ur. 26 listopada 1971. Historyk mediewista, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor UJ w Zakładzie Nauk Pomocniczych Historii Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor książki „Urzędnicy małopolscy w otoczeniu Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego (1305-1370)”.Pracował także w PAN, był prezesem Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Heraldycznego. Jest członkiem zarządu Towarzystwa Naukowego …
Ur. w 1953 r. w Warszawie. Publicysta, dziennikarz, krytyk literacki. Z wykształcenia polonista, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego.Przez lata związany m.in. z „Rzeczpospolitą” i „Magazynem Literackim KSIĄŻKI”, felietonista Polskiego Radia, obecnie publikuje w tygodniku „Do Rzeczy”. Autor książek, m.in.: „Lekcja historii najnowszej”, „Żydzi, Polacy i my”, „Bananowy song. Moje lata …
Bp Wiesław Mering urodził się w 1945 r. w Żukowie koło Gdańska. W latach 2003 - 2021 ordynariusz włocławski. Doktor nauk humanistycznych, były wieloletni rektor i wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.Autor „Wstępu do filozofii” oraz licznych artykułów naukowych i publicystycznych o tematyce religijnej i światopoglądowej. Zreorganizował kurię we Włocławku, ustanowił m.in. Radę ds. Święceń i Diecezjalny Zespół ds. …
Abp Józef Michalik urodził się w 1941 r. w Zambrowie na Podlasiu. Doktor teologii dogmatycznej, obecnie arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej.Od 1993 do 2016 metropolita przemyski, wcześniej ordynariusz zielonogórsko-gorzowski (1986-1993). Były wiceprzewodniczący (1999-2004) oraz przewodniczący (przez dwie kadencje, 2004-2014) Konferencji Episkopatu Polski. Należał do Rady Stałej KEP oraz Zespołu ds. Wizyty Ojca Świętego w …
Urodzony w 1457 roku Maciej z Miechowa (Mathias de Miechow, Mathias Miechoviensis) był prawdopodobnie jedynym dzieckiem (choć niektóre źródła wspominają jeszcze jego siostrę) średniozamożnego mieszczanina miechowskiego Stanisława Karpigi.WykształcenieNauki początkowe pobierał zapewne w szkole klasztornej prowadzonej przez bożogrobców w rodzinnym Miechowie lub w którejś ze szkół parafialnych w Krakowie, gdzie znalazł …
Ur. w 1911 r. w Szetejniach na Litwie, zm. w 2004 r. w Krakowie.Poeta, prozaik, historyk literatury, tłumacz, profesor na Wydziale Języków i Literatur Słowiańskich University of California w Berkeley, laureat Literackiej Nagrody Nobla.Kształcił się w Wilnie, gdzie na łamach prasy debiutował jako poeta; należał do grupy poetyckiej Żagary. Był autorem wierszy zarówno lirycznych, jak i o tematyce historiozoficznej i kulturowej, esejów …
Ur. w 1956r. w Warszawie; ekonomista, profesor nauk prawnych, nauczyciel akademicki, doradca podatkowy, radca prawny, wiceminister finansów w latach 1992–1996. Doktoryzował się w 1982r. na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1991 uzyskał stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Warszawskim. Został następnie profesorem nadzwyczajnym na tej uczelni, profesurę prezydencką otrzymał w 2015r. Wykłada problematykę podatkową na UW oraz innych …
Ur. 1951 w Warszawie. Polityk, publicysta, biochemik, nauczyciel akademicki, działacz opozycji w PRL.Absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk przyrodniczych. Jeden z założycieli KOR i KSS KOR, uczestnik protestów przeciwko zmianom w konstytucji PRL. Od 1980 r. związany z „Solidarnością”.W niepodległej Polsce szef UOP w rządzie Jana Olszewskiego, w latach 2005-2007 wiceminister gospodarki i pełnomocnik rządu …
Bp Stanisław Napierała urodził się w 1936 r. w Kalwach w Wielkopolsce. Doktor habilitowany nauk teologicznych, obecnie biskup senior diecezji kaliskiej. W latach 1992-2012 ordynariusz kaliski, wcześniej sufragan poznański (1980-1992). Był sekretarzem arcybiskupów poznańskich Antoniego Baraniaka (1969-1977) i Jerzego Stroby (1978-1979). Były rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu oraz były sekretarz Komisji Episkopatu ds. …
Urodziła się 5 września 1959 r. w Krakowie. Z wykształcenia jest historykiem, absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego.Po ukończeniu studiów w 1982 r. Barbara Nowak podjęła pracę w Szkole Podstawowej nr 85 w Krakowie, a w 1992 r. została dyrektorem tej placówki. W 2009 r. była współzałożycielką Towarzystwa Nauczycieli Szkół Polskich, a w 2010 r. została jego prezesem. W tym samym roku została wybrana radną Krakowa z ramienia …
Urodził się w 1968 roku w Myślenicach. Franciszkanin, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii sztuki; od 2023r. kustosz sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem, w roku 1988 wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych OFM (OO. Bernardynów). Ukończył studia magisterskie z teologii, a następnie studiował historię sztuki na KULu, gdzie zdobył tytuł magistra historii sztuki, …
Ur. w 1947 r. w Krakowie. Historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu (1989-2020). Członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Pracownik naukowy Instytutu Historii Sztuki UJ. Autor wielu publikacji z zakresu historii sztuki, znawca dziejów Wzgórza Wawelskiego.Był członkiem Rady do Spraw Muzeów, Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów czy …
Doktor historii, absolwent i były pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się pierwszą połową XX wieku, a szczególnie powiązaniami między techniką a społeczeństwem oraz historią wojskowości.Autor kilku książek (m.in. „Armia marszałka Śmigłego”) i kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych.Autor biogramów w „Wielkiej Księdze Patriotów Polskich”. …
Ur. w 1964 r., portugalski dziennikarz przez ponad 20 lat związany z Polską, absolwent Wydziału Architektury Pejzażu na Uniwersytecie w Ėvorze. Pracował jako dziennikarz w prasie lokalnej i regionalnej, telewizji, a także w działach PR w Portugalii, Francji, Angoli, Szwajcarii i Europie Wschodniej. Był m.in. korespondentem zagranicznym w portugalskiej agencji informacyjnej Lusa oraz katolickiej rozgłośni Radio Renascença. Pisywał też w tygodniku …