Ur. w 1946r.; dziennikarka i krytyk teatralna. Niegdyś związana z "Życiem Warszawy", publikuje na łamach "Naszego Dziennika". W recenzjach szczególną uwagę zwraca na wartości patriotyczne, moralne i estetyczne. Przewodniczyła jury nagrody Sekcji Krytyków Teatralnych Związku Artystów Scen Polskich. Wykłada gościennie w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.Autorka tekstu zamieszczonego w książce "Repolonizacja …
Ur. 1939r. w Krakowie, zm. 23 sierpnia 2022r. tamże. Dziennikarz sportowy i pasjonat sportu, absolwent Wydziału Filologii Polskiej UJ.W młodości grał w koszykówkę, rozwój kariery jednak uniemożliwiła mu kontuzja. Przez wiele lat związany z „Dziennikiem Polskim”. Publikował również m.in. w „Gazecie Krakowskiej” (gdzie był także kierownikiem działu sportowego) czy w „Czasie Krakowskim”. Uczestniczył …
Ur. w 1958 r.; filozof polityki, profesor, nauczyciel akademicki, publicysta, autor książek.Ukończył studia ekonomiczne w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (1982); doktorat obronił na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (1994), a habilitował się na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego (2006); w 2016 r. uzyskał tytuł profesora nauk społecznych w zakresie filozofii polityki.Prof. Stawrowski jest …
Ur. w 1974 r. w Londynie; polski prawnik, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, współtwórca i pierwszy prezes zarządu Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, University of Manchester, University of Oxford i Katholieke Universiteit Leuven. W latach 2015-2016 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w 2020 …
Dziennikarz, absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (2003); od 2003 r. związany z „Tygodnikiem Solidarność”, gdzie był kierownikiem działu społeczno-związkowego (styczeń 2009 – styczeń 2010) i zastępcą redaktora naczelnego (od stycznia 2010), a później redaktorem naczelnym (sierpień 2015 – grudzień 2016); pracował także w dzienniku „Życie” (2000-2001) oraz …
Teresa ŚwiebockaUr. 1944r, zm. 2016r. Historyk, emerytowany wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.Absolwentka historii na Uniwersytecie Jagiellońskim; ukończyła także podyplomowe Studium Muzeologiczne oraz Postgraduate Jewish Studies w Yarton w Wielkiej Brytanii. W Muzeum Auschwitz-Birkenau pracowała od 1967r., wicedyrektorem była w latach 2006-2009.Autorka i współautorka scenariuszy wystaw eksponowanych w samym Muzeum, a …
Historyk mediewista, bibliotekarz, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego w stopniu doktora habilitowanego. Zajmuje się naukowym opracowywaniem zbiorów rękopiśmiennych w archiwach i bibliotekach (kodeksy, dyplomy), podejmuje także tematy m.in. relacji międzyreligijnych i wyznaniowych w średniowieczu; inkwizycji i herezji; kultury intelektualnej w monarchii Jagiellonów.Autor m.in. książki „Innowiercy w …
Ur. 1963 r. w Czechowicach-Dziedzicach; historyk, publicysta, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii.Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktoryzował się na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie; od 1981r. związany z NSZZ „Solidarność”, w latach 2009-2012 członek rady programowej Radia Kraków. Pracował w dzienniku „Czas Krakowski”, publikował m.in. w …
Dr Krystyna Szayna-Dec (ur. 13 maja 1953 roku w Jaśle) – filolog, germanistka i literaturoznawca. Specjalizuje się w badaniu okresu romantyzmu, stosunków polsko-niemieckich w literaturze i sztuce na przestrzeni dziejów oraz tożsamości narodów.W 2006 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim obroniła rozprawę doktorską na temat obrazu Napoleona I w utworach polskich i niemieckich w okresie jego wyprawy na Rosję (1812), ze …
Ur. 1987 w Warszawie; polski pisarz, historyk i historyk sportu. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskał licencjat na Wydziale Historycznym oraz magisterium na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych.Krzysztof Szujecki to autor i współautor wielu książek o sporcie i historii II Rzeczypospolitej oraz licznych artykułów; związany z portalem sportowahistoria.pl, współpracował m.in. z Muzeum Literatury w …
Ur. 1944 r. w Starej Miłosnej, zm. 2019 r. w Warszawie. Leśnik, myśliwy, profesor nauk leśnych, poseł i minister w 5 rządach.Absolwent Wydziału Leśnego SGGW, w 2001 r. otrzymał tytuł naukowy profesora. Na SGGW kierował Katedrą Architektury Krajobrazu na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, współtworzył i prowadził również Pracownię Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych; członek Komitetu Ekologii PAN, jeden z założycieli …
Założyciel i pierwszy właściciel patriotycznego wydawnictwa Nortom, wrocławski działacz społeczny.Autor biogramu w „Wielkiej Księdze Patriotów Polskich”. …
Ur. w 1960r. w Regiminie, zm. w 2019r. w Łomży. Katecheta, duszpasterz, doktor habilitowany nauk humanistycznych.Wyświęcony na kapłana w 1985r. w Płocku, absolwent KUL (magister teologii) i Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (magister prawa kanonicznego). Studiował także historię, uzyskując tytuł doktora (2007), a później doktora habilitowanego (2014).Jako duszpasterz pracował m.in. w Ostrołęce, Wyszkowie, Zambrowie, Czarni, Krukowie, …
Ur. w 1929 r. w Monasterzyskach na Podolu, zm. w 2021 r. w Krakowie. Absolwent chemii i biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, światowej sławy profesor immunologii klinicznej, doktor bakteriologii i mikrobiologii.Przez wiele lat pracował w III Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Krakowie oraz prowadził Laboratorium Immunologii Transplantologicznej. Autor ponad 250 prac naukowych. Uczestniczył w pracach nad licznymi patentami z zakresu …