Fotograf, autor fotograficznych publikacji albumowych i prasowych poświęconych architekturze i reportażowi społecznemu. Fotografią interesuje się od najmłodszych lat, a od ponad dekady współpracuje z wydawnictwem Biały Kruk. Zajmuje się także profesjonalnie szeroko pojętą fotografią reklamową. Syn Adama Bujaka. Współautor książek „Kraków nocą”, „Z serca błogosławię”, „Tutaj wszystko się zaczęło...”, …
Ur. w 1956 r. w Mrągowie. Fotografik, przyrodnik. Pracownik Mazurskiego Parku Krajobrazowego, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody, autor kilkudziesięciu wystaw, laureat wielu konkursów fotograficznych. Mieszkając od dziecka w sercu Mazur (Krutyń), mógł poznać ten region, jak mało kto. Swą fotografią potrafi oddać piękno i ducha tej krainy, bowiem jest z nią zżyty i emocjonalnie związany. Autor fotografii w albumach: …
Ur. w 1944 r., lekarz, profesor ginekologii i położnictwa, absolwent warszawskiej Akademii Medycznej. Kierował Kliniką Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka oraz ginekologiczno-położniczym Szpitalem Specjalistycznym im. Świętej Rodziny w Warszawie. Był krajowym konsultantem w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Członek m.in. Komitetu Nauk Demograficznych przy Wydziale I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN, rządowej Rady …
Ur. w 1965 roku; historyk literatury z tytułem doktora, wykładowca akademicki, krytyk literacki, poetka, redaktorka.Jej zainteresowania oscylują wokół poezji emigracyjnej XX wieku oraz tradycji i kultury narodowej. Jako poetka debiutowała w 2013 roku tomem „Niewidzialny ślad”. Jest autorką publikacji takich jak „Sybir, Bliski Wschód, Monte Cassino. Środowisko poetyckie 2. Korpusu i jego twórczość”, …
Ur. w 1949 r. Historyk, profesor na Uniwersytecie Warszawskim. Tytuł magistra uzyskał na UW w 1972 r., tam też się doktoryzował i habilitował. W latach 1972-1973 pracował w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, a w okresie 1973-1979 w Archiwum Głównym Akt Dawnych. W Instytucie Historycznym UW od 1979 r. Absolwent Studium Podyplomowego Archiwistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1975–1976). W latach 1994-1999 był p.o. …
Ks. prof. Waldemar Cisło urodził się w 1967 r. w Rzeszowie.Rodzina Cisłów mieszkała w podrzeszowskiej wsi Łukawiec, mama zajmowała się wychowywaniem dzieci i gospodarstwem, ojciec pracował w Rzeszowskich Zakładach Graficznych. Do ośmioklasowej szkoły podstawowej Waldemar Cisło chodził w Łukawcu, potem uczył się w III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie, w klasie z poszerzonym językiem angielskim. W 1987 r. zdał …
Historyk, doktor habilitowana, adiunkt w Zespole badań nad dziejami Polski i Europy w średniowieczu i naukami pomocniczymi historii Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego. Laureatka nagrody im. S. Herbsta (1999 r.) oraz konkursu im. A. Heymowskiego (2004 r.). Współredaktorka czasopisma „Średniowiecze Polskie i Powszechne”. Zajmuje się genealogią szlachecką i możnowładczą oraz monarchią w Polsce późnego średniowiecza. …
Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracownik Zamku Królewskiego na Wawelu, kierownik Działu Militariów. Autor opracowań dotyczących głównie katedry krakowskiej, współautor scenariuszy wystaw czasowych, m.in. „Wawel 1000-2000”. Wykładał w Instytucie Historii Sztuki UJ. Autor tekstów w albumach: „Patron. 750-lecie kanonizacji św. Stanisława”, „Patron narodu”, …
Bp Ignacy Dec urodził się w 1944 r. w Hucisku na Podkarpaciu. Miał siedmioro rodzeństwa – dwie siostry zostały zakonnicami.W latach 2004 - 2020 ordynariusz utworzonej w 2004 r. diecezji świdnickiej, której struktury organizował.Profesor doktor habilitowany nauk teologicznych, były rektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu i Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, gdzie był też kierownikiem Katedry …
Abp Wacław Depo urodził się w 1953 r. w Szydłowcu.Od 2012 r. metropolita częstochowski, wcześniej biskup zamojsko-lubaczowski (2006-2011).Doktor teologii dogmatycznej. W ramach Konferencji Episkopatu Polski przewodniczy Radzie ds. Środków Społecznego Przekazu. Wchodzi w skład: Komisji Duchowieństwa, Sekcji Nauk Teologicznych Komisji Nauki Wiary, Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych, Zespołu ds. Wizyty Ojca Świętego w Polsce 2016 r. oraz …
Historyk, doktor habilitowana, absolwentka studiów historycznych na Uniwersytecie Warszawskim, tamże uzyskała doktorat w 2001 r. W 2014 r. uzyskała habilitację w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. W latach 1993-2013 pracowała w Zakładzie Historii XIX w. Instytutu Historycznego UW. Jest m.in. wykładowcą Collegium Verum (wcześniej Szkoły Wyższej Przymierza Rodzin) w Warszawie. Członek Kapituły Konkursu Książki Historycznej im. …
Historyk, specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego, pracował w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, współpracownik Muzeum Historii Polski, obecnie pracuje na Akademii Sztuki Wojennej. Zajmuje się historią najnowszą, dziejami wojskowymi, gospodarczymi, dyplomatycznymi i kultury. Interesuje się Europą Środkową, Azją Południowo-Wschodnią i Wschodnią oraz współczesną problematyką ekonomiczną. Opublikował ponad 150 …
Dr hab. Włodzimierz Dłubacz, emerytowany profesor KUL (ur. 10 kwietnia 1952 r. w Nowym Sączu) specjalizuje się w filozofii klasycznej.W 1989 r. uzyskał stopień doktora, a w 2003 r. stopień doktora habilitowanego na podstawie dysertacji „U źródeł koncepcji Absolutu. Od Homera do Platona”. Kierował Katedrą Filozofii Boga na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie i Instytutem Socjologii Wydziału …
Ur. w 1941 r. w Częstochowie. Doktor habilitowany nauk teologicznych, obecnie biskup senior archidiecezji częstochowskiej. Na księdza został wyświęcony w 1965 r., a na biskupa pomocniczego częstochowskiego w 1993 r., sakrę biskupią przyjmował z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. W latach 80. XX w. założył Katolicki Ośrodek Rehabilitacyjno-Readaptacyjny „Betania”, w którym już ponad 25 lat pomaga się osobom …