Absolwent historii sztuki na uniwersytecie we Wrocławiu, profesor architektury na Politechnice Wrocławskiej, znany autor rysunków satyrycznych. Opublikował liczne artykuły poświęcone głównie architekturze XIX i XX w., które ukazały się w kraju i zagranicą, w tym m.in. „Wrocław. Czas i architektura”, „Wrocławska architektura spod znaku swastyki”, „Architektura wrocławskich dworców …
Ur. w 1965 r. Historyk, absolwent historii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor w Pracowni Nauk Pomocniczych Historii i Źródłoznawstwa wKatedrze Historii Kultury, Nauk Pomocniczych Historii i Archiwistyki IH WH UJ. Badacz dziejów polskiego średniowiecza, członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, był prezesem Krakowskiego Oddziału …
Ur. w 1938 r. w Serpelicach. Doktor historii, od 1994 r. do 2014 r. biskup drohiczyński, obecnie biskup senior, kapucyn. W latach 1976-1982 przełożony Warszawskiej Prowincji Kapucynów, a w latach 1982-1994 generalny definitor zakonu w Rzymie. W Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcje przewodniczącego Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie i wiceprzewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia …
Abp Andrzej Dzięga urodził się w 1952 r. w Radzyniu Podlaskim. Spośród czworga jego rodzeństwa dwaj bracia zostali kapłanami. Od 2009 r. do 2024 r. metropolita szczecińsko-kamieński, wcześniej biskup sandomierski (2002-2009). Pracował też w kurii Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Doktor habilitowany nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego, członek Stowarzyszenia Kanonistów Polskich, profesor KUL.W ramach KEP pełnił funkcje m.in. …
Z zawodu prawnik, z zamiłowania fotograf. Zajmuje się fotografią przyrodniczą, pejzażową i krajoznawczą. Jego zdjęcia były publikowane w wielu albumach, książkach, kalendarzach i czasopismach, w tym także w znanym miesięczniku „National Geographic”. Mieszka w Szczytnie. Współautor zdjęć do albumu „Wigry z Janem Pawłem II”. …
Kard. Stanisław Dziwisz urodził się w 1939 r. w Rabie Wyżnej. Od 2005 r. do 2016 r. arcybiskup metropolita krakowski, obecnie arcybiskup senior Archidiecezji Krakowskiej.Były osobisty sekretarz i kapelan arcybiskupa metropolity krakowskiego Karola Wojtyły (1966-1978), a później papieża Jana Pawła II (1978-2005). Doktor teologii, w KEP pełnił funkcje: członka Rady Stałej KEP, przewodniczącego Komisji Duchowieństwa oraz Zespołu KEP ds. Wizyty Ojca …
Ur. 1971. Dziennikarz, felietonista, autor tekstów piosenek, poeta, scenarzysta filmowy, publikował m.in. w „wSieci”, "UważamRze" czy "Rzeczypospolitej". W 2011 r. otrzymał Nagrodę im. Macieja Rybińskiego („Złota Ryba”) dla najlepszego młodego felietonisty, publicysta telewizji wPolsce.pl.Autor tekstu zamieszczonego w książce Białego Kruka „Dyktatura gender”. …
Bp Edward Frankowski urodził się w 1937 r. w Kępie Rzeczyckiej na Podkarpaciu. Biskup senior diecezji sandomierskiej. Sufragan sandomierski w latach 1992-2012, wcześniej biskup pomocniczy przemyski (1989-1992). Doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii, kapelan NSZZ „Solidarność” (1980-1992). Promował organizowanie Katolickich Dni Społecznych i Katolickich Dni Kultury.W ramach KEP był m.in. członkiem Komisji Iustitia et Pax, Komisji …
Abp Stanisław Gądecki urodził się w 1949 r. w Strzelnie. Doktor nauk teologicznych, od 2002 r. metropolita poznański, wcześniej sufragan gnieźnieński (1992-2002). Zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (2004-2014), a następnie przewodniczący KEP w latach 2014 - 2024.Był m.in. przewodniczącym Komisji ds. Dialogu z Judaizmem, Rady ds. Dialogu Religijnego oraz Komisji Duszpasterstwa, członkiem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP …
Sylwia Galij - Skarbińska (ur. 1978 w Żninie) – politolog, historyk, doktor habilitowany w dziedzinie nauk społecznych, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.Kariera naukowaAbsolwentka politologii na Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (2002); stopień doktora nauk humanistycznych uzyskała na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (2010), również tam …
Ur. w 1972 r. w Warszawie. Ukończył historię na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2003 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych na UJ. W latach 2004–2008 pracował na stanowisku głównego specjalisty w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, później związał się z IPN-em pracując w Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu czy w Biurze Edukacji Narodowej, wykładał także na Uczelni Łazarskiego w …
Doktor historii, redaktor działu średniowiecza w „Polskim Słowniku Biograficznym”, pracuje w Zakładzie Polskiego Słownika Biograficznego Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.Autorka biogramów w „Wielkiej Księdze Patriotów Polskich”. …
Dziennikarka Polskiego Radia, autorka audycji promujących literaturę i naukę, autorka cyklów „Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego”, „Przyjąć Biblię taką, jaka ona jest” oraz „Historia Kościoła – przed Wielkim Jubileuszem”. Ukończyła Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie i zajęła się reżyserią w Teatrze Polskiego Radia, a później dziennikarstwem, była aktorką Teatru Ateneum w …
Ur. w 1954 r. w Warszawie. Socjolog i ekolog, profesor, wykładowca akademicki, w latach 2005–2011 przewodniczący Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, pracownik Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, profesor w Instytucie Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku i kierownik Zakładu Socjologii na tej uczelni. Specjalizuje się w badaniu ruchów społecznych, socjologii kultury i społeczeństwie obywatelskim. Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim, w …