Józef Piłsudski (ur. 5.12.1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie, zm. 12.05.1935 r. w Warszawie) - działacz socjalistyczny, twórca Legionów, Marszałek Polski, najwybitniejszy polski mąż stanu.Dzieciństwo i wczesna młodośćPrzyszły Marszałek Józef Piłsudski urodził się w majątku Zułów, położonym w powiecie święciańskim, 60 km na północ od Wilna. Był czwartym z dwanaściorga dzieci Józefa Wincentego, …
Edmund Oppman urodził się w 1903 r. w Jekaterynosławiu, a zmarł przedwcześnie w 1951 r. na emigracji, w Londynie. Był absolwentem historii Uniwersytetu Warszawskiego, na którym doktoryzował się w 1928 r. Przed II wojną światową prowadził badania o okresach powstań: listopadowego 1830–31 i styczniowego 1863–64.We wrześniu 1939 r. został internowany w Rumunii, potem znalazł się we Francji. W latach 1940–48 działał w Polskich …
Ks. prof. dr hab. Józef Naumowicz (ur. 1956) – ksiądz, historyk, patrolog i znawca historii wczesnego chrześcijaństwa i późnego antyku, także historii Bizancjum i starożytnej Armenii.Wykładowca na Wydziale Nauk Humanistycznych (filologia klasyczna) Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.Autor książek, m.in. Geneza chrześcijańskiej rachuby lat, Prawdziwe początki Bożego Narodzenia, …
Polonistka, redaktorka, autorka podręczników szkolnych do języka polskiego dla kl. 4-6 i do nauczania początkowego oraz licznych pomocy metodycznych. Była konsultantem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dziennikarka, publicystka, animatorka wydarzeń kulturalnych i patriotycznych. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Współzałożycielka Ruchu Ochrony Szkoły.Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. …
Historyk, autorka książek: „III Rzesza. Narodziny i zmierzch szaleństwa”, „Józef Piłsudski 1867-1935. Ilustrowana biografia”, „Czarna księga Kresów”, współautorka książki „W cieniu czerwonej gwiazdy. Zbrodnie sowieckie na Polakach (1917-1956)” oraz serii książek historycznych dla dzieci „Kocham Polskę”.Autorka biogramów w „Wielkiej Księdze Patriotów …
Ur. w 1836r., zm. w 1917r.; francuski lekarz, świadek uzdrowień w sanktuarium Maryjnym w Lourdes.Gustave Boissarie kierował Biurem Medycznym przy sanktuarium w Lourdes (utworzonym z inicjatywy papieża Piusa X w 1905 r.) w latach 1891 – 1914. Spotkał się tam z pisarzem Emilem Zolą, który odwiedził miejsce objawień w 1892r.Sam dr Boissarie jest autorem słynnej książki opisującej cudowne uzdrowienia w miejscu objawień Matki Bożej. Publikacja …
Ur. w 1974 r.; francuska autorka książek dla dzieci, absolwentka studiów biznesowych. Znana autorka literatury dla dzieci i młodzieży. Po studiach biznesowych pracowała w wydawnictwach, np. w Atlasie zaczynała od pracy sekretarki w redakcji, a potem sama zaczęła pisać. Spod jej pióra wyszły książki o grach, potem książki dokumentalne, wreszcie powieści dla dzieci. Od ponad 20 lat zapisuje w zeszytach wszystkie pomysły które …
Ur. w 1994 r. w Paryżu; francuska graficzka, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego nad Renem w Strasburgu. Anna Griot od 2016 roku pracuje jako dyrektor artystyczny, grafik i ilustrator w obszarach wydawniczych, komunikacyjnych i edukacyjnych w Paryżu i Strasburgu. W latach 2014-2017 wspólnie z dziennikarką Clarą Griot redagowała magazyn CARGO, a w 2017 roku wraz z Coline Aubert (menedżerką projektów mediacyjnych w Cité des …
Publicysta tygodnika „Sieci”, portalu wPolityce.pl oraz prezenter telewizji wPolsce.pl, związany z dwumiesięcznikiem „Arcana” oraz miesięcznikiem „Wpis – Wiara, Patriotyzm i Sztuka”, od początku inwazji rosyjskiej zaangażowany w relacjonowanie wydarzeń z wojennej Ukrainy.Autor książki o lewicowych ideologiach („Ludzie Czerwonego Mroku”), o sporze na temat nielegalnych imigrantów na granicy …
Ur. w 1926 r. we Lwowie, zm. w 2020 r. w Krakowie; duchowny katolicki, kardynał, doktor teologii, profesor filozofii, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy, arcybiskup metropolita lwowski, rektor Papieskiej Akademii Teologicznej, administrator apostolski w Lubaczowie oraz w diecezji łuckiej, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Lwowskiej we Lwowie-Brzuchowicach; Kawaler Orderu Orła Białego.Marian Jaworski na księdza został …
Ur. w 1961 r. w Majdanie Lipowieckim; duchowny katolicki, arcybiskup, sekretarz papieski, arcybiskup metropolita lwowski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy.Mieczysław Mokrzycki uczył się w Państwowym Technikum Rolniczym w Oleszycach; magisterium z teologii uzyskał na KUL-u, a święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. W 1991 r. rozpoczął pracę duszpasterską na Ukrainie; w 1996 r. obronił pracę doktorską na rzymskim Uniwersytecie …
Ur. w 1931 r. w Sassuolo we Włoszech; włoski duchowny rzymskokatolicki, doktor nauk teologicznych, wykładowca akademicki, członek Episkopatu Włoch, kardynał.Studiował w seminarium w Reggio Emilia; święcenia kapłańskie przyjął w 1954 r. w Rzymie, gdzie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim obronił doktorat (1957). Pracował jako wykładowca w seminariach duchownych, zajmował się także duszpasterstwem pracowników służby zdrowia i koordynacją …
Ur. w 1945 r. w Andrychowie; duchowny rzymskokatolicki, doktor nauk społecznych, kardynał, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, członek Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego.Stanisław Ryłko ukończył andrychowskie Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie (1963); na kapłana wyświęcił go w wawelskiej katedrze kard. Karol Wojtyła (1969). W 1971 uzyskał licencjat z teologii moralnej na Papieskim Wydziale Teologicznym w …