Św. Maria Magdalena – kobieta, która pierwsza widziała zmartwychwstałego Jezusa
22 lipca Kościół katolicki czci świętą Marię Magdalenę. Od 2016 roku dzień ten ma rangę święta, co zostało ustanowione na życzenie papieża Franciszka. Chciał on w ten sposób podkreślić nie tylko rolę Marii Magdaleny, która jako pierwsza przekazała światu wiadomość o zmartwychwstaniu Jezusa, ale także znaczenie wszystkich kobiet w Kościele. Kim była Maria Magdalena? Historycy wciąż próbują rozwikłać tę tajemnicę.
Maria Magdalena to jedna z najbardziej rozpoznawalnych, a jednocześnie najbardziej niezrozumianych postaci biblijnych. W kanonicznych Ewangeliach Mateusza, Marka, Łukasza i Jana jest przedstawiona jako część kręgu Jezusa i świadek Jego zmartwychwstania. Jednak szczegóły jej życia są niejasne i niezgodne. Łukasz opisuje ją jako kobietę opętaną przez demony, podczas gdy inni ewangeliści wspominają ją jako świadka ukrzyżowania Jezusa.
Na przestrzeni wieków Maria Magdalena była różnie interpretowana: jako grzesznica, pracownica seksualna, a nawet żona Jezusa. W 591 roku papież Grzegorz I błędnie zidentyfikował ją jako grzesznicę z Ewangelii Łukasza, co zapoczątkowało długo trwający mit. Brak jednoznacznych dowodów na takie interpretacje nie powstrzymał jednak powielania tych błędnych przekonań.
Naukowcy starają się znaleźć dowody na życie Marii Magdaleny nie tylko w tekstach, ale także poprzez archeologię. Marcela Zapata-Meza, dyrektor Magdala Archaeological Project, badała miejsce zwane Magdala, które tradycyjnie uważa się za jej rodzinne miasto. Odkrycia archeologiczne, takie jak starożytna synagoga i rytualne instalacje wodne, dostarczają cennych informacji o świecie Marii Magdaleny, choć nie ma bezpośrednich dowodów na jej obecność.
Niedawno opublikowany fragment papirusu P.Oxy 5577 może rzucić nowe światło na życie Marii Magdaleny. Fragment ten opisuje Jezusa instruującego kobietę o imieniu Maria, co sugeruje, że była ona jedną z najbliższych uczennic Jezusa. Jednak tekst ten nie identyfikuje wprost tej kobiety jako Marii Magdaleny.
Historia Marii Magdaleny, mimo licznych niejasności, głęboko rezonuje z wieloma ludźmi, szczególnie z tymi, którzy czują się marginalizowani. Była patronką pracowników seksualnych i „upadłych kobiet”, a także trędowatych. Jej postać symbolizuje osoby zaniedbywane i odrzucane przez społeczeństwo. Badanie jej życia i roli w chrześcijaństwie pomaga odzyskać kluczowe aspekty wizji Jezusa dla ludzkości. Przez wieki jej historia była przekształcana i reinterpretowana, co sprawia, że pozostaje ona postacią fascynującą i intrygującą.
Maria Magdalena to postać, której tajemnicza przeszłość i niejednoznaczne opisy w tekstach religijnych wciąż intrygują historyków i badaczy. Jej historia nie tylko wzbogaca nasze zrozumienie wczesnego chrześcijaństwa, ale także podkreśla znaczenie kobiet w historii Kościoła. Warto kontynuować badania, aby przybliżyć prawdę o tej niezwykłej kobiecie, która odgrywała kluczową rolę w przekazaniu światu najważniejszej wiadomości w historii chrześcijaństwa.
Źródło: National Geographic; KAI, TP
Kobiety w Piśmie Świętym
Ewa, Sara, Anna, Miriam czy Estera – jakże często słyszymy te imiona; są one nierozerwalnie połączone z Pismem Świętym i całą historią Zbawienia. Ale kim są postacie kryjące się za tymi imionami? Co o nich wiemy i czego te wspaniałe kobiety uczą nas dzisiaj? Na te i na wiele innych pytań odpowiada ks. prof.
Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach
Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.
PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 109 zł
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.
Święta Rodzina
W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.
Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II
Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
Wstańcie, chodźmy!
Albumowe wydanie bestsellerowego dzieła Jana Pawła II, w którym na prawie 300 fotografiach ukazane zostały osoby i miejsca, o których Papież pisze w swoim tekście. Przez karty albumu przewijają się najwybitniejsze postaci powojennej historii Polski - Prymas Tysiąclecia i inni wybitni hierarchowie Kościoła, znakomici artyści, działacze podziemia, zasłużeni legioniści oraz zwykli ludzie, jak choćby mieszkańcy podhalańskiej wsi czy krakowskich Bieńczyc.
Święty Prymas. Wyd. II 2021
Był nie tylko wielkim prymasem i wielkim patriotą. Był wielką nadzieją Polaków, tej olbrzymiej większości narodu, która nie zamierzała ulegać bolszewizacji. Był naszą ostoją. Nie lękał się ani komunistycznych gróźb, ani więzienia, ani życia w nieustannej walce. Zawierzył swój los Maryi, Pani Jasnogórskiej, w niej szukał wzmocnienia oraz pociechy – i znajdował! Również przyszłość całego narodu oddał Jej w opiekę.
Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym
Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.
Kto z Bogiem, a kto z diabłem
Czesław Ryszka należy do najpłodniejszych powojennych pisarzy polskich; opublikował ponad 80 książek! Konsekwentnie zajmuje się tematyką katolicką i narodową, także jako publicysta, stając zawsze w obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Od pewnego czasu wyraża swój głęboki niepokój wobec tego, dokąd zmierza współczesny świat, w tym Polska – czemu daje wyraz w tej właśnie książce.
Dekalog
Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.
Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki
Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.
Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej
Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.
Święty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 2005-2015
Ks. prof. Waldemar Chrostowski, światowej sławy biblista i teolog, od dziecka pasjonujący się filatelistyką, przebywał na studiach w Rzymie w pierwszych pięciu latach pontyfikatu św. Jana Pawła II. Właśnie wtedy rozpoczął systematyczne gromadzenie, porządkowanie i opisywanie absolutnie unikatowego zbioru wszystkich „papieskich” walorów filatelistycznych, których liczba stale rosła.
Totus Tuus
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.