Kard. Stefan Wyszyński – mędrzec, przewodnik, inspiracja dla młodzieży
Okazało się, że postać Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego, fascynuje współczesną młodzież, co nas bardzo cieszy. W siedzibie Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego niedawno rozstrzygnięto konkurs o jego życiu i dziedzictwie pod hasłem „Nie chciejcie łatwego życia”. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych województwa mazowieckiego. Spośród uczestników wyłoniono 26 laureatów, z czego pięcioro osiągnęło maksymalną ilość punktów. Nagrody dla zwycięzców ufundowała Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl.
Celem konkursu było zainspirowanie uczniów do zgłębiania życia i pracy Stefana Wyszyńskiego – wybitnego Polaka, Męża Stanu, nauczyciela i duchowego przewodnika. Uczestnicy mieli okazję odkryć, jak jego życie wpłynęło na współczesną historię Polski. Konkurs promował wartości takie jak wolność, praca i godność, a także ukazywał aktualność słów Prymasa. Zachęcał młodzież do samokształcenia oraz do wcielania w życie ideałów bliskich kardynałowi Wyszyńskiemu.
Przewodnicząca komisji konkursu, Michalina Jankowska, była pod wrażeniem przygotowania uczestników. „Często było nam przykro przerywać wypowiedzi młodzieży, które były naprawdę pogłębione i bardzo mądre” – mówiła. Rodzice jednej z laureatek zauważyli, jak poznawanie nauczania Prymasa wpłynęło na myślenie ich córki. Ks. Jerzy Limanówka, prezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl, podkreślił, że zainteresowanie młodzieży postacią Prymasa Wyszyńskiego jest znakiem, że współczesna młodzież szuka prawdziwych wartości.
Konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym etapie uczniowie otrzymali biografię Stefana Wyszyńskiego z brakującymi informacjami, które musieli uzupełnić. Drugi etap obejmował test z pytaniami otwartymi i zamkniętymi na temat życia i pracy kardynała. W trzecim etapie uczestnicy losowali temat i prezentowali swoją wiedzę przed komisją, co sprawdzało ich umiejętności komunikacyjne i zdolności do krytycznego myślenia.
Czytelnicy wydawnictwa Biały Kruk niezmiennie wykazują duże zainteresowanie publikacjami o kardynale Wyszyńskim. Jedna z nich to książka ks. prof. Waldemara Chrostowskiego zatytułowana „Święty Prymas. Wyd. II 2021”, która opisuje życie, myśli i działalność Prymasa, podkreślając jego przyjaźń z kard. Karolem Wojtyłą oraz znaczenie dla Polski i Kościoła. Publikacja jest wzbogacona historycznymi fotografiami, z których część jest publikowana po raz pierwszy.
Kolejna pozycja to „Odsiecz z nieba. Prymas Wyszyński wobec rewolucji” autorstwa prof. Grzegorza Kucharczyka, która demaskuje fałszywe hasła i brutalność różnych rewolucji, od protestanckiej po współczesną rewolucję światopoglądową. Książka przedstawia kard. Wyszyńskiego jako obrońcę wartości chrześcijańskich i demaskatora ateizacji. Autor korzysta z myśli kard. Wyszyńskiego oraz papieża Jana Pawła II, tworząc przenikliwe rozważania na temat skutków rewolucji.
Obie publikacje są ważnym źródłem wiedzy o życiu i dziedzictwie Stefana Wyszyńskiego i zachęcają do refleksji nad jego wpływem na współczesność.
Źródło: KAI, TP
Święty Prymas. Wyd. II 2021
Był nie tylko wielkim prymasem i wielkim patriotą. Był wielką nadzieją Polaków, tej olbrzymiej większości narodu, która nie zamierzała ulegać bolszewizacji. Był naszą ostoją. Nie lękał się ani komunistycznych gróźb, ani więzienia, ani życia w nieustannej walce. Zawierzył swój los Maryi, Pani Jasnogórskiej, w niej szukał wzmocnienia oraz pociechy – i znajdował! Również przyszłość całego narodu oddał Jej w opiekę.
Odsiecz z nieba. Prymas Wyszyński wobec rewolucji
Rewolucja! Co naprawdę kryje się za tym pojęciem? Ta książka demaskuje fałszywe hasła, utopijne założenia i okrucieństwo wszystkich rewolucji; od protestanckiej i francuskiej poprzez bolszewicką, nazistowską i lat 1960. aż po wiek XXI, w którym prowadzona jest kolejna rewolucja światopoglądowa. Prof. Grzegorz Kucharczyk obnaża kulisy każdej rewolucji; ich brutalność, bezwzględność i bezbożność.
Polacy wierni i dzielni
Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.
Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II
Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja
Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.
Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość
Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.
Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku
Oto dzieło wybitnego i wszechstronnego historyka, które czyta się jak pasjonującą powieść. Sięgając po Blask Rzeczypospolitej, każdy, kto w jednej książce chciałby zapoznać się z historią Polski na przestrzeni całych jej dziejów, ma tę możliwość. A dzieje te są długie, żywe i imponujące. Historia nasza, jak każdego wielowiekowego kraju, obfituje we wzloty i upadki. Może napawać dumą i podziwem, ale też przestrzegać przed niebezpieczeństwami.
Polska i Krzyż
Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.
Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki
Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.
Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei
Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.
Dziwisz. Ksiądz Stanisław, biskup, metropolita, najwierniejszy z wiernych
Ta książka, to krótka historia długiej drogi Stanisława Dziwisza z nieznanej światu Raby Wyżnej poprzez Rzym na tysiącletni tron biskupi w Krakowie. Niemal każdy o nim słyszał, ale niewielu go znało. Milczący Stanisław. Mógł stawać w blasku, jaki spływał najpierw od kardynała Wojtyły, a potem od Papieża Jana Pawła II, wybrał cień. To o nim w 20.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.