Klucz do zrozumienia encykliki Humanae Vitae
25 lipca 1968 roku św. Paweł VI opublikował encyklikę Humanae Vitae, dotyczącą regulacji urodzeń i zagrożeń związanych ze sztucznymi metodami antykoncepcji. Dokument ten, wydany w czasie rewolucji seksualnej, wzbudzał i wciąż wzbudza mieszane reakcje, zarówno wśród wiernych, jak i duchowieństwa. Aby lepiej zrozumieć jego przesłanie i aktualność, warto przyjrzeć się pięciu kluczowym punktom.
1. Niezmienność i znaczenie magisterialne
Humanae Vitae należy do zwyczajnego magisterium papieskiego, co oznacza, że jej nauczanie jest trwałe i niezmienne. Św. Jan Paweł II podkreślił, że nauka Kościoła dotycząca antykoncepcji jest częścią doktryny moralnej i została przedstawiona z nieprzerwaną ciągłością. Papież stwierdził, że nauczanie przeciwne jest równoznaczne z wprowadzaniem w błąd sumienia moralnego małżonków. Tym samym, choć encyklika nie jest nieomylna, jej treść nie podlega zmianom.
2. Encyklika profetyczna
Humanae Vitae została uznana za dokument profetyczny. W 1968 roku kwestia negatywnego wpływu sztucznych środków antykoncepcyjnych była mało znana, ale encyklika już wtedy wyraźnie sprzeciwiała się rewolucji seksualnej. Arcybiskup Henryk Hoser zauważył, że św. Paweł VI przewidział, iż stosowanie antykoncepcji doprowadzi do niewierności małżeńskiej i spadku urodzeń. Dokument ten ostrzegał przed degradacją moralną, utratą godności kobiet i ideologiczną kolonizacją poprzez politykę rządową.
3. Zmiany przed publikacją
Początkowo encyklika miała być opublikowana 23 maja 1968 roku pod tytułem De Nascendae Prolis. Jednak św. Paweł VI opóźnił jej publikację do 25 lipca, aby wprowadzić zmiany. Papież uznał pierwotny dokument za zbyt doktrynalny i nieodpowiedni duszpastersko. Po dokonaniu modyfikacji, dodaniu części duszpasterskiej i delikatnych punktów, które do dziś mają duży wpływ, dokument został opublikowany.
4. Konsultacje z biskupami
Przed publikacją Humanae Vitae św. Paweł VI skonsultował się z biskupami podczas Synodu Biskupów w 1967 roku. Spośród prawie 200 biskupów, którzy uczestniczyli w synodzie, odpowiedziało zaledwie 26. Z tej grupy 19 opowiedziało się za środkami antykoncepcyjnymi, a siedmiu było im przeciwnych. Wśród tych siedmiu najbardziej znanymi byli arcybiskup Fulton Sheen i przyszły św. Jan Paweł II. Rankiem 25 lipca 1968 roku, po modlitwie o światło Ducha Świętego, Paweł VI podpisał encyklikę.
5. Promowanie racjonalnego podejścia do seksualności
Humanae Vitae promuje racjonalne myślenie o seksualności, opierając się na cnotach czystości i rozumu. Jak podkreśla jezuita Bertrand de Margerie, racjonalne podejście nie oznacza nieograniczonej autonomii intymnego życia pary ani stosowania sztucznych środków antykoncepcyjnych. Dokument chwali pokorną i całkowitą racjonalizację sfery seksualnej, podporządkowaną rozumowi ludzkiemu i kontroli wolności wspomaganej łaską. Św. Paweł VI odwołuje się do wolności człowieka, odróżniając ją od instynktów wspólnych ludziom i zwierzętom.
Podsumowanie
Encyklika Humanae Vitae stanowi kluczowy dokument Kościoła katolickiego, będąc niezmiennym elementem jego nauczania moralnego. Jej przesłanie, mimo że została wydana ponad pół wieku temu, nadal jest aktualne i profetyczne. Dokument ten promuje racjonalne podejście do seksualności, oparte na cnotach czystości i rozumu, stawiając opór rewolucji seksualnej i jej konsekwencjom.
Źródło: Catholic News Agency, TP
PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 109 zł
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.
Święta Rodzina
W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.
Dekalog
Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.
Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej
Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.
Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II
Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość
Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.
Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach
Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.
Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym
Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.
Polska i Krzyż
Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki
Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.
Święty Prymas. Wyd. II 2021
Był nie tylko wielkim prymasem i wielkim patriotą. Był wielką nadzieją Polaków, tej olbrzymiej większości narodu, która nie zamierzała ulegać bolszewizacji. Był naszą ostoją. Nie lękał się ani komunistycznych gróźb, ani więzienia, ani życia w nieustannej walce. Zawierzył swój los Maryi, Pani Jasnogórskiej, w niej szukał wzmocnienia oraz pociechy – i znajdował! Również przyszłość całego narodu oddał Jej w opiekę.
Kobiety w Piśmie Świętym
Ewa, Sara, Anna, Miriam czy Estera – jakże często słyszymy te imiona; są one nierozerwalnie połączone z Pismem Świętym i całą historią Zbawienia. Ale kim są postacie kryjące się za tymi imionami? Co o nich wiemy i czego te wspaniałe kobiety uczą nas dzisiaj? Na te i na wiele innych pytań odpowiada ks. prof.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.