Marek Gałęzowski
Ur. w 1972 r. w Warszawie. Ukończył historię na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2003 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych na UJ. W latach 2004–2008 pracował na stanowisku głównego specjalisty w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, później związał się z IPN-em pracując w Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu czy w Biurze Edukacji Narodowej, wykładał także na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Uczestniczył m.in. w organizacji uroczystości 60. rocznicy oswobodzenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i uroczystości otwarcia Cmentarza Obrońców Lwowa.
Naukowo zajmuje się najnowszą historią Polski (okres II wojny światowej i pierwszych lat powojennych), przede wszystkim dziejami Polski Podziemnej.
Opublikował m.in. książki: „Wzór piłsudczyka”. Wacław Lipiński 1896–1949. Żołnierz, historyk, działacz polityczny” i „Wierni Polsce. Ludzie konspiracji piłsudczykowskiej 1939-1947”, za którą otrzymał nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Autor biogramów w „Wielkiej Księdze Patriotów Polskich” wydanej przez Białego Kruka.