Znana włoska dziennikarka i watykanistka. Tematyką papiestwa zajmuje się od 1988 r., kiedy to zaczęła pracę w Radiu Watykańskim, z którym współpracowała do 2017 r. 16 lat pracy poświęciła telewizji Telepace (włoska sieć telewizyjna o charakterze katolickim), a w latach 2011-2020 kierowała portalem korazym.org. Od lutego 2015 r. jest redaktorem naczelnym portalu Acistampa.com, włoskiej wersji językowej serwisu należącego do EWTN Group, …
Ur. w 1946 r. we Wrocławiu; absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby, 1970r.), autor obrazów, fresków, witraży, mozaik i rzeźb, konserwator sztuki.Henryk Baca mieszka i tworzy w Legnicy. Bezpośrednio po studiach zaliczał się do wrocławskiej awangardy artystycznej; z upływem czasu z przyjemnością porzucił jej idee.Od roku 1970 bierze czynny udział w życiu artystycznym; jego prace prezentowane były na …
Ur. w 1944 roku we Lwowie. Malarka, graficzka, rysowniczka, wybitna portrecistka i karykaturzystka, zaangażowana patriotka.Pracowała na Wydziale Architektury Wnętrz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych; w latach 1990. zaprojektowała wraz z mężem Attilą Jamrozikiem ponad 100 wnętrz obiektów użyteczności publicznej, w tym banków i sklepów. Projektowała też ekspozycje wystawiennicze, meble i scenografię.Laureatka trzech …
Ur. w 1922 r. w Warszawie. Dyplomata, pisarz, publicysta. W latach 1940-1941 więzień obozu Auschwitz, potem żołnierz Armii Krajowej, współtwórca podziemnej Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie dwukrotnie więziony (1946-1948 i 1949-1954) przez komunistyczny reżim, w czasie stanu wojennego internowany. Był współpracownikiem Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. …
Urodził się w Krakowie w 1980 roku. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Podczas studiów równolegle rozwijał swoje zainteresowania w kierunku malarstwa, grafiki warsztatowej, oraz muzyki. Po ukończeniu studiów magisterskich rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Intermediów. W 2014 uzyskał tytuł doktora sztuki. Jest autorem ilustracji do „Biblii Młodych” bp Antoniego Długosza. …
Urodził się w 1940 roku w Lisieux w Normandii. Zmarł 22 maja 2012 roku we Fryburgu w Szwajcarii. Wybitny i niezwykle utalentowany dominikanin, znawca historii Kościoła. Był rektorem Uniwersytetu Katolickiego w Angers. Interesował się sztuką, historią, polityką, relacjami Kościół-państwo i administracją. Swoje zainteresowania pogłębiał podejmując studia na licznych kierunkach. Studiował administrację, prawo i nauki polityczne, jak …
Tomasz Białucha (o. Ambroży) urodził się w 1961 r. na Śląsku. Dwa lata studiował na Politechnice w Gliwicach, zanim 17 lipca 1983 r. wstąpił do domu nowicjackiego kamedułów w Bieniszewie. Przyjął imię zakonne Ambroży. Następnie 6 lat studiował w Kolegium Ojców Dominikanów w Krakowie, a pracę magisterską napisał na temat życia i tradycji kamedulskiej. W 1991 r. został wyświęcony na księdza, następnie kilka lat przebywał w klasztorach …
Absolwent historii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, gdzie w 2001 r. obronił rozprawę doktorską. Habilitację również z zakresu historii uzyskał w 2008 r. Zajmuje się historią kultury i nauki, dziejami historiografii, kultury ziemiaństwa polskiego oraz historią Polski i powszechną XIX i XX w. Opublikował książki „Stanisław Kutrzeba (1876-1946). Biografia naukowa i polityczna”, „Władysław Konopczyński: historyk i polityk II …
Halina Birenbaum urodziła się w 1929 r. w Warszawie. Pisarka, poetka, tłumaczka. W momencie wybuchu wojny miała 10 lat. Przeżyła warszawskie getto, w obozie na Majdanku spędziła noc w komorze gazowej, później była więźniarką Auschwitz-Birkenau i Neustadt-Glewe. Cała jej najbliższa i dalsza rodzina (oprócz starszego brata) zginęła w obozach śmierci. Od 1947 r. mieszka w Izraelu. Mimo strasznych przeżyć zachowała niezwykłą pogodę ducha. Jest …
Thierry Bizot urodził się 12 maja 1962 r. we włoskim Mediolanie. Jeszcze jako dziecko przeniósł się wraz z rodzicami do Paryża, gdzie ukończył prestiżowe Liceum im. Henryka IV. Podczas obowiązkowej służby wojskowej został przydzielony do placówki w Rzymie. Po jej odbyciu ukończył studia w ESSEC Business School i choć od 12 roku życia marzył o karierze pisarza, rozpoczął pracę w prywatnym sektorze telewizyjnym, szybko awansując w strukturach …
Urodził się w 1979 r. Z wykształcenia jest matematykiem, z powołania – dziennikarzem sportowym. Przez siedem lat pracował w katowickim „Sporcie”, pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Magazyn Futbol”, publikował też w magazynach: „Nowy Sportowiec”, „Super Volley”, „Świat Siatkówki”. Był szefem działu sportowego grupy o2.pl (serwisy sportfan.pl oraz goler.pl). Jego teksty …
Polski duchowny rzymskokatolicki urodzony w 1939 r. w Żwiryni na Wileńszczyźnie, zmarły 20 października 2017 w Gdańsku. W 1962 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował w Biskupim Seminarium Duchownym w Gdańsku i na KUL. W latach 1975-1979 był proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku, a następnie proboszczem parafii Mariackiej w Gdańsku, gdzie w czasach PRL był oparciem dla prześladowanych …
Ur. w 1908 r., zm. w 1987 r. Świecenia kapłańskie przyjął w 1936 r. W czasie II wojny światowej kapelan AK w powstaniu warszawskim. W latach 1974-1987 proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. Przyjaciel i ojciec duchowy ks. Jerzego Popiełuszki. Autor szkicu biograficznego o ks. Jerzym, zamieszczonego w albumie „Ksiądz Jerzy Popiełuszko 1947-1984, walka, męczeństwo, pamięć”. …
Doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii, nauczyciel akademicki, polityk, działacz społeczny.Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (1984), doktorat obronił w 1994 r. również na UJ; obecnie wykłada na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Jego zainteresowania naukowe to historia myśli społecznej, socjologia etniczności, socjologia polityki i socjologia rodziny.Za swoją pracę magisterską pt. „Wątki polonijne w publikacjach Instytutu …