Michael Phelps i Allison Schmitt krytykują Światową Agencję Antydopingową. Wskazują na niespójności w egzekwowaniu przepisów
Michael Phelps, legenda olimpijskiego pływania, ostro skrytykował Światową Agencję Antydopingową (WADA) za niespójne stosowanie przepisów antydopingowych, które jego zdaniem zagrażają uczciwości sportu. Wraz z byłą pływaczką olimpijską Allison Schmitt, Phelps zeznawał przed Podkomisją ds. Nadzoru i Śledztw Izby Energii i Handlu w Waszyngtonie, wzywając do reform w WADA i podjęcia bardziej stanowczych działań przeciwko dopingowi.
Phelps i Schmitt opisali frustracje czystych sportowców, którzy przestrzegają rygorystycznych przepisów antydopingowych, podczas gdy inni, szczególnie z krajów takich jak Rosja i Chiny, unikają surowych sankcji. Phelps podkreślił, że WADA powinna być bardziej niezależna i skuteczna, aby zapewnić uczciwą rywalizację na arenie międzynarodowej.
Przesłuchanie dotyczyło głównie domniemanego dopingu niemal dwudziestu chińskich pływaków podczas zawodów przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu w 2024 roku. Jak wynika z raportu The New York Times, Chińczycy uzyskali pozytywny wynik testu na trimetazydynę, zakazaną substancję poprawiającą wyniki, kilka miesięcy przed Igrzyskami w Tokio w 2021 roku. Phelps argumentował, że sposób, w jaki WADA zajęła się tą sprawą, pokazuje, że reformy agencji zakończyły się niepowodzeniem.
Phelps i Schmitt opowiedzieli o swoich doświadczeniach z testami antydopingowymi, które obejmowały oddawanie moczu przed urzędnikami antydopingowymi. Phelps zaznaczył, że był testowany aż 150 razy w ciągu jednego roku, podczas gdy inne delegacje olimpijskie były testowane znacznie rzadziej.
Dyrektor generalny amerykańskiej Agencji Antydopingowej, Travis Tygart, również zeznawał przed komisją, oskarżając WADA i Chiny o ukrywanie pozytywnych testów. Tygart podkreślił, że chińscy pływacy, którzy uzyskali pozytywne wyniki testów, nadal mogą brać udział w Igrzyskach w Paryżu, co budzi wątpliwości co do uczciwości całego systemu antydopingowego.
Prezes WADA, Witold Bańka, bronił agencji, twierdząc, że przestrzegano wszystkich należytych procedur. Niemniej jednak odmówił składania zeznań przed podkomisją, co spotkało się z krytyką ze strony ustawodawców. Ustawodawcy zasugerowali możliwość wstrzymania finansowania WADA przez amerykańskich podatników, jeśli sytuacja się nie poprawi.
Allison Schmitt, wspominając swoje doświadczenia z chińską sztafetą, wyraziła swoje rozczarowanie, że niektórzy chińscy sportowcy mogli nie przestrzegać tych samych przepisów antydopingowych co jej drużyna. Zauważyła, że wielu młodych sportowców przygotowujących się do przyszłomiesięcznych igrzysk czuje się zawiedzionych i sfrustrowanych brakiem zaufania do systemu antydopingowego.
Phelps podsumował swoje zeznania, podkreślając, że wszelkie próby reform w WADA zakończyły się niepowodzeniem i nadal istnieją głęboko zakorzenione problemy systemowe. Wezwał Kongres do wykorzystania swojego wpływu na WADA, aby organizacja stała się bardziej niezależna i skuteczna, co jest kluczowe dla przyszłości uczciwej rywalizacji sportowej. Phelps i Schmitt stoją na straży czystego sportu, wzywając do zmian i uczciwości w egzekwowaniu przepisów antydopingowych, aby zapewnić, że o sukcesie sportowców będą decydować talent, ciężka praca i poświęcenie, a nie zakazane substancje.
Źródło: CNN Sport, TP
Historia Sportu w Polsce Tom 1
Dzieje polskiego sportu to ważna część historii naszej Ojczyzny. Ta książka jest jedyną tak bogatą publikacją o tej tematyce na polskim rynku. Tysiące informacji zostało zebranych w jednym miejscu i ukazane w bardzo przejrzysty sposób. Treść pierwszego tomu sięga w głąb w XIX w., kiedy zaczęło funkcjonować nowoczesne pojęcie sportu.
"Historia sportu w Polsce” zawiera wiele zaskakujących wiadomości.
Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe
"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku.
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.
Francuskie samobójstwo
W targanej kryzysem społecznym i ogromnymi napięciami wewnętrznymi Francji następuje właśnie historyczna zmiana politycznych nastrojów. Zmiana, która nie pozostanie bez wpływu na całą politykę europejską, w tym na Polskę. Po tym jak w wyborach do Parlamentu UE prawicowe Zjednoczenie Narodowe zdobyło nad Sekwaną, Loarą, Garonną i Rodanem ponad dwa razy więcej głosów niż blok prezydenta Emmanuela Macrona, ten ostatni rozpisał przedterminowe wybory.
Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu
Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.
Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.
Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015
Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.
Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.
Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza
Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.
Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej
Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).
Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni
Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.
Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.
Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji
Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.
Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia
Czy zdajemy sobie sprawę z tego, dokąd prowadzą nas najnowsze trendy światopoglądowe? Postnowocześni ideologowie, pseudonaukowcy oraz zgenderyzowani politycy chwycili w swoje ręce stery w wielu krajach i wiodą ludzkość w tragiczną otchłań. Zgodnie z jeszcze oświeceniowymi, a potem z marksistowskimi, leninowskimi i nazistowskimi zaleceniami także dzisiejsi utopiści godzą się z tym, że na drodze do świata bez skazy muszą być ofiary.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.