Jordan Peterson: „Mów prawdę, póki jeszcze możesz”
Jordan Peterson, kanadyjski psycholog kliniczny i jeden z najbardziej znanych naukowców na świecie, w swoich wystąpieniach często podkreśla znaczenie prawdy i jej kluczową rolę w zachowaniu wolnych społeczeństw. Podczas forum zorganizowanego przez Alliance for Responsible Citizenship (ARC) w Niemczech, Peterson odwołał się do biblijnej historii Jonasza, aby ostrzec przed możliwością przekształcenia wolnych społeczeństw w państwa totalitarne. Wzywał do mówienia prawdy, zanim stanie się to niemożliwe.
Peterson zadaje pytanie, jak to możliwe, że wolne państwo może zostać pochłonięte przez totalitarny reżim. Jego odpowiedź jest prosta, a zarazem zatrważająca: „Ponieważ każda osoba mieszkająca w tym kraju zdecydowała się zamknąć usta, gdy została wezwana do powiedzenia tego, co powinno zostać powiedziane”.
Psycholog nie ogranicza się jednak tylko do diagnozy problemu. Wskazuje, że milczenie wobec nieprawdy nie jest jedynie osobistym aktem tchórzostwa, ale zagrożeniem dla całego społeczeństwa. „Jeśli trzymasz gębę na kłódkę, gdy jesteś wzywany do mówienia prawdy, to nie tylko narażasz na niebezpieczeństwo statek państwa. Skazujesz również siebie i wszystkich, których kochasz, na podróż do najciemniejszego miejsca, jakie możesz sobie wyobrazić” – ostrzega Peterson.
Peterson, znany ze swojej krytyki poprawności politycznej i zaangażowania w wojnę kulturową, przypomina, że społeczeństwo oparte na kłamstwie nie różni się od państwa totalitarnego. „Musisz zrozumieć, że nie ma różnicy między państwem totalitarnym a państwem, w którym każda osoba zawsze kłamie na każdy temat, zarówno mówiąc nieprawdę, jak i ukrywając prawdę” – podkreśla psycholog.
Peterson zaznacza, że dobrzy ludzie mają moralny obowiązek działania. „Dobrzy ludzie mają mandat od swojego sumienia” – mówi, dodając, że misją każdego człowieka jest przemawianie z duchowego źródła jego serca. W Niemczech, gdzie odbywało się forum ARC, odpowiedzialność ma szczególne znaczenie historyczne. Peterson zauważa, że Niemcy doskonale rozumieją, czym jest odpowiedzialność. „Jeśli masz coś do powiedzenia, a milczysz, nie tylko narażasz siebie, ale także wszystko, co kochasz, swój kraj i świat” – podkreśla Peterson, wskazując, że każdy człowiek, stworzony na obraz Boga, ma swoje zadanie do wykonania.
Otwarte mówienie o niepopularnych faktach ma swoją cenę, przypomina Peterson. „Nie myśl, że to nic nie kosztuje. Ani nie myśl, że koszt mówienia jest mniejszy niż koszt milczenia, ponieważ życie nie działa w ten sposób. Koszt milczenia przychodzi później, ale opóźnione kary są zwykle znacznie gorsze niż te, które otrzymujesz, gdy nadejdzie czas” – ostrzega psycholog.
Peterson podkreśla, że jeśli konsekwencje mówienia prawdy są już wysokie, to jest to sygnał, że sytuacja w społeczeństwie jest poważna. „Jeśli konsekwencje mówienia teraz są już wysokie, to jesteś już w złej sytuacji i lepiej jest mówić teraz, zanim się pogorszy. A będzie jeszcze gorzej, w zależności od tego, jak bardzo ludzie są gotowi milczeć” – mówi Peterson.
