Przyszedł na świat w 1937 roku w warszawskim Targówku. Jest twórcą i liderem dwóch satyrycznych kabaretów. Pierwszy z nich, studencki, działał w klubie Hybrydy w latach 1960-1967. Kolejny „Pod Egidą” został utworzony w 1967 roku i działa do dziś.Jan Pietrzak jest znany ze swojego sarkastycznego poczucia humoru, dzięki któremu w sposób dowcipny i celny przedstawia polskie nastroje i realia ostatniego …
János Pilinszky (1921-1981) to jeden z największych poetów i prozaików węgierskich XX w.; jego silnie osadzona w katolicyzmie twórczość wywarła wielki wpływ na kształtowanie się węgierskiej literatury po II wojnie światowej. Poezja Pilinszky’ego skupia się wokół jego osobistych ekstremalnych przeżyć: doświadczenia frontu, zetknięcia się z koszmarną rzeczywistością niemieckiego obozu koncentracyjnego w …
Ur. w 1949 r. w Jeleniu. Profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, znany grafik i autor wysoko cenionych plakatów. Były dziekan Wydziału Form Przemysłowych i były prorektor uczelni.Jego plakaty prezentowane były na wystawach w wielu krajach świata, prowadził zajęcia ze studentami na wielu uczelniach zagranicznych. Od kilkunastu lat zajmuje się również projektami książkowymi, głównie albumowymi. Jest zdobywcą nagród w …
Ur. w 1955 r. w Częstochowie. Dziennikarz, muzyk, aranżer, kompozytor, publicysta, autor popularnych programów radiowych i telewizyjnych m.in. „Swojskie klimaty”, „Studio otwarte”, „Warto rozmawiać” i „Jan Pospieszalski: Bliżej”.Autor wielu piosenek religijnych oraz muzyki filmowej. Publikował w „Rzeczpospolitej”, „Przewodniku Katolickim”, „Gazecie Polskiej …
Ur. w 1994 r. w Kole.Ukończyła Liceum Plastyczne w Kole, studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.Zajmuje się malarstwem, ilustracją książkową, a także grafiką warsztatową i użytkową. Stypendystka Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Autorka ilustracji do książki dla dzieci "Opowieści złotego kota". …
Dziennikarz radiowy, prasowy i telewizyjny. Był redaktorem naczelnym portalu wPolityce.pl. Obecnie jest dziennikarzem tygodnika "wSieci". Wcześniej współpracował z tygodnikiem "Uważam Rze". Prowadził autorski program radiowy nadawany przez TOK FM; reporter TV Puls, "Panoramy" i "Wiadomości". Razem z Marcinem Wikło jest laureatem Nagrody Watergate Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w 2016 i 2017 r.Jest współautorem książki wydawnictwa …
Historyk mediewista, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk humanistycznych. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na historii Polski w średniowieczu oraz naukach pomocniczych historii. W latach 1996–1999 i 2006–2019 pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor licznych publikacji o charakterze naukowym i popularnonaukowym, publikowanych w Polsce i za granicą. Ma bardzo duże doświadczenie w zakresie …
Ur. w 1951r. w Częstochowie. Absolwent Politechniki Częstochowskiej i Uniwersytetu Warszwskiego, dziennikarz mediów katolickich. Publikował m.in. w „Niedzieli”, „L’Osservatore Romano”, „Avvenire” i amerykańskim miesięczniku „Inside the Vatican”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu św. Sylwestra Papieża (2006).Autor tekstu o pielgrzymim szlaku do grobu Św. Jakuba w Santiago de …
WOJCIECH RESZCZYŃSKI (ur. 1953 w Olsztynie), dziennikarz radiowy, telewizyjny i prasowy, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po studiach pracował w 1 Programie Polskiego Radia w „Sygnałach dnia”, „Lecie z Radiem” i „Czterech porach roku”, a potem związał się z radiową Trójką (1982– 1986, 2010–2023) – audycje: „Zapraszamy do …
Ur. w 1963r. w Monachium w Niemczech; niemiecki dziennikarz, autor książek.Jego publikacje dotyczą tematyki śledczej, politycznej, społecznej i paranaukowej. Jest członkiem m.in. The Planetary Society i Ancient Astronaut Society. Pisał m.in. o Illuminati czy teoriach spiskowych na temat 11 września.Nakładem wydawnictwa Biały Kruk ukazało się tłumaczenie na język polski jego książki „George Soros. Najniebezpieczniejszy człowiek …
Ur. w 1946r. w Krakowie, zm. 10 czerwca 2015 również w Krakowie. Historyk sztuki, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracował także na Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecny Uniwersytet Pedagogiczny) oraz Papieskiej Akademii Teologicznej (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), współpracował również z Instytutem Historii oraz Instytutem Sztuki PAN.Krakowianin z dziada pradziada, badacz, znawca oraz popularyzator …
Ur. w 1933r. w Sokalu w archidiecezji lwowskiej, zm. w Kalwarii Zebrzydowskiej w 2019r. Bernardyn (do Zakonu Braci Mniejszych Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP OO. Bernardynów wstąpił w 1950r.), były kustosz i gwardian Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kalwarii Zebrzydowskiej, a także dyrektor wydawnictwa Calvarianum. Przeżył 86 lat, z czego 68 lat w zakonie i 60 lat w kapłaństwie.Autor tekstu w albumie „Kalwaria. 400 …
Ur. w 1945 r. w Olkuszu. Redemptorysta, doktor teologii, założyciel i dyrektor rozgłośni Radio Maryja oraz Telewizji Trwam, współzałożyciel i prezes zarządu Fundacji Lux Veritatis, a także założyciel i były rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, obecnie jej wykładowca. Inicjator budowy Kościoła Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.Laureat nagrody im. Jana Kulentego „Multimedia w służbie …
Ur. w 1941 r. w Wilnie, zm. 4 września 2009 r. w Otwocku. Warszawski fotografik przez długie lata dokumentujący życie Kościoła, wieloletni członek Związku Artystów Fotografików. Pochodził z rodziny powiązanej ze środowiskiem literackim (wnuk Stanisława Cata-Mackiewicza), przez 30 lat związany był z pismem „Słowo. Dziennik Katolicki”. Przez blisko 40 lat dokumentował życie Kościoła w Polsce, fotografował m.in. Prymasa Tysiąclecia …