach i wiodą ludzkość w tragiczną otchłań. Zgodnie z jeszcze oświeceniowymi, a potem z marksistowskimi, leninowskimi i nazistowskimi zaleceniami także dzisiejsi utopiści godzą się z tym, że na drodze do świata bez skazy muszą być ofiary.

 

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Andrzej Nowak

Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).

 

Wielkie Zatrzymanie

Wielkie Zatrzymanie

Aleksander Nalaskowski

Najbardziej prześladowany w Polsce profesor, Aleksander Nalaskowski, ciętym piórem, z wielką erudycją i przenikliwością rysuje niepokojącą wizję świata XXI wieku. Nasz zabiegany i ogłupiały glob ziemski przestał się kręcić na kilka miesięcy – nastąpiło Wielkie Zatrzymanie, jak trafnie nazywa to Autor. Gdy opadł pierwszy kurz wzniecony pandemią i globalnym zamieszaniem, pojawił się ponoć nowy obraz świata.

 

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Wojciech Roszkowski

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.