Wrocławska dziennikarka, absolwentka prawa. Przez blisko 20 lat podejmowała problematykę społeczną w dziennikach i tygodnikach, pisząc reportaże i wywiady, głównie dla prasy dolnośląskiej. Od 1996 r. pracowała w ogólnopolskim tygodniku katolickim „Gość Niedzielny”, koncentrując się na życiu Kościoła i ludziach z nim związanych. Interesuje się również postaciami świętych, których dzieje stara się poznać i przedstawić …
Ur. w 1967 r. w Olsztynie. Fotograf przyrody, fotografią zajmuje się od 12 roku życia. Od 1980 r. mieszka w Niemczech. Podróżował z obiektywem niemal po całym świecie, ale miłość do Krainy Tysiąca Jezior prowadziła go zawsze w dzikie mazurskie głusze. Peter Scherbuk jest zamiłowanym przyrodnikiem i fotografem przyrody, wydawcą i redaktorem naczelnym niemieckiego czasopisma fotograficzno-przyrodniczego „Naturblick”; wydaje także książki …
Ur. 1846, zm. 1916. Po studiach rozpoczął karierę dziennikarską i pisarską w Warszawie. Jako reporter i felietonista w „Gazecie Polskiej” przez trzy lata przebywał jako korespondent w Stanach Zjednoczonych. Tam też podjął swoje pierwsze dojrzałe próby literackie, które spotkały się z życzliwym przyjęciem czytelników i krytyki. Bardzo lubił podróżować, z bardziej egzotycznych miejsc odwiedził m.in. Turcję, Grecję, …
Ur. w 1968 r. Historyk, doktor nauk humanistycznych, współautor, redaktor i współredaktor publikacji dotyczących historii obozu narodowego, w tym m.in. „Brygada Świętokrzyska NSZ”, „Narodowcy. Myśl polityczna i społeczna obozu narodowego w Polsce w latach 1944-47”, „Obóz narodowy w obliczu dwóch totalitaryzmów”, „Historia Człowieka Myślącego. Lech Karol Neyman …
Ur. 1954, inżynier, wykładowca akademicki, obecnie pracuje w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej (Wydział Nauk Stosowanych; Katedra Transportu i Informatyki).Naukowo zajmuje się projektowaniem i eksploatacją pojazdów, zintegrowanymi systemami transportowymi oraz bezpieczeństwem i logistyką w transporcie. Autor lub współautor 15 krajowych i zagranicznych monografii związanych z transportem szynowym. Kierownik lub uczestnik …
Ur. 1536, zm. 1612. Studiował w Akademii Krakowskiej, następnie przyjął święcenia kapłańskie. Był wychowawcą syna kasztelana krakowskiego Jana Tęczyńskiego, a później – podczas pobytu w Rzymie – wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Od tej chwili, przez niemal pół wieku, działał na niwie kontrreformacji, angażował się w polemiki z innowiercami i nieustannie wzywał do jedności wiary.Pełnił funkcję penitencjarza w Bazylice św. Piotra, …
Ur. w 1930 r. w Grodnie, zmarł w 2013 r. w Krakowie. Poeta, publicysta, felietonista, tłumacz, dziennikarz, pisarz katolicki, działacz światowego laikatu, związany długoletnią poetycką przyjaźnią z Karolem Wojtyłą.Wielokrotnie towarzyszył Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w Jego zagranicznych podróżach. Jako przedstawiciel wydawnictwa Biały Kruk brał udział w jubileuszowych pielgrzymkach papieskich na Synaj oraz do Grecji, Syrii i na Maltę, skąd …
Ur. 1942, ekonomista, wykładowca akademicki, publicysta. Tytuł doktora habilitowanego nauk ekonomicznych otrzymał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego w 1979 r., profesorem na Wydziale Zarządzania UW został w 1991 r. Autor publikacji z zakresu zarządzania. Promotor licznych prac magisterskich oraz doktorskich z zakresu zarządzania nieruchomościami, ekonomii sektora publicznego oraz analizy koniunktury gospodarczej. Członek Polskiego …
Ur. 1952 r. we Wrzącej; historyk literatury i kultury, tłumacz, dyplomata, ambasador RP na Węgrzech, nauczyciel akademicki i działacz społeczny; profesor Instytutu Badań Literackich PAN oraz Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. B. Prusa.Kariera naukowaJerzy Snopek ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, tam również zrobił doktorat; habilitację uzyskał w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk (1993).W …
Ur. w 1959 r. w Sienie (Włochy). Włoski pisarz, dziennikarz i publicysta katolicki, mistrz reportażu. Cechujący się dużą wrażliwością autor wielu esejów z zakresu religii, kultury i historii współczesnej. Publicysta dzienników 'Libero", „Il Giornale” i „Il Foglio” oraz tygodnika „Panorama”, publikował także w „Il Sabato" i kierował międzynarodowym miesięcznikiem „30 …
Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1983-1988 współpracowała jako redaktor z tygodnikami „Film” i „Stolica”, w okresie 1985-1988 pracowała jako redaktor w miesięczniku „Kino”, a od 1997 do 2000 r. była redaktorem naczelnym „Kino News”. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej” i „Tempie”.Obecnie wiceprezes wydawnictwa Biały Kruk, a także …
Urodził się w 1988 roku w Krakowie. Jest absolwentem filologii germańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w 2023 r. obronił dysertację pt. „Obraz Polski i Polaków w twórczości Martina Pollacka. Między sprawozdaniem a fikcją” uzyskując stopień doktora nauk humanistycznych. Redaktor i dziennikarz, współpracował z „Dziennikiem Polskim”, „Gazetą Polską Codziennie” i „Gazetą …
Urodził się w 1948 roku. Założyciel wydawnictwa Biały Kruk. Jest człowiekiem o wielu pasjach, dzięki którym zaistniał jako znany wydawca, redaktor, dziennikarz, fotografik i działacz kultury. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował polonistykę, dziennikarstwo i germanistykę. Ukończył Studium Scenograficzne ASP. Jeszcze podczas studiów rozpoczął pracę w „Gazecie Krakowskiej”, w latach 1976-88 był dyrektorem …
Ur. 1966 r. w Gilowicach. Historyk-mediewista, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.W 1995 r. obronił pracę doktorską pt. „Kariery Piastów śląskich na Węgrzech w XIV w.”, a w 2001 habilitował się na podstawie pracy „Polacy na Węgrzech za panowania Zygmunta Luksemburskiego”. W latach 2008-2012 był dyrektorem Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2012 r. do 2020 r. pełnił funkcję prodziekana ds. …