Prezes ZUS: „Wiek emerytalny był kiedyś słusznie podniesiony”. O przyszłości emerytur i zmianach w systemie

Nasi autorzy

Prezes ZUS: „Wiek emerytalny był kiedyś słusznie podniesiony”. O przyszłości emerytur i zmianach w systemie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) – państwowa jednostka organizacyjna posiadająca osobowość prawną realizująca zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych w Polsce. Jest jednostką sektora finansów publicznych. Fot. Wikipedia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) – państwowa jednostka organizacyjna posiadająca osobowość prawną realizująca zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych w Polsce. Jest jednostką sektora finansów publicznych. Fot. Wikipedia

Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk w rozmowie z „Faktem” wyraził swoje stanowisko dotyczące wieku emerytalnego i przyszłości systemu emerytalnego w Polsce. Jego słowa na nowo rozbudziły dyskusję na temat konieczności zmian w tym obszarze. Derdziuk otwarcie przyznał, że jego zdaniem wiek emerytalny w Polsce „słusznie został podniesiony” w przeszłości i równie niesłusznie później obniżony. „Ale dzisiaj to jest decyzja w rękach polityków i nie wydaje się, żeby ktoś chciał poważnie ten temat podjąć” – dodał prezes ZUS.

Przyszłość systemu emerytalnego

Jednak, jak zaznaczył Derdziuk, to nie oznacza, że temat wieku emerytalnego należy zupełnie pominąć. Wręcz przeciwnie – trzeba o nim mówić, edukować społeczeństwo oraz przygotowywać kolejne pokolenia na zmiany. „Żyjąc dłużej, warto dostosować czas zatrudnienia, czas płacenia składek i pobierania świadczeń” – podkreślił. W jego ocenie istotne jest, aby myśleć o przyszłości i możliwości dodatkowego oszczędzania na starość.

Derdziuk przypomniał, że obecnie istnieją programy umożliwiające dodatkowe oszczędzanie na emeryturę, takie jak Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) czy Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Nowy prezes ZUS wskazał jednak, że potrzebne są również reformy systemowe, które pozwolą na bardziej sprawiedliwe gromadzenie środków na emeryturę.

„Ozusowanie” umów zleceń – równe szanse dla pracodawców

Jednym z rozwiązań, które Derdziuk mocno popiera, jest „ozusowanie” umów zleceń. „Musimy patrzeć, jakie są nowe formy zatrudnienia, jakie są nowe formy zarobkowania, żeby skłonić ludzi, by myśleli o swojej przyszłości” – mówi prezes ZUS. Zwrócił uwagę na to, że w sytuacji, gdy część pracowników jest objęta składkami, a inni pracują na nieoskładkowanych umowach zleceniach, dochodzi do nierówności. „Państwo ma prawo dbać o równe warunki dla biznesu” – dodał, sugerując, że obecne regulacje są niekorzystne zarówno dla systemu emerytalnego, jak i dla konkurencyjności firm.

Ministerstwo funduszy proponuje zachęty dla seniorów

Temat wieku emerytalnego wrócił również za sprawą wypowiedzi minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz (Polska 2050). Minister zaproponowała mechanizm, który miałby na celu zachęcenie seniorów do dłuższego pozostania na rynku pracy. Pomysł ten zakłada, że osoby, które zdecydują się nie przechodzić na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, mogłyby otrzymać zwrot należnych trzynastych emerytur za lata pracy po osiągnięciu wymaganego wieku.

„Człowiek przechodzi na emeryturę, dostaje trzynastą emeryturę. Nie przechodzi – nie dostaje. Za te lata pracy, kiedy nie przechodzi na emeryturę, człowiek powinien dostawać zwrot zaległych trzynastek” – wyjaśniła Pełczyńska-Nałęcz w rozmowie z „Gazetą Pomorską”. Pomysł ten miałby nie tylko zapewnić finansową motywację dla seniorów, ale również odciążyć system emerytalny, który z każdym rokiem zmaga się z coraz większymi wyzwaniami.

Rząd szuka rozwiązań

Rząd Donalda Tuska również debatuje nad innymi sposobami, które mogłyby zachęcić seniorów do dłuższego pozostania w pracy. Wprowadzenie różnego rodzaju bonusów emerytalnych jest tylko jednym z możliwych rozwiązań, nad którymi pracują ministerstwa. Rząd zgodnie podkreśla, że zmiany są konieczne, aby system emerytalny w Polsce mógł funkcjonować stabilnie w nadchodzących dekadach.

Edukacja i przygotowanie społeczeństwa na zmiany

Prezes ZUS Derdziuk podkreśla, że kluczowym elementem w dyskusji o emeryturach jest edukacja społeczeństwa. „Trzeba przygotowywać kolejne pokolenia na to, że żyjąc dłużej, muszą dostosować swój czas pracy i oszczędzania” – mówi. Wskazuje również na potrzebę myślenia o własnej przyszłości i korzystania z dostępnych programów oszczędnościowych.

Źródło: Tygodnik Lisickiego, TP

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Konfederacja targowicka

Konfederacja targowicka

Władysław Smoleński

Czytając tę historyczną książkę, zaczynamy się zastanawiać, czy jednak nie odnosi się ona do czasów jak najbardziej nam współczesnych. Nie chodzi tylko o samo zjawisko zdrady narodowej, ale o metody działania targowiczan. Nasuwa się co chwilę refleksja: to wtedy też już tak było?! Tak, już wtedy np. zastosowano terror wobec wolnych obywateli Rzeczypospolitej, rekwirowano majątki, pozbawiano stanowisk.

 

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Wojciech Reszczyński

Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.

 

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.

 

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Adam Bujak, Andrzej Nowak, Jolanta Sosnowska, Leszek Sosnowski, Ryszard Kantor

Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.

 

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Jan Żaryn

Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.

 

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Wojciech Roszkowski

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

 

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Andrzej Nowak

Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).

 

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

 

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Andrzej Nowak

Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.

 

Uległość czy niepodległość. Wydanie drugie poszerzone

Uległość czy niepodległość. Wydanie drugie poszerzone

Andrzej Nowak

Autor patrzy uważnie na otaczający nas świat i z żelazną logiką wyciąga wnioski, które budzą niepokój, a nawet lęk.

 

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Wojciech Roszkowski

Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.