Ur. w 1960r. w Słupsku; doktor nauk teologicznych, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.Święcenia kapłańskie przyjął w 1986r. w Słupsku, w 2008r. obronił doktorat z homiletyki na UKSW w Warszawie; na biskupa został wyświęcony w 2009r.Wykładał homiletykę i zastosowanie mass mediów w duszpasterstwie w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. Pełnił funkcje m.in. prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie, dyrektora …
Doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii, profesor PAN, pracownica Instytutu Historii PAN (od 2023) i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (od 2024).W 2005r. ukończyła historię na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 2009r. uzyskała tytuł doktora („Między uniwersytetem a zakonem. Biografia i spuścizna pisarska dominikanina Jana z Ząbkowic (zm. 1446 r.)”, Uniwersytet Jagielloński), a w 2018r. doktora habilitowanego …
Ur. 1968. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, z wykształcenia i zamiłowania dziennikarz.Już w trakcie studiów pracował w dzienniku „Sport”, w którym w ciągu blisko 20 lat przeszedł drogę od redaktora działu przez kierownika działu piłki nożnej po redaktora naczelnego. Współpracował m.in. z Telewizją Polską, dla której relacjonował hokejowe mistrzostwa świata, Radiem Flash (relacje z ligi angielskiej w piłce nożnej), …
Ur. 1958r. w Warszawie; jest wybitnym historykiem, wykładowcą akademickim i publicystą, profesorem nauk humanistycznych, działaczem społecznym, żarliwym patriotą i katolikiem z dumą przyznającym się do swojej wiary. Zajmuje się w szczególności historią Kościoła katolickiego w Polsce w XX wieku, dziejami obozu narodowego, a także dziejami emigracji politycznej po 1945 r.Jako sześcioletni chłopiec Jan Żaryn został ministrantem. Ukończył warszawskie …
Doktor historii specjalizująca się w czasach nowożytnych, nauczycielka i wychowawca, żona prof. Jana Żaryna. Absolwentka liceum im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie oraz historii na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka i współautorka publikacji historycznych i popularnych. Spod jej pióra wyszły m.in. książki „Dzieje Polski od czasów najdawniejszych do współczesności” (współautorka) oraz „Ludzie …
Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarka, redaktorka, reportażystka.Pracowała m.in. w dzienniku „Nowy Świat”, „Gazecie Polskiej”, „Gromadzie-Rolniku Polskim”, była sekretarzem redakcji „Tygodnika Solidarność”. Wraz z Anitą Gargas przeprowadziła rozmowę z gen. Kiszczakiem, na podstawie których powstał głośny artykuł „Kiszczak bez wybielacza”. W ramach cyklu „Gazety …
Ur. w 1938r. w Wale na Mazowszu, zm. w 2020 r. w Warszawie. Biskup pomocniczy łowicki i warszawski, poeta i kompozytor, pedagog.Wyświęcony na kapłana w 1962r. przez kard. Stefana Wyszyńskiego, studiował m.in. w Instytucie „Musica Sacra” w Aninie, którego później był wykładowcą; był także kierownikiem Kursu Szkolenia Organistów Archidiecezji Warszawskiej. W KEP był członkiem Komisji ds. Duszpasterstwa Liturgicznego i …
Ur. w 1931 r. w Woli Filipowskiej koło Krakowa; fotograf, wieloletni członek Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego.Uczestnik licznych konkursów oraz wystaw fotograficznych (m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii i Kanadzie), laureat wielu nagród. Specjalizuje się w fotoreportażu i portrecie. Od 1977 r. utrwala też krajobrazy, faunę i florę Tatr.Jego unikatowe zdjęcia biskupa i kardynała Karola Wojtyły z lat 60., 70. i 80. …
Ur. w 1960r. w Ryglicach, zm. w 2018r. w Krakowie; polska działaczka sportowa i olimpijska, doktor habilitowana nauk o kulturze fizycznej, w latach 2013–2018 przewodnicząca Klubu Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego, w młodości siatkarka.Absolwentka (1983 – magisterium, 1995 – doktorat, 2009 – habilitacja) i pracownik naukowy Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie; profesor, publicystka, autorka poczytnych książek (m.in. …
Ur. w 1959 r. w Grazu; austriacka dziennikarka i publicystka.Studiowała historię i germanistykę, wykłada m.in. na Uniwersytecie w Innsbrucku. Zajmuje się sytuacją wewnętrzną Austrii, a zwłaszcza prawicowymi ruchami populistycznymi. Przez wiele lat śledziła i dokumentowała poczynania austriackiego nacjonalisty Jörga Haidera, któremu poświęciła dwie książki.Nagrodzona nagrodą Willy'ego i Helgi Sale-Verlonów (2007), Wiedeńską Nagrodą …
Ur. w 1984 r. w Żywcu; doktor nauk historycznych, amerykanista, publicysta, przedsiębiorca, autor m.in. biografii „Lech Wałęsa – idea i historia” (2009), konsul generalny RP w Chicago (2022-2024).Absolwent historii (specjalizacje archiwistyczna i nauczycielska) na Uniwersytecie Jagiellońskim (2008), doktor nauk historycznych (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 2015); absolwent IESE Business School, studiował także m.in. na …