W tej konfrontacji z rzeczywistością Peterson widzi sens życia. Wszyscy musimy kiedyś umrzeć, ale to właśnie momenty odwagi mogą nadać naszemu życiu głębszy sens. „To może być największa romantyczna przygoda twojego życia. Przeszedłeś od fałszywego bezpieczeństwa do chaosu i tylko Bóg wie, czego tam doświadczysz. Jeśli zrobisz to dobrowolnie, najlepsze w tobie będzie miało okazję się ukazać. Wtedy możesz być światłem na górze, które oświetla świat. Nagroda, jaką otrzymasz za podążanie za swoim sumieniem, będzie o wiele większa niż jakakolwiek kara” – stwierdza psycholog.
W jego słowach kryje się wezwanie do rozwiniętej wiary. „Czy wierzysz w prawdę? Czy prawda cię wyzwala? Nie oznacza to, że nie ma ona swojej ceny. Ale wszystko ma swoją cenę. Nie możesz zdecydować, czy jest cena, możesz zdecydować, za co jesteś gotów ją zapłacić. A skoro musisz zapłacić cenę, możesz ją zapłacić za to, co jest święte, bo co innego byś wybrał?” – pyta Peterson.
W obliczu wyzwań współczesnego świata Peterson przypomina, że wolność i prawda są ze sobą nierozerwalnie związane. Milczenie wobec niesprawiedliwości czy kłamstwa nie jest opcją, która pozwala nam zachować nasze wartości. Wręcz przeciwnie, to właśnie mówienie prawdy, nawet gdy jest to trudne i kosztowne, stanowi fundament, na którym opiera się każda wolna i odpowiedzialna społeczność.
Źródło: KAI, TP
Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II
Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu
Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.
Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja
Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.
Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni
Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.
Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej
Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).
Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji
Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.
Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.
O kulturę filozofii. Co o człowieku mówili najwięksi myśliciele ludzkości
Czy filozofia jest nam potrzebna? A jeżeli tak – to czy nie jest za trudna? Prof. Dłubacz w poniższej książce pokazuje, że jest wręcz odwrotnie i że bez filozofii nie da się zrozumieć człowieka, jego sensu istnienia. Filozofia to bowiem nic innego jak szukanie odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania ludzkiego bytowania.
Piękno zdeptane, kult brzydoty
Popularny autor i publicysta Janusz Szewczak znany jest od dawna z nieustępliwej walki z wypaczeniami zachodniej cywilizacji, do której przecież i my, Polacy, należymy od tysiąca lat. Ta książka jest tego najlepszym dowodem. Niektórzy twierdzą, że cywilizacja nasza jest w stanie upadku. Autor jest również tego zdania, ale w przeciwieństwie do wielu pesymistów uważa, że z tego upadku można się jeszcze wydźwignąć.
Francuskie samobójstwo
W targanej kryzysem społecznym i ogromnymi napięciami wewnętrznymi Francji następuje właśnie historyczna zmiana politycznych nastrojów. Zmiana, która nie pozostanie bez wpływu na całą politykę europejską, w tym na Polskę. Po tym jak w wyborach do Parlamentu UE prawicowe Zjednoczenie Narodowe zdobyło nad Sekwaną, Loarą, Garonną i Rodanem ponad dwa razy więcej głosów niż blok prezydenta Emmanuela Macrona, ten ostatni rozpisał przedterminowe wybory.
Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy
Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.
Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej. Życie Benedykta XVI
Benedykt XVI należał do największych w dziejach papieży – przyjaciół Rzeczypospolitej, co zostało w tej książce mocno zaakcentowane. Autorka, znana z wielu książek i artykułów m.in. upamiętniających św. Jana Pawła II, przedstawia tu wszakże całe życie Josepha Ratzingera. Poznajemy jego bawarskie korzenie, brnąc także przez ponure czasy hitlerowskiego reżimu.
Bankructwo polskiej inteligencji
Wygląda na to, że polska inteligencja, czyli warstwa ludzi wykształconych, żyjących z pracy umysłowej, zbankrutowała. Niekoniecznie finansowo, ale na pewno ideowo. Pod koniec wieku XX zboczyła gdzieś na manowce i powoli przestała się liczyć jako wiodąca grupa społeczna, z której wyłaniają się elity.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.