Wspomnienie o ks. Janie Kaczkowskim, człowieku pełnym miłości i energii
Ks. Jan Kaczkowski, znany i ceniony polski duchowny, pozostawił po sobie niezatarte wspomnienia w sercach wielu ludzi. Jego niezwykła osobowość, pełna energii, ciepła i miłości, zjednała mu wielu przyjaciół i uczniów. Ks. Kaczkowski był nie tylko kapłanem, ale przede wszystkim człowiekiem, który potrafił zarażać innych swoją pozytywną energią i optymizmem.
Miłość jako modlitwa
Jednym z najważniejszych przesłań ks. Kaczkowskiego była idea, że miłość jest formą modlitwy. W trudnych momentach, zwłaszcza gdy trzymamy za rękę bliską osobę w ostatnich chwilach jej życia, cierpienie i łzy mogą również być modlitwą. Ks. Jan podkreślał, że w takich chwilach najważniejsze jest, aby nasze gesty i słowa wypływały z serca, unikając faryzeizmu i powierzchownych rytuałów.
Spotkania z wiernymi
Ks. Kaczkowski podczas swoich wizyt w parafiach, jak ta pw. św. Andrzeja Apostoła w Warszawie w 2015 roku, nie tylko głosił homilie, ale także poświęcał czas na rozmowy z wiernymi, podpisywał książki i odpowiadał na liczne pytania. Te spotkania nie były jedynie formalnymi wywiadami, ale serdecznymi rozmowami, w których dzielił się swoją wiarą i doświadczeniem.
Umiejętność niesienia pocieszenia
Jednym z kluczowych aspektów działalności ks. Jana była jego umiejętność niesienia pocieszenia osobom umierającym. Doradzał, by mówić o wierze delikatnie, szanując wolność drugiego człowieka i świadcząc o swojej wierze poprzez własne zachowanie. Jego słowa były pełne nadziei i pocieszenia, co miało ogromne znaczenie dla tych, którzy przygotowywali się do odejścia z tego świata.
Niezwykłe chwile w hospicjum
Ks. Jan Kaczkowski był założycielem i dyrektorem Puckiego Hospicjum, gdzie poświęcał się pracy z chorymi i ich rodzinami. Jego codzienne zaangażowanie w życie hospicjum i pełna empatii postawa były wzorem do naśladowania. Nawet podczas wywiadów czy spotkań z dziennikarzami jego priorytetem było to, co najważniejsze – obecność przy umierających. Gdy dowiedział się, że jeden z pacjentów zmarł podczas jego wywiadu, wyraził swoje niezadowolenie, podkreślając, że wywiad nigdy nie powinien przysłonić tego, co naprawdę ważne – ludzkiego życia i godnego odchodzenia.
Osobiste relacje i wspomnienia
Wspomnienia tych, którzy mieli okazję znać ks. Jana osobiście, są pełne ciepła i miłości. Wielu z nich, jak pewna dziennikarka, miało szczęście pozostawać w kontakcie z nim aż do ostatnich tygodni jego życia. Ks. Jan nigdy nie odmawiał rozmowy, nawet w trudnych chwilach, kiedy sam zmagał się z chorobą. Jego spontaniczność, poczucie humoru i energia do działania były niezapomniane. Nawet gdy walczył z rakiem, potrafił żartować, zapraszając na piwo zamiast kawy.
Ks. Jan kochał ludzi
Ks. Jan Kaczkowski był człowiekiem głęboko kochającym ludzi. Jego miłość do bliźnich i bezinteresowne poświęcenie dla innych były widoczne w każdej jego działalności. Ci, którzy go znali, zgodnie potwierdzają, że mieli szczęście uczyć się od niego, jak kochać i szanować innych ludzi. Ks. Jan pozostawił po sobie trwały ślad w sercach wielu osób, które pamiętają jego słowa, czyny i niezwykłą dobroć.
Jego życie i działalność są inspiracją dla wszystkich, którzy pragną żyć pełnią życia, z miłością i oddaniem dla innych. Ks. Jan Kaczkowski był, jest i pozostanie symbolem miłości i nadziei, który na zawsze będzie obecny w naszych sercach.
Źródło: Aleteia PL – Duchowość i lifestyle, TP
Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki
Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.
Moc Ducha Świętego
Zdobywanie religijnej wiedzy nie kończy się wraz z przyjęciem Pierwszej Komunii Świętej czy – najpóźniej – po przyjęciu sakramentu bierzmowania. Poznawszy podstawy, powinniśmy potem stale znajomość prawd wiary i Słowa Bożego odnawiać i pogłębiać, by gmach wiary dziecięcej i młodzieńczej mógł stać się z czasem budowlą o trwałych i nienaruszalnych fundamentach.
Dekalog
Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.
Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej
Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.
Matka Boża
Mamy w Polsce od wieków ogromny skarb. Ta książka tego dowodzi. Tym skarbem jest wielka miłość i cześć dla Matki Bożej, którą nazywamy też Królową Polski. Nie jest to w żadnym razie – tak jak w wielu krajach Zachodu – miłość-relikt zaklęta w dawnych dziełach sztuki, na które patrzy się jak na obiekty muzealne. Jest to miłość żywa i żarliwa, której płomień stale jest podsycany przez następne pokolenia.
Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei
Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.
Kto z Bogiem, a kto z diabłem
Czesław Ryszka należy do najpłodniejszych powojennych pisarzy polskich; opublikował ponad 80 książek! Konsekwentnie zajmuje się tematyką katolicką i narodową, także jako publicysta, stając zawsze w obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Od pewnego czasu wyraża swój głęboki niepokój wobec tego, dokąd zmierza współczesny świat, w tym Polska – czemu daje wyraz w tej właśnie książce.
Święta Rodzina
W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.
Święty Prymas. Wyd. II 2021
Był nie tylko wielkim prymasem i wielkim patriotą. Był wielką nadzieją Polaków, tej olbrzymiej większości narodu, która nie zamierzała ulegać bolszewizacji. Był naszą ostoją. Nie lękał się ani komunistycznych gróźb, ani więzienia, ani życia w nieustannej walce. Zawierzył swój los Maryi, Pani Jasnogórskiej, w niej szukał wzmocnienia oraz pociechy – i znajdował! Również przyszłość całego narodu oddał Jej w opiekę.
Totus Tuus
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.
PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 109 zł
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.
Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II
Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
Klasztor i sztuka. Życie i twórczość s. bernardynki Anieli Kisielewskiej
Siostra Aniela Kisielewska, zmarła przed pięćdziesięcioma laty bernardynka, łączyła w sobie dwa powołania – zakonne i malarskie. Nie zaniedbała żadnego z nich. Realizowała w swej twórczości tematykę głęboko religijną. Nie było zatem rozdźwięku między nią jako artystką i jako siostrą zakonną. Tworzeniu oddawała się z takim samym poświęceniem i zaangażowaniem jak codziennym obowiązkom zakonnym.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.