Muzyka rockowa – czy rzeczywiście kryje w sobie element satanistyczny?
W kwestii muzyki rockowej i jej licznych podgatunków, takich jak heavy metal, death metal i death rock, od lat pojawiają się kontrowersje dotyczące ich potencjalnych satanistycznych wpływów. Claudia Caneva, włoska profesor na Uniwersytecie Roma Tre, zajmująca się badaniem wpływu produktów artystycznych na zachowanie młodych ludzi, niedawno wygłosiła prezentację na temat muzyki i satanizmu w ramach kursu „Egzorcyzm i modlitwa o wybawienie”. Prezentacja ta, sponsorowana przez Papieskie Ateneum Regina Apostolorum oraz włoskie Stowarzyszenie Socjalnoreligijne Zespół Badań i Informacji, wzbudziła duże zainteresowanie.
W rozmowie z ACI Prensa, hiszpańskojęzycznym partnerem informacyjnym CNA, Caneva przestrzegła przed potencjalnym wpływem muzyki rockowej na młodzież, która często staje się „ofiarą” przemysłu kulturalnego stworzonego przez „świat dorosłych”. Profesor Caneva, wykładająca również na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim oraz Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie, od lat bada, jak różne produkty artystyczne, w tym muzyka, wpływają na młodych ludzi.
Według Canevy ten rodzaj muzyki może być szkodliwy i ma zdolność „fizjologicznej zmiany młodzieży”. W swoim wystąpieniu profesor podkreśliła, że demoniczny wpływ poprzez muzykę to zjawisko, na które należy zwracać szczególną uwagę. Przypomniała również przypadek Davide Canottiego, byłego członka satanistycznej sekty „Dzieci Szatana”, który po zbezczeszczeniu ossuariów na cmentarzach we Włoszech przyznał, że jego jedynym „narkotykiem” była muzyka blackmetalowa.
Caneva podkreśliła, że heavy metal, który charakteryzuje się przenikliwym brzmieniem, stał się przedmiotem badań naukowych ze względu na jego potencjalny wpływ na młodych ludzi. Profesor zaznaczyła, że na płytach muzycznych można znaleźć podprogowe przywołania do Szatana, choć niekoniecznie prowadzi to do bezpośredniego „opanowania” przez diabła.
Istotną rolę w tym kontekście odgrywają rodzice, którzy powinni być uważni na to, czego słuchają ich dzieci, i prowadzić z nimi rozmowy na ten temat. Caneva zauważyła, że młodzi ludzie są bardzo podatni na wpływy w okresie dojrzewania, kiedy doświadczają hormonalnych zmian. Zamiast zakazywać tego typu muzyki profesor sugeruje pracę nad świadomością młodzieży, aby dostrzegła potencjalne negatywne konsekwencje słuchania takich utworów.
W swojej prezentacji Caneva zwróciła również uwagę na inne sektory przemysłu rozrywkowego, takie jak gry wideo i seriale telewizyjne, które mogą prowadzić do negatywnych emocji, agresywności i niepokoju. Profesor argumentuje, że celem części przemysłu jest stworzenie młodzieży pozbawionej nadziei, łatwej do manipulacji. Wzorce promowane w mediach często przedstawiają „antybohaterów”, co może prowadzić do negatywnych skutków dla młodych ludzi.
Na koniec Caneva zwróciła uwagę na łatwo rozpoznawalne symbole satanistyczne na okładkach albumów i plakatach zespołów muzycznych. Podkreśliła, że przemysł muzyczny dąży do stworzenia młodzieży obojętnej i zimnej, przypominając, że Lucyfer był najpiękniejszym z aniołów, co symbolizuje niebezpieczeństwo ukrytego wpływu.
Muzyka rockowa i jej podgatunki z pewnością wywołują silne emocje i kontrowersje. Niezależnie od tego, czy zgadzamy się z oceną profesor Canevy, warto zastanowić się nad wpływem, jaki muzyka może mieć na młodych ludzi, i zwracać uwagę na to, czego słuchają nasze dzieci.
Źródło: Catholic News Agency, TP
PAKIET książek Jana Pietrzaka "Moje zakazane piosenki" + "Śmiech i złość"
Zobacz książki wchodzące w skład pakietu:
„Moje zakazane piosenki” – tytuł książki nawiązuje do tego, że przez wiele lat utwory Jana Pietrzaka były faktycznie zakazane, a i dziś, w kraju niby wolnym, Autor doświadcza prowokujących napaści, łącznie z nasyłaniem nań prokuratorów.
Piękno zdeptane, kult brzydoty
Popularny autor i publicysta Janusz Szewczak znany jest od dawna z nieustępliwej walki z wypaczeniami zachodniej cywilizacji, do której przecież i my, Polacy, należymy od tysiąca lat. Ta książka jest tego najlepszym dowodem. Niektórzy twierdzą, że cywilizacja nasza jest w stanie upadku. Autor jest również tego zdania, ale w przeciwieństwie do wielu pesymistów uważa, że z tego upadku można się jeszcze wydźwignąć.
Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu
Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.
Kto z Bogiem, a kto z diabłem
Czesław Ryszka należy do najpłodniejszych powojennych pisarzy polskich; opublikował ponad 80 książek! Konsekwentnie zajmuje się tematyką katolicką i narodową, także jako publicysta, stając zawsze w obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Od pewnego czasu wyraża swój głęboki niepokój wobec tego, dokąd zmierza współczesny świat, w tym Polska – czemu daje wyraz w tej właśnie książce.
Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja
Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.
Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.
Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji
Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
O kulturę filozofii. Co o człowieku mówili najwięksi myśliciele ludzkości
Czy filozofia jest nam potrzebna? A jeżeli tak – to czy nie jest za trudna? Prof. Dłubacz w poniższej książce pokazuje, że jest wręcz odwrotnie i że bez filozofii nie da się zrozumieć człowieka, jego sensu istnienia. Filozofia to bowiem nic innego jak szukanie odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania ludzkiego bytowania.
Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej
Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).
Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia
Czy zdajemy sobie sprawę z tego, dokąd prowadzą nas najnowsze trendy światopoglądowe? Postnowocześni ideologowie, pseudonaukowcy oraz zgenderyzowani politycy chwycili w swoje ręce stery w wielu krajach i wiodą ludzkość w tragiczną otchłań. Zgodnie z jeszcze oświeceniowymi, a potem z marksistowskimi, leninowskimi i nazistowskimi zaleceniami także dzisiejsi utopiści godzą się z tym, że na drodze do świata bez skazy muszą być ofiary.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015
Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.
Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.
Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe
"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku.
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.