Polityczne zawirowania we Francji. Tamtejsza lewica kłóci się już 2 miesiące po wyborach
Minęły dwa miesiące od przyśpieszonych wyborów parlamentarnych we Francji, a kraj nadal znajduje się w politycznym zastoju. Prezydent Emmanuel Macron, mimo wyraźnego werdyktu wyborczego, nie powołał nowego rządu. Obecnie wciąż rządzi tymczasowy gabinet Gabriela Attala, a Macron cierpliwie kontynuuje konsultacje z liderami partii, dając sobie czas na staranne rozważania. Lewica, która triumfowała w wyborach, już zdążyła jednak popaść w wewnętrzne spory, co dodatkowo komplikuje sytuację.
Kryzys permanentny
Polityczna dynamika we Francji nie odzwierciedla szybkich decyzji, lecz raczej stan niekończącej się niepewności. Jak zauważa filozof Myriam Revault d’Allonnes, współczesna polityka zmaga się z „kryzysem permanentnym”, w którym rozstrzygnięcia i decyzje ustępują miejsca niepewności. W obliczu tego zjawiska obecna lewicowa koalicja, utworzona przez różnorodne ruchy – od ekologów i socjaldemokratów po radykalne skrzydło Jeana-Luca Mélenchona – stała się efemerydą, a jej spójność zaczęła się kruszyć.
Lewica w kłopotach
Nowy Front Ludowy, który wyłonił się zwycięsko po wyborach, zaczął tracić na sile z powodu wewnętrznych napięć i rozłamów. François Ruffin, jedna z czołowych postaci walczących o prawa pracowników, odszedł z partii Nieuległej Francji, krytykując Mélenchona za autorytarne zapędy. Z kolei Raphaël Glucksmann, lider ruchu Place Publique, publicznie zdystansował się od Mélenchona, podkreślając różnice w podejściu do demokracji – on sam woli „siłę spokoju” zamiast politycznego hałasu i przemocy.
Nieuległa Francja przeszła przed wyborami „czystki”, eliminując z partii osoby, które zyskały na popularności i odważyły się krytykować Mélenchona. Wyrzuceni politycy, tacy jak Alexis Corbière i Clémentine Autain, utworzyli własną frakcję parlamentarną. W rezultacie lewica stała się konglomeratem aż jedenastu partii, które często nie mogą dojść do porozumienia w kluczowych kwestiach.
Macron wciąż czeka
Tymczasem Emmanuel Macron kontynuuje swoją grę na czas, unikając nominacji na premiera zarówno z prawej strony sceny politycznej, jak i z lewicy. Kandydatka lewicy, Lucie Castets, została oficjalnie odrzucona przez Pałac Elizejski, co wywołało jej publiczną frustrację. Castets zarzuciła Macronowi chęć koncentracji władzy: „Chce być jednocześnie prezydentem, premierem i liderem partii”.
Kryzys nie ogranicza się jednak tylko do polityki wewnętrznej. Francja, z zadłużeniem wynoszącym 110% PKB i deficytem budżetowym oscylującym wokół 5,5%, jest obecnie poddawana procedurze nadmiernego deficytu przez Komisję Europejską. Macron musi zatem stawić czoła nie tylko wewnętrznym rozłamom, ale także naciskom z Brukseli, która domaga się przestrzegania europejskich zasad budżetowych.
Rozpad sojuszy – koniec złudzeń?
Choć Macron zachowuje cierpliwość, lewica mierzy się z perspektywą rozpadu. Brak jedności i różnice ideologiczne wśród lewicowych ugrupowań powodują, że sojusz z trudem utrzymuje spójność. Jednocześnie rosnący nacisk ze strony Rassemblement National Marine Le Pen oraz podziały wewnątrz rządu sprawiają, że Francja staje w obliczu bezprecedensowego kryzysu demokratycznego.
Źródło: Tygodnik Solidarność, TP
Francuskie samobójstwo
W targanej kryzysem społecznym i ogromnymi napięciami wewnętrznymi Francji następuje właśnie historyczna zmiana politycznych nastrojów. Zmiana, która nie pozostanie bez wpływu na całą politykę europejską, w tym na Polskę. Po tym jak w wyborach do Parlamentu UE prawicowe Zjednoczenie Narodowe zdobyło nad Sekwaną, Loarą, Garonną i Rodanem ponad dwa razy więcej głosów niż blok prezydenta Emmanuela Macrona, ten ostatni rozpisał przedterminowe wybory.
Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe
"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku.
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.
Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja
Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.
Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego
Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015
Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.
Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza
Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.
Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.
Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei
Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.
Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni
Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.
Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji
Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.
Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy
Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.
Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji
Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.
Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej
Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.