Zachodnie wojny informacyjne: cenzura i manipulacja mediami w nowej erze wojen i konfliktów
W ciągu ostatnich lat zachodnie społeczeństwa stały się świadkami coraz większej cenzury i manipulacji informacjami, prowadzonej przez ich własne rządy. Kierując ogromne środki finansowe, szczególnie te przeznaczone na wydatki wojskowe, na kontrolę informacji, rządy te zdają się odchodzić od tradycyjnych, kinetycznych metod prowadzenia wojen. Warto zastanowić się nad pytaniem: dlaczego rządy, które powinny służyć swoim obywatelom, wydają się teraz ich kontrolować i tłumić różne poglądy?
Finansowe korzyści i manipulacja informacyjna
Podążanie za pieniędzmi może rzucić światło na powody tych działań. Rządy często operują w sposób nieprzejrzysty, a osoby z nieczystymi intencjami rzadko otwarcie przyznają się do swoich prawdziwych motywów. Przykładem może być Big Pharma, która czerpie korzyści z manipulacji agencjami zdrowia i mediami, ale znacznie większe kwoty są wydawane na cele wojskowe. Budżet wojskowy USA wynosi około 1,5 biliona dolarów rocznie, co jest dwukrotnie większą kwotą niż wszystkie wydatki pozamilitarne Kongresu USA razem wzięte.
Nowa doktryna wojskowa
W ciągu ostatniej dekady USA zmieniły swoją doktrynę wojskową, koncentrując się na tzw. wojnie piątej generacji (5GW). Zamiast tradycyjnych działań zbrojnych, nowa strategia kładzie nacisk na kontrolowanie informacji i percepcji poprzez media tradycyjne, media społecznościowe i inne kanały wpływu. Generał Michael Flynn, autor „Wprowadzenia do 5GW”, podkreśla, że współczesne konflikty wygrywa się poprzez kontrolę informacji.
Cenzura i kontrola mediów
Według byłego dyplomaty Departamentu Stanu, Mike’a Benza, nowy typ myślenia wojskowego został skierowany przeciwko obywatelom. Benz zwrócił uwagę, że internet od samego początku był narzędziem polityki państwowej, z Google finansowanym przez DARPA. Początkowo wojsko opowiadało się za wolnością słowa jako sposobem wspierania grup dysydenckich na całym świecie, jednak wydarzenia takie jak kontrzamach stanu na Ukrainie w 2014 roku, Brexit w 2016 roku oraz wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA zmieniły ten pogląd.
Pandemia COVID-19
Reakcja na COVID-19, obejmująca blokady, cenzurę i obowiązkowe szczepienia, była również częścią programu finansowanego przez wojsko, mającego na celu kontrolowanie informacji i percepcji opinii publicznej. Operacja Warp Speed, amerykański program szczepionek, była finansowana i zarządzana przez Pentagon, a środki pochodziły od wojska.
Wojna na Ukrainie
Wojna na Ukrainie pokazała, że teoria wojny piątej generacji ma swoje ograniczenia. Wojna na Ukrainie łączy w sobie okropności I wojny światowej i zaawansowaną technologię, co przypomina bardziej zaktualizowaną wersję drugiej generacji działań wojennych. Rosja, pomimo mniejszego budżetu wojskowego, zdołała wyprodukować znacznie więcej broni niż NATO, co pokazuje, że tradycyjne metody wojenne nadal mają znaczenie.
Przyszłość wojskowej kontroli informacji
Zmiana w podejściu wojskowym może oznaczać, że duże finansowanie propagandy i cenzury zacznie zanikać. Kontrolowanie informacji jest kosztowne i pracochłonne. Obywatele mogą zyskać na zmniejszeniu nacisku na manipulację informacyjną, a wojsko skupi się na dogonieniu Rosji w dziedzinie kinetycznej technologii wojskowej.
Wnioski
W miarę jak zachodnie wojska zmieniają swoje podejście do współczesnych konfliktów, obywatele mogą mieć nadzieję na zmniejszenie cenzury i większą wolność słowa. Wrogiem przestają być obywatele we własnych krajach, a stają się nim realne zagrożenia zewnętrzne. To nowe podejście może przynieść bardziej transparentne i demokratyczne społeczeństwo, w którym informacje nie są kontrolowane przez wojsko.
Źródło: LifeSiteNews Catholic, TP
Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu
Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.
Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.
Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.
Wojna. Reportaż z Ukrainy
Ta wojna jest blisko. Kilkanaście kilometrów od polskiej granicy znajdują się w pełni uzbrojone posterunki wojskowe, a w nich żołnierze gotowi walczyć z rosyjskim najeźdźcą aż do śmierci. Ale oprócz geografii chowa się w bliskości tej wojny jeszcze inna, upiorna prawda. Niemiłosiernie bombardowana charkowska dzielnica Sałtiwka łudząco przypomina przecież blokowiska łódzkiego Widzewa czy warszawskiego Ursusa.
Sybir. Dzieje polskich zesłańców XVIII–XX w.
Za co?! Pytanie to nieodparcie nasuwa się podczas czytania tej przejmującej książki. Tysiące Polaków, najlepszych synów swojego narodu, było zsyłanych na Sybir za umiłowanie własnego kraju, za walkę o jego wolność, za przywiązanie do wiary katolickiej. Wszelki sprzeciw wobec caratu karany był surowo; najczęściej właśnie wyekspediowaniem na tę nieludzką ziemię, skąd przeważnie nie było już powrotu.
Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy
Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.
Konfederacja targowicka
Czytając tę historyczną książkę, zaczynamy się zastanawiać, czy jednak nie odnosi się ona do czasów jak najbardziej nam współczesnych. Nie chodzi tylko o samo zjawisko zdrady narodowej, ale o metody działania targowiczan. Nasuwa się co chwilę refleksja: to wtedy też już tak było?! Tak, już wtedy np. zastosowano terror wobec wolnych obywateli Rzeczypospolitej, rekwirowano majątki, pozbawiano stanowisk.
Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza
Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.
Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja
Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.
Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej
Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015
Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.
Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.
Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe
"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku.
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.