Historyk, zastępca kierownika Pracowni Historycznej Muzeum Powstania Warszawskiego, autorka m.in. książek „Zgrupowanie AK ‘Chrobry II’” i „Poległym chwała, wolność żywym. Oddziały walczącej Warszawy”; współautorka wystaw krajowych i zagranicznych i konsultantka filmów historycznych dot. II wojny światowej.Autorka biogramów w „Wielkiej Księdze Patriotów Polskich”. …
Ur. w 1961 r. w Krakowie. Literaturoznawca, historyk kultury, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, badacz romantyzmu.Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1993 r. uzyskał doktorat z nauk filologicznych na podstawie pracy poświęconej romantycznemu sarmatyzmowi, zaś w 2002 r. habilitację za pracę o Zygmuncie Krasińskim; tytuł profesora otrzymał w 2018r. Od 1986 r. wykłada literaturę w Instytucie Polonistyki UJ. Obecnie …
Ur. w 1958 r., Artysta-fotografik od prawie trzech dekad specjalizujący się w fotografii filmowej, członek Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Z aparatem dokumentował realizację kilkudziesięciu polskich i zagranicznych dzieł ekranowych, współpracując z najwybitniejszymi reżyserami m.in. Juliuszem Machulskim, Krzysztofem Zanussim, Feliksem Falkiem, Barbarą Saas. Autor indywidualnych wystaw, …
Janusz Wesołowski – absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; doktor nauk humanistycznych w zakresie historii (2006).Pracował w Muzeum Wojska Polskiego (2008 – 2021), obecnie jest Głównym Inwentaryzatorem w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie.Nakładem wydawnictwa Biały Kruk ukazała się książka Janusza Wesołowskiego „Kościuszko - bohater dwóch kontynentów”. …
Ur. w 1881 r. w Krakowie, zm. w 1950 r. tamże; przedwojenny profesor rysunku i scenograf, który osobiście spotkał brata Alberta i poznał w ten sposób jego dzieło.Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1900), studiował także w Kunstgewerbeschule w Wiedniu.W 1906 r. Zygmunt Wierciak związał się z krakowskim Teatrem Ludowym, gdzie tworzył scenografie i dekoracje do takich spektakli jak „Morskie …
Ur. w 1958 r. w Toruniu. Operator filmowy i telewizyjny, autor zdjęć do filmów fabularnych, dokumentalnych i spektakli telewizji, profesor sztuk filmowych, wykładowca akademicki.Ukończył Technikum Elektroniczne w Krakowie; absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi (1986), od 2008r. doktor sztuki filmowej i od 2019r. profesor.Pracował m.in. w TV Kraków, jest członkiem Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC), a w latach …
Rodzinnym imieniem i nazwiskiem przyszłego Papieża i Świętego opatrujemy albumy i książki, w których zamieszczamy Jego słowo, czy to duszpasterskie, czy poetyckie, powstałe przed pamiętną datą 16 października 1978 r.Zalicza się do nich m.in. tryptyk „Poezje słowem i światłem pisane” – młodzieńcze utwory gimnazjalisty i studenta Karola Wojtyły w „Renesansowym psałterzu”, poematy będące świadectwem zarówno …
Urodzony w 1947 roku w Łodzi, dziennikarz, satyryk, autor kilkudziesięciu książek.Marcin Wolski jest absolwentem historii na Uniwersytecie Warszawskim (1972).Współpracował z Programem 3 oraz Programem 1 Polskiego Radia; w latach 2006 – 2007 był dyrektorem Programu I Polskiego Radia. W latach 2013 – 2015 prowadził program w Telewizji Republika, współpracował z „Tygodnikiem Solidarność”; pisał felietony do …
Ur. w 1960r. w Słupsku; doktor nauk teologicznych, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.Święcenia kapłańskie przyjął w 1986r. w Słupsku, w 2008r. obronił doktorat z homiletyki na UKSW w Warszawie; na biskupa został wyświęcony w 2009r.Wykładał homiletykę i zastosowanie mass mediów w duszpasterstwie w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. Pełnił funkcje m.in. prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie, dyrektora …
Doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii, profesor PAN, pracownica Instytutu Historii PAN (od 2023) i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (od 2024).W 2005r. ukończyła historię na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 2009r. uzyskała tytuł doktora („Między uniwersytetem a zakonem. Biografia i spuścizna pisarska dominikanina Jana z Ząbkowic (zm. 1446 r.)”, Uniwersytet Jagielloński), a w 2018r. doktora habilitowanego …
Ur. 1968. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, z wykształcenia i zamiłowania dziennikarz.Już w trakcie studiów pracował w dzienniku „Sport”, w którym w ciągu blisko 20 lat przeszedł drogę od redaktora działu przez kierownika działu piłki nożnej po redaktora naczelnego. Współpracował m.in. z Telewizją Polską, dla której relacjonował hokejowe mistrzostwa świata, Radiem Flash (relacje z ligi angielskiej w piłce nożnej), …
Ur. 1958r. w Warszawie; jest wybitnym historykiem, wykładowcą akademickim i publicystą, profesorem nauk humanistycznych, działaczem społecznym, żarliwym patriotą i katolikiem z dumą przyznającym się do swojej wiary. Zajmuje się w szczególności historią Kościoła katolickiego w Polsce w XX wieku, dziejami obozu narodowego, a także dziejami emigracji politycznej po 1945 r.Jako sześcioletni chłopiec Jan Żaryn został ministrantem. Ukończył warszawskie …
Doktor historii specjalizująca się w czasach nowożytnych, nauczycielka i wychowawca, żona prof. Jana Żaryna. Absolwentka liceum im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie oraz historii na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka i współautorka publikacji historycznych i popularnych. Spod jej pióra wyszły m.in. książki „Dzieje Polski od czasów najdawniejszych do współczesności” (współautorka) oraz „Ludzie …
Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarka, redaktorka, reportażystka.Pracowała m.in. w dzienniku „Nowy Świat”, „Gazecie Polskiej”, „Gromadzie-Rolniku Polskim”, była sekretarzem redakcji „Tygodnika Solidarność”. Wraz z Anitą Gargas przeprowadziła rozmowę z gen. Kiszczakiem, na podstawie których powstał głośny artykuł „Kiszczak bez wybielacza”. W ramach cyklu „Gazety …