Urodził się w 1956 r. Wybitny historyk-mediewista pracownik i wychowanek Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2005 roku zdobył tytuł profesora doktora habilitowanego. Od roku 2006 kieruje Pracownią Historii Polski Średniowiecznej w Instytucie Historii UJ, był także dyrektorem Archiwum UJ. Zainteresowania badawcze profesora Ożoga to środowiska intelektualne w Polsce i Europie średniowiecznej i ich związki ze światem władzy i polityki, dziejopisarstwo, monarchia …
Ur. w 1952r. w Wojcieszowie na Dolnym Śląsku; prawnik, polityk, publicystka, autorka książek.Studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego ukończyła w 1976 r., a w 1986r. obroniła pracę doktorską; od roku 2005 jest doktorem habilitowanym nauk prawnych w zakresie prawa ze specjalnością prawa administracyjnego, a w 2007r. została mianowana profesorem nadzwyczajnym.Współpracowała z Instytutem Nauk Prawnych …
Ur. 1962 r. w Olsztynie; profesor nauk humanistycznych w zakresie historii, nauczyciel akademicki, autor kilkudziesięciu książek i artykułów, publicysta i konsultant naukowy filmów historycznych.Absolwent historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1985), doktorat obronił w 1994r.; habilitował się w 2004r., a tytuł profesorski otrzymał w 2008r.Działalność w czasach komunistycznychW latach 80. XX w. działacz …
Urodził się w 1947 roku w Warszawie. Jest nie tylko politykiem i ekonomistą, ale też humanistą. Specjalizuje się w historii najnowszej, historii gospodarczej oraz naukach politycznych.W roku 1987 zyskał tytuł doktora habilitowanego nauk ekonomicznych pracując w Katedrze Historii Gospodarczej Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Od października 1990 roku pracował również w Instytucie Studiów Politycznych PAN, gdzie objął …
Urodził się w 1946 roku w Goławcu (obecnie miasto Lędziny w województwie śląskim). Jest dziennikarzem, publicystą, pisarzem i politykiem. Z wykształcenia jest teologiem i polonistą, ukończył studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.Pracę zawodową rozpoczął jako pracownik naukowy Zakładu Badań nad Literaturą Religijną KUL. W latach 1976-1982 roku był redaktorem tygodnika „Gość Niedzielny”, później zaś kierował działem …
Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1983-1988 współpracowała jako redaktor z tygodnikami „Film” i „Stolica”, w okresie 1985-1988 pracowała jako redaktor w miesięczniku „Kino”, a od 1997 do 2000 r. była redaktorem naczelnym „Kino News”. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej” i „Tempie”.Obecnie wiceprezes wydawnictwa Biały Kruk, a także …
Urodził się w 1948 roku. Założyciel wydawnictwa Biały Kruk. Jest człowiekiem o wielu pasjach, dzięki którym zaistniał jako znany wydawca, redaktor, dziennikarz, fotografik i działacz kultury. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował polonistykę, dziennikarstwo i germanistykę. Ukończył Studium Scenograficzne ASP. Jeszcze podczas studiów rozpoczął pracę w „Gazecie Krakowskiej”, w latach 1976-88 był dyrektorem …
Urodził się w 1973 roku w Krakowie. Jest absolwentem politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Seminarium dla Młodych Polityków i Politologów w Instytucie Roberta Schumana w Budapeszcie. Studiował w Amerykańskim Instytucie Systemów Politycznych i Ekonomicznych Fundacji Studiów Amerykańskich i Georgetown University. Jest profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Współczesnych Systemów Politycznych Instytutu Nauk …
Właściwie Jan Szewczak, urodził się w 1953 roku w Pile. Jest prawnikiem, posłem, analitykiem gospodarczym i publicystą ekonomicznym, specjalizuje się finansach, prawie finansowym i makroekonomii.W latach 1977-99 był pracownikiem naukowym i wykładowcą Zakładu Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, wykładał także w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Informatycznej w Warszawie. Był m.in. współpracownikiem Rządowego …
Ur. w 1943 r. w Warszawie, zm. w 2023 r. tamże; poeta, eseista, dramaturg i filozof.Po zdanej maturze Bohdan Urbankowski rozpoczął studia polonistyczne i filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim; uczelnię opuścił z tytułem doktora nauk humanistycznych. W czasach PRLu był związany z nurtem niepodległościowym opozycji, w tym czasie współredagował szereg pism podziemnych.Był związany z „Solidarnością”, za co po wprowadzeniu stanu …
Ur. w 1978r. w Krakowie; polska adwokat i polityk, poseł na Sejm RP.Jest córką Zbigniewa Wassermanna i jego żony Haliny. Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, po których odbyła aplikację adwokacką i rozpoczęła praktykę w zawodzie adwokata w ramach prywatnej kancelarii w Krakowie. 10 kwietnia 2010 r. jej ojciec, Zbigniew Wassermann, zginął w tragedii smoleńskiej. Od razu intensywnie …
Ur. w 1927 r. w Marktl w Niemczech jako Joseph Ratzinger. Duchowny katolicki, kardynał, teolog, papież senior. Ukończył seminarium duchowne we Fryzyndze i studia z filozofii i teologii na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. W 1951 r. został wyświęcony na kapłana. Dwa lata później doktoryzował się pracą o św. Augustynie, a habilitował w 1957 r. na podstawie rozprawy o św. Bonawenturze. Pracował początkowo jako wykładowca dogmatyki i …
Marian Zawada (ur. 1958 w Katowicach) pochodzi z rodziny górniczej. Nim został duchownym, ukończył Akademię Ekonomiczną w Katowicach (1981). „Zostałem wyciągnięty «za uszy» – mówi o sobie – jak celnik Mateusz do Bożej ekonomii, znam się trochę na Bożych interesach, a Bóg obiecuje 100 razy więcej, czyli 10.000% zysku”. Odkrył powołanie, czas łaski, podczas służby wojskowej, którą wielu uważało …
Absolwentka prestiżowej l’École du Louvre w Paryżu, w której uzyskała dyplom licencjata teologii dogmatycznej. Pracuje jako wykładowca teologii w paryskim Collège des Bernardins. Nieodparcie pociągają ją postacie świętych; jako pisarka popularyzuje ich postacie, podkreślając ich miłość do Chrystusa w cyklu "Posiew świętych". Regularnie publikuje w tygodniku katolickim "Famille chrétienne". Pisze zarówno dla dzieci, …