Jak Sekwana ukształtowała Paryż

Nasi autorzy

Jak Sekwana ukształtowała Paryż

Sekwana – rzeka w północnej Francji. Jej długość wynosi 774,8 km, a powierzchnia dorzecza 78,5 tys. km². Fot. Pexels (Özgür KAYA)

Sekwana – rzeka w północnej Francji. Jej długość wynosi 774,8 km, a powierzchnia dorzecza 78,5 tys. km². Fot. Pexels (Özgür KAYA)

Historia Paryża jest nierozerwalnie związana z Sekwaną, rzeką przepływającą przez jego centrum. Od neolitycznych osad po współczesne igrzyska olimpijskie, Sekwana była świadkiem rozwoju miasta, którego mieszkańcy od wieków czują silną więź z rzeką. Gdy w 2024 roku Letnie Igrzyska Olimpijskie zawitają do Paryża, miasto postawi na spektakularny efekt. Ceremonia otwarcia odbędzie się na Sekwanie, gdzie łodzie z drużynami narodowymi przepłyną obok 300 000 widzów zgromadzonych na nabrzeżach, co stanowi wyjątkowe odejście od tradycyjnych stadionowych ceremonii.

Sekwana, nazwana przez Napoleona „główną ulicą” Paryża, jest centralnym elementem miasta. Jej brzegi są domem dla wielu zabytków, a numery budynków w Paryżu są związane z rzeką. Mieszkańcy czują silną historyczną i emocjonalną więź z Sekwaną, co podkreśla Pierre Rabadan, zastępca mera odpowiedzialny za sport, Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie oraz Sekwanę.

Sekwana płynie 777 kilometrów od Burgundii do Morza Północnego, a Paryż znajduje się niemal w połowie tej trasy. Wzdłuż jej brzegów odkryto ślady najwcześniejszych osad ludzkich w mieście. W Bercy odkryto stanowisko neolityczne, w którym znaleziono ślady palisady, mostu i łodzi dłubankowych.

Ruch łodzi na Sekwanie fascynuje każdego, kto spojrzy na rzekę z mostu czy nabrzeża. Łodzie towarowe, turystyczne Bateaux Mouches i policyjne motorówki są stałym elementem krajobrazu. Jeden z najstarszych zabytków Paryża, Filar Wioślarzy, został znaleziony pod nawą Notre Dame w 1711 roku. Filar, ofiarowany cesarzowi Tyberiuszowi przez cech wioślarzy, jest symbolem synkretyzmu grecko-rzymskiego panteonu i celtyckich bogów.

Nabrzeża Paryża budowano przez wieki zarówno dla upiększenia miasta, jak i dla jego gospodarki i obrony. W XVIII wieku Sekwana była tak zatłoczona, że Napoleon zainicjował budowę kanałów, aby złagodzić ruch łodzi i dostarczać stolicy świeżą wodę pitną.

Przez tysiąclecia brzegi Sekwany były miejscem spotkań i pracy. Jednak w XX wieku autostrady oddzieliły ludność od rzeki. W 2013 roku władze miasta przekształciły autostradę na lewym brzegu w deptak, a w 2016 roku powstał park nadrzeczny na prawym brzegu. W ramach przygotowań do Igrzysk Olimpijskich zainwestowano 1,5 mld dolarów w oczyszczenie rzeki. „Próbujemy teraz ponownie połączyć i odzyskać Sekwanę, która historycznie była trame bleue [wodnym korytarzem ekologicznym] w mieście” – mówi Rabadan. „Chcemy przywrócić życie Sekwanie”.

Sekwana jest sercem Paryża, życiodajną rzeką, która ukształtowała jego historię, kulturę i tożsamość. Od neolitycznych osad po współczesne inwestycje, rzeka ta pozostaje centralnym punktem życia miasta. Paryżanie, dumnie związani z Sekwaną, kontynuują swoją podróż, czerpiąc inspirację z jej wód i dążąc do harmonijnego współistnienia z tym niezastąpionym żywiołem.

Źródło: National Geographic, TP

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Polska. Dwanaście wieków

Polska. Dwanaście wieków

Adam Bujak, Wojciech Polak

Takiego albumu o naszym kraju jeszcze nie było. Polska ukazana została tu od czasów najdawniejszych do najnowszych, wiek po wieku. Każde stulecie, od X po XXI, zostało osobno scharakteryzowane. Przypomniane zostało również, że wcześniej istniała Prapolska.

