Ur. w 1953 r. w Choszcznie. Socjolog, filozof społeczny, publicysta, profesor. Absolwent Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ruhr-Universität w Bochum. Od 1992 r. na stałe mieszka w Niemczech. Wykładowca socjologii oraz historii kultury Europy Wschodniej i Środkowo-Wschodniej na Uniwersytecie w Bremie. Wykładał też na Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Katolickim Uniwersytecie Ameryki, Columbia University, …
Ur. 1962r., zm. 14 czerwca 2023r. w Warszawie.Dyplomowana polonistka i bibliotekarka, absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w 1987r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego (szarych urszulanek). Pracowała jako katechetka i nauczycielka języka polskiego, ukończyła także studia podyplomowe z duchowości na warszawskim Bobolanum.Publikowała m.in. w „Przewodnikiem Katolickim” czy „Biuletynie …
Ur. 18.06.1957 r. w Krakowie. Przyrodnik, botanik, biolog, geobotanik, działacz ochrony przyrody i ekolog; absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Akademii Nauk (doktorat), były pracownik Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.Inicjator Fundacji na rzecz Ochrony Mazurskiego Parku Krajobrazowego Dorzecza Krutyni. Z jej inicjatywy powstały dwa rezerwaty przyrody na Mazurach – „Krutynia …
Ur. w 1944 r. w Konstancji. Nawrócona z protestantyzmu na katolicyzm niemiecka socjolog, publicystka katolicka, pisarka, dziennikarka, tłumaczka, wykładowca i autorka m.in. książek „Rewolucja genderowa”, „Globalna rewolucja seksualna. Likwidacja wolności w imię wolności” czy „Harry Potter – dobry czy zły”.Jest członkiem rady nadzorczej Forum Katolików Niemieckich, publicznie broni nauczania …
Ur. 1969 w Gorzowie Wielkopolskim. Znakomity pisarz i publicysta, profesor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Historii PAN oraz Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim (Prorektor ds. Nauki).Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół dziejów Niemiec i Prus, relacji polsko-niemieckich w XIX i XX wieku, myśli politycznej i przemian kulturowych w Europie i Stanach …
Abp Józef Kupny urodził się w 1956 r. w Dąbrówce Wielkiej na Górnym Śląsku.Od 2013 r. metropolita wrocławski, wcześniej sufragan katowicki (2006-2013). Doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii i socjologii.W ramach prac II Polskiego Synodu Plenarnego współtworzył dokument „Kościół wobec życia społeczno-gospodarczego”. Główny autor dokumentu społecznego Episkopatu z 2012 r. „W trosce o …
Ur. w 1961 r. w Jędrzejowie. Lekarka, działaczka społeczna, wdowa po Januszu Kurtyce, prezesie Instytutu Pamięci Narodowej, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Absolwentka III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Krakowie-Nowej Hucie (matura w 1980 r.).W 1980 r. rozpoczęła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie (obecnie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego). Korzystała z indywidualnego toku …
Ur. 1966, oficer rezerwy Wojska Polskiego, doktor nauk wojskowych i wykładowca akademicki, ekspert w zakresie bezpieczeństwa narodowego. Absolwent Akademii Wojskowej w Brnie. W WP służył w pododdziałach bojowych Sił Zbrojnych RP.W latach 2006-2010 pracował w Zarządzie Planowania Strategicznego Sztabu Generalnego WP oraz w Akademii Obrony Narodowej. Członek zespołu opracowującego Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP-2007, pracował także jako …
Ur. w 1949 w Krakowie. Filozof, naukowiec, wykładowca akademicki, polityk. Absolwent filologii angielskiej i filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Habilitował się w 1991 r., profesorem zwyczajnym został w 2003 r.Specjalizuje się w filozofii politycznej i społecznej, filozofii starożytnej (a zwłaszcza w dorobku Sokratesa i Platona) oraz historii filozofii. Wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem i prezesem krakowskiego …
Ur. 29 listopada 1967 w Opolu. Kapłan (święcenia w 1992r.), doktor nauk komunikacji społecznej (studia na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie), profesor nauk teologicznych (od 2021r.), kierował Katedrą Homiletyki i Środków Przekazu Wiary Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, był także prodziekanem tego Wydziału. Konsultor Rady ds. Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, pracował w Radiu Plus Opole. Miłośnik …
Ur. w 1949 r. w Gliwicach. Profesor filmoznawstwa, b. dyrektor Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego (2008–2012), krytyk i historyk filmu, tłumacz, b. zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Kino”, przewodniczył Komitetowi Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk. Członek m.in. Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej. W latach 1995–2001 dyrektor programowy Krakowskiego …
Ur. w 1947 r. w Gdańsku; polska aktorka filmowa i teatralna, lektorka książek audio.Absolwentka liceum pedagogicznego w Gdańsku i Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi (1970).Po skończeniu studiów występowała w zespole Izabelli Cywińskiej w Kaliszu na deskach Teatru im. Bogusławskiego (1970–1973), a następnie w poznańskim Teatrze Nowym (1973–1977). W latach 1977–1980 była aktorką warszawskiego Teatru na Woli, a w latach …
Ur. w 1987 r. w Zamościu; doktor nauk humanistycznych, dziennikarz, medioznawca i teolog.Piotr Łuczuk jest absolwentem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i wykładowcą w Katedrze Internetu i Komunikacji Cyfrowej Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW.W 2016 roku uzyskał stopień naukowy doktora z wyróżnieniem (temat rozprawy: „Cyberwojna i cyberterroryzm w kontekście ‘zderzenia cywilizacji’. Studium …
Ur. w 1940 r. w Rzymie. Artysta fotografik, absolwent rzymskiej szkoły fotograficznej i filmowej, fotograf papieski, pochodzący z rodziny od pokoleń związanej ze Stolicą Apostolską.Pracował jako fotograf kolejnych papieży przez 53 lata. Jako fotograf „L'Osservatore Romano” fotografował Piusa XII, Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II i Benedykta XVI.Szczególnie związany był z Janem Pawłem II. Z obiektywem towarzyszył …