Odrodzenie sztuki sakralnej: Katolicki Instytut Sztuki wprowadza nowy festiwal filmowy
W dzisiejszym świecie, gdzie estetyka często ustępuje miejsca przeciętności, Katolicki Instytut Sztuki (CAI) z siedzibą w Chicago wyłamuje się z tego trendu, mając na celu przywrócenie kultury prawdy, piękna i dobroci poprzez promocję tradycyjnej sztuki sakralnej. Instytut, będący organizacją non-profit, nie tylko działa na rzecz przywrócenia piękna w kościołach, ale także angażuje się w szeroko zakrojoną edukację artystyczną i teraz, po raz pierwszy, organizuje festiwal filmowy.
Misja Katolickiego Instytutu Sztuki jest związana z podnoszeniem rangi sztuki sakralnej poprzez różnorodne programy edukacyjne, budowanie wspólnoty oraz modlitwę wiernych i Najświętszą Ofiarę Mszy św. Katolicki Instytut Sztuki jest również głównym wspierającym duchowym domem dla parafii św. Jana Kantego, gdzie doskonałość w liturgii, muzyce i sztuce odgrywa kluczową rolę w przyciąganiu wiernych.
Rozmowa z założycielką instytutu, Kathleen Carr, ujawniła, że CAI działa również na rzecz rozwoju talentów artystów poprzez organizację warsztatów, konferencji i konkursów sztuki sakralnej. Jednak najnowszym projektem, który przyciąga uwagę, jest katolicki festiwal filmowy, zapoczątkowany przez znaną scenarzystkę Barbarę Nicolosi, która dołączyła do zarządu instytutu.
Nicolosi, doświadczona profesjonalistka, która miała okazję pracować przy produkcji filmu „Pasja” wraz z Melem Gibsonem, zauważyła potrzebę podniesienia standardów w kinie chrześcijańskim. Z tej refleksji narodził się pomysł festiwalu filmowego, który ma na celu nagradzanie wysokiej jakości dzieł filmowych, szczególnie tych o tematyce katolickiej.
Festiwal, zaplanowany na kwiecień w Waszyngtonie, obejmie pokazy na żywo zwycięzców i finalistów, a także przewiduje nagrody dla artystów tworzących dzieła zgodne z wartościami katolickimi. To wydarzenie ma za zadanie nie tylko uhonorować twórców, ale także stworzyć przestrzeń dla katolickich scenarzystów i filmowców do dzielenia się swoimi dziełami, inspirowania innych i budowania wspólnoty artystycznej.
Wprowadzenie festiwalu filmowego to kolejny krok w kierunku odnowy sztuki sakralnej, widzianej jako narzędzie ewangelizacji i głoszenia prawdy. CAI nie tylko angażuje się w tradycyjne formy sztuki sakralnej, takie jak malarstwo czy iluminacja, ale otwiera drzwi również dla nowoczesnych mediów, takich jak film. W tym duchu festiwal filmowy jest szansą dla artystów, aby przyczynić się do odnowy kultury poprzez medium, które potrafi dotrzeć do masowego odbiorcy.
Jako część misji CAI festiwal filmowy i konkurs sztuki sakralnej stanowią istotny krok w kierunku przywracania piękna, prawdy i dobroci w dzisiejszym świecie. W czasach, gdy sztuka staje się narzędziem coraz bardziej ułomnym w przekazywaniu wartości, inicjatywy takie jak ta dają nadzieję na odrodzenie estetyki sakralnej i ukierunkowanej na wartości twórczości artystycznej.
Źródło: National Catholic Register, TP
Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym
Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.
Piękno zdeptane, kult brzydoty
Popularny autor i publicysta Janusz Szewczak znany jest od dawna z nieustępliwej walki z wypaczeniami zachodniej cywilizacji, do której przecież i my, Polacy, należymy od tysiąca lat. Ta książka jest tego najlepszym dowodem. Niektórzy twierdzą, że cywilizacja nasza jest w stanie upadku. Autor jest również tego zdania, ale w przeciwieństwie do wielu pesymistów uważa, że z tego upadku można się jeszcze wydźwignąć.
Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe
"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku.
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.
Polska i Krzyż
Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.
Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta
Kaplica Sykstyńska, miejsce tak ważne dla dziejów Kościoła katolickiego i światowej kultury, w 2013 r. obchodziła 530-lecie istnienia! W tym czasie była świadkiem wielu wyborów Następcy św. Piotra i najważniejszych uroczystości, a także została ozdobiona bezcennymi freskami. Tegoroczny jubileusz to wspaniała okazja, by odkryć ją na nowo.
Rafael w Watykanie
Kolejna, po "Kaplicy Sykstyńskiej", monumentalna publikacja, prezentująca sztukę Watykanu! Potężne dzieło edytorskie. Pierwsze w świecie pełne studium wykonywanych przez najwybitniejszych artystów dekoracji krużganków (Loggi) w Pałacu Apostolskim. Wyjątkowe, bogate i nowatorskie opracowanie wybitnej historyk sztuki – Nicole Dacos.
Sanktuaria polskie
Sanktuaria katolickie istnieją na całym świecie, ale nigdzie nie notuje się takiego ich rozkwitu jak w Polsce – tak było w dawnych wiekach, tak jest i teraz. Gdy na świecie kościoły są zamykane lub wzorem bolszewickim przekształcane na magazyny, muzea lub galerie wystawowe, w naszym kraju pobożność ludowa kwitnie i nieustannie się rozwija.
O kulturę filozofii. Co o człowieku mówili najwięksi myśliciele ludzkości
Czy filozofia jest nam potrzebna? A jeżeli tak – to czy nie jest za trudna? Prof. Dłubacz w poniższej książce pokazuje, że jest wręcz odwrotnie i że bez filozofii nie da się zrozumieć człowieka, jego sensu istnienia. Filozofia to bowiem nic innego jak szukanie odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania ludzkiego bytowania.
Bankructwo polskiej inteligencji
Wygląda na to, że polska inteligencja, czyli warstwa ludzi wykształconych, żyjących z pracy umysłowej, zbankrutowała. Niekoniecznie finansowo, ale na pewno ideowo. Pod koniec wieku XX zboczyła gdzieś na manowce i powoli przestała się liczyć jako wiodąca grupa społeczna, z której wyłaniają się elity.
Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji
Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.
Serce Litwy. Wilno
Dwaj wielcy artyści – laureat literackiej nagrody Nobla Czesław Miłosz i mistrz obiektywu Adam Bujak - spotkali się w tym przedziwnym, magicznym mieście. Poeta wspomina Wilno wierszem i prozą, przywołuje z pamięci spędzone tam lata dzieciństwa i młodości, zaś fotografik światłem opisuje urodę grodu Giedymina, piękno tamtejszych kościołów i innych zabytków, malowniczość zaułków.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.