Ur. w 1949 r. w Warszawie. Prawnik, polityk, w PRL działacz opozycji związany z Komitetem Obrony Robotników, Komitetem Helsińskim i NSZZ „Solidarność”, członek redakcji niezależnego pisma „Głos”. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1971-1976 pracownik naukowy w Instytucie Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego przy Ministerstwie Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki. W latach …
Ur. w 1947 r. w Gorzowie Wielkopolskim; etnolog i antropolog kultury, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, publicysta, autor książek i artykułów.WykształcenieAbsolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (1972); doktorat z tematyki poświęconej problematyce recepcji i funkcji artystycznej twórczości ludowej na polskiej Orawie w drugiej połowie XIX i XX w. napisany pod kierunkiem prof. Jadwigi Klimaszewskiej obronił w 1977 r. W 1982 …
Ur. 1943, inżynier, nauczyciel akademicki, publicysta, profesor nauk technicznych, absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Na PK kierował Instytutem Mechaniki Budowli. Członek rady naukowej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN. Działał w Polskim Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, Krakowskim Towarzystwie Technicznym i Krakowskiej Izbie …
Fotografik, dziennikarz. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jako fotoreporter pracował m.in. dla „Dziennika Polskiego”. Specjalizuje się w fotografii sportowej.Autor zdjęć do albumów „Ojczyzna ocalona” „Polska. Euro-miasta” i „Pamiętnik konklawe 2013” oraz do miesięcznika "WPiS. Wiara, patriotyzm i sztuka". …
Fotografik, dziennikarz, reporter, malarz. Absolwent Liceum Plastycznego i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przez kilkadziesiąt lat pracował jako fotoreporter w krakowskich gazetach, m.in. „Echu Krakowa” i „Dzienniku Polskim”. Zajmował się też fotografią sportową.Autor zdjęć zamieszczonych w albumach: „Bonifratrzy. Z Andaluzji do Polski”, „Wisła Kraków. Piękno i dramat sportu”, „Polska. …
Ur. 1945r. Doktor nauk humanistycznych w zakresie literatury polskiej, publicysta, redaktor. Studia filologiczne na Uniwersytecie Warszawskim ukończył w 1970. Wykładowca historii literatury polskiej XX wieku na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w latach 2003–2010. Redaktor naczelny miesięcznika Nowe Książki w latach 1991–1995, później w redakcjach dziennika Słowo i miesięcznika Literatura. Publikacje w gazetach i …
Manfred Kleine-Hartlage (ur. 1966 r. w Monachium) ukończył socjologię oraz politologię na uniwersytecie w Duisburgu; w Niemczech znany jest przede wszystkim jako konserwatywny publicysta, krytyk islamu, globalizmu oraz socjalizmu. Jest autorem książek poświęconych obronie Europy opartej na tradycji i sprawdzonych wartościach.Ciekawym elementem jego biografii jest fakt, że przez 15 lat był członkiem niemieckiej partii …
Ur. 1953. Działacz opozycji w PRL, pracował jako dziennikarz od roku 1981 w redakcji gazety codziennej Regionu Mazowsze NSZZ Solidarność, następnie w podziemiu, m.in. jako wieloletni redaktor tygodnika „CDN – Głos Wolnego Robotnika”. Był radiowcem w latach 1986–90 w miesięczniku „Niewidomy Spółdzielca”, w Radiu Solidarność przy kampanii wyborczej KO do sejmu w 1989 r., a następnie w Polskim Radiu. W redakcji …
Ur. w 1931r. w Oświęcimiu; profesor nauk humanistycznych w zakresie historii, wykładowca akademicki, autor książek i artykułów.Absolwent historii Uniwersytetu Jagiellońskiego (1954); doktoryzował się w 1961r., habilitował w 1976r., a od 1980r. jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Śląskiego.Wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny) w Krakowie. Emerytowany pracownik naukowy …
Historyk, pracownik Sekcji Dydaktycznej Muzeum Powstania Warszawskiego, współautor i redaktor książki „Leksykon militariów Powstania Warszawskiego”.Autor biogramów w „Wielkiej Księdze Patriotów Polskich”. …
Historyk, mediewistka. Absolwentka historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktorat w 1995 r. („Litewska rada wielkoksiążęca w XV w”), habilitacja w 2009 r. („Monarcha i poddani. System władzy w Wielkim Księstwie Litewskim w epoce wczesnojagiellońskiej”).Pracuje na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmuje się problematyką władzy i ustroju państwa późnego średniowiecza, zwłaszcza …
Robert Kościelny (ur. 1962) – historyk i publicysta, doktor, b. pracownik Uniwersytetu Szczecińskiego, zajmuje się dziejami staropolskimi, sporami religijnymi w Rzeczypospolitej oraz historią NSZZ „Solidarność” w latach 1980-1981. Publikował m.in. w „Arcanach”, „Naszym Dzienniku” i „Christianitas” czy w "Warszawskiej Gazecie".Autor książki „Przedmurze chrześcijaństwa. Czas …
Ur. w 1931 r., zm. w 1998 r. Dziennikarz i artysta fotografik, przez ponad 30 lat dokumentował życie Kościoła i architekturę sakralną. Za fotoreportaż z Rzymu czasu konklawe 1963 r. został wyróżniony na World Press Photo. W 1976 r. otrzymał nagrodę im. Brata Alberta w dziedzinie fotografii artystycznej. Był blisko związany z prymasem Stefanem Wyszyńskim, którego działalność przez kilkanaście lat dokumentował. Na swoich fotografiach utrwalał …
Ur. 16 marca 1953r. w Mielcu, zm. 4 listopada 2017r. Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Studium Realizacji Telewizyjnej w Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Realizatorka programów telewizyjnych, publicystka, reportażystka, reżyserka filmów dokumentalnych, m.in.: „Pascha Chrysta”, „Pisząc cię barokowy Krakowie”, „Emaus 20”, „Trujące …