Abp Sławoj Leszek Głódź urodził się w 1945 r. w Bobrówce na Podlasiu. Od 2008 r. do 2020 r. metropolita gdański, wcześniej biskup polowy Wojska Polskiego (1991-2004) i biskup warszawsko-praski (2004-2008). Doktor prawa kanonicznego, generał dywizji.Jako uczeń LO w Sokółce w 1963 r. założył z kolegami tajną organizację Białe Orły, która przed pochodem pierwszomajowym dokonała akcji dywersyjnej, za co przez trzy miesiące …
Ur. 8 lutego 1948 r. w Prudniku, zmarł 21 grudnia 2015 w Poznaniu. Dominikanin, popularny duszpasterz młodzieży akademickiej. W 1991 r. był współorganizatorem VI Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze. Od 1997 r. organizował coroczne Ogólnopolskie Spotkanie Młodzieży na Polach Lednickich. „Lednica” ojca Góry za każdym razem przyciąga dziesiątki tysięcy młodych ludzi biorących udział we wspólnym …
Ur. w 1983 r. Absolwentka politologii w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Współpracowała z Telewizją Trwam, była dziennikarką „Naszego Dziennika”. Autorka kilkudziesięciu rozmów z kardynałami i biskupami z całego świata. Jako pierwszy polski dziennikarz przeprowadziła wywiad z siostrą papieża Franciszka. Znawczyni tematyki watykańskiej i kościelnej w świecie.Współautorka książki Białego Kruka …
Ur. 1977 w Wadowicach. Doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii; adiunkt w Katedrze Dziejów Kultury na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, zajmuje się historią Kościoła w Polsce w dobie późnośredniowiecznych soborów, kulturą staropolską i dziejami Wadowic. Autor ponad 100 publikacji naukowych i popularnonaukowych, a także kilku książek.Autor …
Ur. 1968, inżynier mechanik okrętowy, absolwent Wydziału Eksploatacji Siłowni Okrętowych Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni oraz Akademii Rolniczo-Technicznej w Bydgoszczy. Oficer Marynarki Handlowej, menadżer i ekspert w dziedzinie gospodarki morskiej, telekomunikacji i bezpieczeństwa energetycznego.W 2007 r. minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ekspert ds. gospodarki morskiej i bezpieczeństwa energetycznego w Kancelarii Prezydenta …
Ur.1946. Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej, przez 19 lat pracował jako elektronik (specjalista konstruktor). Opublikował łącznie kilka tysięcy zdjęć (głównie fotografia prasowa, góry, krajobrazy), wykonał – około stu tysięcy. Od 1975 r. jest członkiem Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego, którego był wieloletnim wiceprezesem i prezesem. Od 1980 r. dokumentował przemiany w Polsce, wielokrotnie …
Artur Guzicki to legniczanin z urodzenia i wyboru, a także dziennikarz i publicysta specjalizujący się tematyce historycznej oraz autor bajek dla dzieci, których bohaterami są legnicki Julek i Miś Wojtek, żołnierz korpusu dowodzonego przez generała Andersa.Aktywność zawodową rozpoczynał w dziale archeologii legnickiego Muzeum Miedzi. Uczestniczył w badaniach archeologicznych w Legnicy, Głogowie i Legnickim Polu. Od połowy lat osiemdziesiątych …
Ur. 1942 w Warszawie, zmarł 13 sierpnia 2021 roku tamże. Biskup diecezji warszawsko-praskiej, pallotyn, z wykształcenia lekarz, absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie. W 1969 r. wstąpił do zakonu. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w latach 1969–1974 w Wyższym Seminarium Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie. Był misjonarzem w Rwandzie. Przez kilka lat pełnił funkcję sekretarza komisji ds. zdrowia oraz …
Ur. w 1951 r. Historyk literatury, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się literaturą polską i europejską XIX w., literaturą popularną i użytkową oraz komparatystyką. Autorka m.in. książek: „Literacki świat rzeczy. O realiach w pozytywistycznej powieści obyczajowej”, „Bohaterowie polskiej prozy współczesnej 1864-1914. Artyści, twórcy”, „Literatura polska drugiej połowy XIX wieku (1864-1914)” …
Ur. w 1958 r. w Jeleniej Górze; ksiądz katolicki, chrystusowiec, teolog, etyk, profesor nauk teologicznych, autor książek i artykułów, wykładowca akademicki.Doktorat obronił na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1989), habilitację zrobił na Akademii Teologii Katolickiej (obecnie UKSW) w Warszawie (1995); profesorem jest od 2007r.Ks. prof. Bortkiewicz związany jest z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetem Kardynała …
Ur. w 1985 r. w Opolu; polityk, politolog, nauczyciel akademicki, publicysta, doktor nauk o bezpieczeństwie, poseł do Parlamentu Europejskiego.Patryk Jaki jest absolwentem politologii Uniwersytetu Wrocławskiego (2010); ukończył także program ARGO Top Public Executive oraz szkolenie na Sam Houston State University w Huntsville, USA. Doktorat obronił na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej (2019).Uczył na Uniwersytecie Opolskim, …
Ur. 1970, polityk, samorządowiec, były prezes Stoczni Gdańsk S.A., poseł na Sejm VI, VII i VIII kadencji. Absolwent studiów etnologicznych na UAM w Poznaniu oraz studiów doktoranckich z zakresu politologii i nauk społecznych na UKSW w Warszawie. Był m.in. wiceprzewodniczącym Komisji Skarbu Państwa oraz wiceprzewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki, a także zasiadał w zarządach PKOl, Krajowej Spółki Cukrowej oraz PZU; …
Joseph Unwin (1895-1936), antropolog i jeden z najwybitniejszych uczonych brytyjskich w okresie przed II wojną światową.Joseph Unwin był profesorem na uniwersytetach Oxford oraz Cambridge, a w 1934 r., czyli na dwa lata przed śmiercią, opublikował swoje opus magnum, które zachwyca swą głębią, a przede wszystkim zdumiewa z uwagi na wiele faktów przewidzianych przez autora, które dziś trapią zachodnie społeczeństwa. To interesujące …
Ur. w 1949 r. w Warszawie. Prawnik, polityk, w PRL działacz opozycji związany z Komitetem Obrony Robotników, Komitetem Helsińskim i NSZZ „Solidarność”, członek redakcji niezależnego pisma „Głos”. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1971-1976 pracownik naukowy w Instytucie Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego przy Ministerstwie Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki. W latach …