Ur. w 1944 r., lekarz, profesor ginekologii i położnictwa, absolwent warszawskiej Akademii Medycznej. Kierował Kliniką Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka oraz ginekologiczno-położniczym Szpitalem Specjalistycznym im. Świętej Rodziny w Warszawie. Był krajowym konsultantem w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Członek m.in. Komitetu Nauk Demograficznych przy Wydziale I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN, rządowej Rady …
Ur. w 1965 roku; historyk literatury z tytułem doktora, wykładowca akademicki, krytyk literacki, poetka, redaktorka.Jej zainteresowania oscylują wokół poezji emigracyjnej XX wieku oraz tradycji i kultury narodowej. Jako poetka debiutowała w 2013 roku tomem „Niewidzialny ślad”. Jest autorką publikacji takich jak „Sybir, Bliski Wschód, Monte Cassino. Środowisko poetyckie 2. Korpusu i jego twórczość”, …
Urodził się w 1951 r. w Chrostowie koło Ostrołęki. Święcenia kapłańskie otrzymał 6 czerwca 1976 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. W latach 1978-1983 studiował na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie i na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Doktorat nauk teologicznych uzyskał w 1986 r., habilitację w 1996 r., a tytuł profesora nauk teologicznych w 2003 r. Od 2005 r. jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w …
Ur. w 1949 r. Historyk, profesor na Uniwersytecie Warszawskim. Tytuł magistra uzyskał na UW w 1972 r., tam też się doktoryzował i habilitował. W latach 1972-1973 pracował w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, a w okresie 1973-1979 w Archiwum Głównym Akt Dawnych. W Instytucie Historycznym UW od 1979 r. Absolwent Studium Podyplomowego Archiwistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1975–1976). W latach 1994-1999 był p.o. …
Ks. prof. Waldemar Cisło urodził się w 1967 r. w Rzeszowie.Rodzina Cisłów mieszkała w podrzeszowskiej wsi Łukawiec, mama zajmowała się wychowywaniem dzieci i gospodarstwem, ojciec pracował w Rzeszowskich Zakładach Graficznych. Do ośmioklasowej szkoły podstawowej Waldemar Cisło chodził w Łukawcu, potem uczył się w III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie, w klasie z poszerzonym językiem angielskim. W 1987 r. zdał …
Historyk, doktor habilitowana, adiunkt w Zespole badań nad dziejami Polski i Europy w średniowieczu i naukami pomocniczymi historii Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego. Laureatka nagrody im. S. Herbsta (1999 r.) oraz konkursu im. A. Heymowskiego (2004 r.). Współredaktorka czasopisma „Średniowiecze Polskie i Powszechne”. Zajmuje się genealogią szlachecką i możnowładczą oraz monarchią w Polsce późnego średniowiecza. …
Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracownik Zamku Królewskiego na Wawelu, kierownik Działu Militariów. Autor opracowań dotyczących głównie katedry krakowskiej, współautor scenariuszy wystaw czasowych, m.in. „Wawel 1000-2000”. Wykładał w Instytucie Historii Sztuki UJ. Autor tekstów w albumach: „Patron. 750-lecie kanonizacji św. Stanisława”, „Patron narodu”, …