Walka o dusze: kluczowa bitwa przeciwko komunizmowi

Nasi autorzy

Walka o dusze: kluczowa bitwa przeciwko komunizmowi

Krzyż obok tamy we Włocławku upamiętniający miejsce wyłowienia ciała zamordowanego ks. Jerzego Popiełuszki, zaprojektowany przez Jerzego Kalinę i Andrzeja Krawczyka, fot. Adama Bujaka z książki

Krzyż obok tamy we Włocławku upamiętniający miejsce wyłowienia ciała zamordowanego ks. Jerzego Popiełuszki, zaprojektowany przez Jerzego Kalinę i Andrzeja Krawczyka, fot. Adama Bujaka z książki "Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei" Jana Żaryna, str. 528.

Walka przeciwko komunizmowi nigdy nie toczyła się jedynie o systemy polityczne czy gospodarcze. Przewodniczący amerykańskiego Komitetu ds. Komunistycznej Partii Chin (KPCh), republikanin Mike Gallagher, ujawnił niedawno, że kluczem do pokonania tej ideologii jest wiara w Boga. To nie tylko polityczna walka o władzę czy kontrolę zasobów, ale także bój o dusze jednostek.

Wbrew powszechnej opinii, Gallagher podkreślił, że przeciwieństwem komunizmu nie jest jedynie demokracja czy kapitalizm, ale właśnie wiara w Boga. Jego przemyślenia zostały wzbogacone przez spotkanie z młodym Chińczykiem, który opowiedział mu o swoim sprzeciwie wobec KPCh z powodu wiary. To było dla Gallaghera odkrycie, że walka z komunizmem to walka o zachowanie godności jednostki, czegoś, co komunizm usilnie próbuje zniszczyć.

KPCh, zdaniem Gallaghera, desperacko dąży do zniszczenia religii, ponieważ widzi ją jako przeszkodę w kontrolowaniu ludzkich umysłów. Ale ta brutalna taktyka, jak masowe uwięzienia czy obozy reedukacyjne, nie doprowadziła do upadku wiary. Wręcz przeciwnie, jak podkreśla kongresman, nawet w obliczu największych prześladowań, ludzka duchowość trwała. Ale KPCh przeszła do bardziej podstępnego podejścia – próbuje kooptować religię, wykorzystując ją jako narzędzie kontroli społecznej. Przykłady manipulacji, takie jak zastępowanie Dziesięciu Przykazań cytatami Xi Jinpinga czy przepisywanie Pisma Świętego, pokazują, jak daleko sięga ta strategia.

Jednak nawet w obliczu tych manipulacji wiara nadal trwa. Przez historię ludzie byli gotowi poświęcić życie za wiarę. Gallagher przypomniał słowa Jana Pawła II, który mówił, że siła komunizmu nie tkwi w czołgach, ale w akceptacji jego kłamstw. A jednym z najmocniejszych przeciwników tych kłamstw jest wiara w Boga. Ale dlaczego wiara jest tak kluczowa w walce z komunizmem? To, co różni te dwie ideologie, to sposób, w jaki traktują jednostkę ludzką. Tam, gdzie komunizm dąży do unicestwienia jednostki na rzecz kolektywu, wiara dąży do wyniesienia godności jednostki jako dziecka Bożego.

Gallagher wyjaśnił, że korzenie tej walki sięgają głębiej, do istoty marksizmu, który widzi społeczeństwo jako arenę walki klasowej. Ale przeciwko tej destrukcyjnej ideologii stoi prawdziwa miłość, jaką głosił Jezus Chrystus. Podczas gdy komunizm promuje podział i nienawiść, wiara wskazuje na miłość i przebaczenie. Przekształcana przez KPCh historia o Jezusie i cudzołożnej kobiecie pokazuje, jak działa ta manipulacja. Ale nawet w obliczu tych kłamstw, prawda i miłość zwyciężą.

Ale jak walczyć z tak potężnym wrogiem? Gallagher wskazuje, że kluczem jest utrzymanie wiary w Jezusa Chrystusa. To nie polityka czy sankcje gospodarcze przyniosą zwycięstwo, ale właśnie wiara. To ona daje ludziom siłę i jasność w obliczu zła. W obliczu narastającego napięcia międzynarodowego, jedyną drogą do zwycięstwa jest wiara. To, co zaczęło się od dyskusji z młodym Chińczykiem, prowadzi do głębszego zrozumienia, że walka z komunizmem to walka o dusze ludzkie. I w tej walce, wiara w Boga jest najmocniejszą bronią.

Źródło: LifeSiteNews Catholic, TP 

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Jan Żaryn

Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.

 

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Wojciech Roszkowski

Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.

 

Uległość czy niepodległość. Wydanie drugie poszerzone

Uległość czy niepodległość. Wydanie drugie poszerzone

Andrzej Nowak

Autor patrzy uważnie na otaczający nas świat i z żelazną logiką wyciąga wnioski, które budzą niepokój, a nawet lęk.

 

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Andrzej Nowak

Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.

 

Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach

Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach

Wojciech Polak, Sylwia Galij-Skarbińska, ks. Michał Damazyn

Pisząc o stanie wojennym, można, wbrew pozorom, podkreślać także zachowania pełne honoru i godności. I nie chodzi tu bynajmniej o zachowania gen. Jaruzelskiego, określanego przez niektórych mianem „człowieka honoru”, co należy uznać za rzecz wielce haniebną. Chodzi tu o pełną godności postawę osób gnębionych i prześladowanych, którzy potrafili zachować ją nawet w warunkach ekstremalnych.

 

Wojna. Reportaż z Ukrainy

Wojna. Reportaż z Ukrainy

 

Ta wojna jest blisko. Kilkanaście kilometrów od polskiej granicy znajdują się w pełni uzbrojone posterunki wojskowe, a w nich żołnierze gotowi walczyć z rosyjskim najeźdźcą aż do śmierci. Ale oprócz geografii chowa się w bliskości tej wojny jeszcze inna, upiorna prawda. Niemiłosiernie bombardowana charkowska dzielnica Sałtiwka łudząco przypomina przecież blokowiska łódzkiego Widzewa czy warszawskiego Ursusa.

 

Kto z Bogiem, a kto z diabłem

Kto z Bogiem, a kto z diabłem

Czesław Ryszka

Czesław Ryszka należy do najpłodniejszych powojennych pisarzy polskich; opublikował ponad 80 książek! Konsekwentnie zajmuje się tematyką katolicką i narodową, także jako publicysta, stając zawsze w obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Od pewnego czasu wyraża swój głęboki niepokój wobec tego, dokąd zmierza współczesny świat, w tym Polska – czemu daje wyraz w tej właśnie książce.

 

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Czesław Ryszka

Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.

 

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

ks. Waldemar Chrostowski

Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.

 

Polska i Krzyż

Polska i Krzyż

Adam Bujak, Andrzej Nowak, kard. Stanisław Nagy, ks. Waldemar Chrostowski, Krzysztof Ożóg

Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.

 

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

 

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

 

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

ks. Waldemar Chrostowski

Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.

 

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Andrzej Nowak

Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.