 

Historia Sportu w Polsce Tom 1

Historia Sportu w Polsce Tom 1

Krzysztof Szujecki

Dzieje polskiego sportu to ważna część historii naszej Ojczyzny. Ta książka jest jedyną tak bogatą publikacją o tej tematyce na polskim rynku. Tysiące informacji zostało zebranych w jednym miejscu i ukazane w bardzo przejrzysty sposób. Treść pierwszego tomu sięga w głąb w XIX w., kiedy zaczęło funkcjonować nowoczesne pojęcie sportu.
"Historia sportu w Polsce” zawiera wiele zaskakujących wiadomości.

 

Prenumerata elektroniczna WPiSu na drugie półrocze 2024 roku (5 numerów od lipca do grudnia włącznie w tym jeden podwójny)

Prenumerata elektroniczna WPiSu na drugie półrocze 2024 roku (5 numerów od lipca do grudnia włącznie w tym jeden podwójny)

 

Prenumerata elektronicznej wersji miesięcznika WPIS - najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku co miesiąc na Twojej skrzynce mailowej!
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks.

 

Wawel. Skarbiec wiary i polskości

Wawel. Skarbiec wiary i polskości

Adam Bujak, Piotr Rabiej

Tu biło i bije serce Polski. Wawel – ponad tysiącletnia katedra i królewski zamek – góruje nad Krakowem, prastarą stolicą. To prawdziwy skarbiec najdawniejszych i nowszych zabytków; od romańskich po młodopolskie. Wawel to świadectwo silnej wiary Polaków i państwa-mocarstwa zwanego Rzeczpospolitą.

 

Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta

Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta

 

Kaplica Sykstyńska, miejsce tak ważne dla dziejów Kościoła katolickiego i światowej kultury, w 2013 r. obchodziła 530-lecie istnienia! W tym czasie była świadkiem wielu wyborów Następcy św. Piotra i najważniejszych uroczystości, a także została ozdobiona bezcennymi freskami. Tegoroczny jubileusz to wspaniała okazja, by odkryć ją na nowo.

 

Rafael w Watykanie

Rafael w Watykanie

 

Kolejna, po "Kaplicy Sykstyńskiej", monumentalna publikacja, prezentująca sztukę Watykanu! Potężne dzieło edytorskie. Pierwsze w świecie pełne studium wykonywanych przez najwybitniejszych artystów dekoracji krużganków (Loggi) w Pałacu Apostolskim. Wyjątkowe, bogate i nowatorskie opracowanie wybitnej historyk sztuki – Nicole Dacos.

 

Pamięć Warszawy

Pamięć Warszawy

 

Warszawa – dumna stolica naszego narodu nie miała łatwej historii, zwłaszcza w XX w. Równocześnie jednak Warszawa stała się symbolem niezłomnej polskiej niepodległości. Tu w 1918 r. siedzibę znalazły najwyższe polskie władze. Stąd grzmiały w 1939 r. słowa, że polski honor jest bezcenny, a mieszkańcy naszej stolicy powstali w 1944 r. przeciw okupantom, nie mogąc dłużej znieść zniewolenia.

 

Polska. Dom tysiącletniego narodu

Polska. Dom tysiącletniego narodu

Adam Bujak, Janusz Dobesz

Dom jest miejscem bardzo bliskim każdemu człowiekowi, a jako zjawisko kulturowe, posiada oprócz postaci materialnej również wartość duchową. Tysiąc lat historii skłania do ogólniejszej refleksji i kusi, by przypomnieć nie tylko powszechnie znane i podziwiane, wspaniałe dzieła architektury polskiej, ale zaprezentować również te obiekty, które zwykle są pomijane w barwnych albumach.

 

Polska. Panoramy

Polska. Panoramy

Adam Bujak, Andrzej Nowak

Takie książki wydawane są bardzo rzadko i stanowią niespotykany rarytas na półkach domowych bibliotek. "Polska. Panoramy" to monumentalny album, który prezentuje najpiękniejsze polskie krajobrazy. Majestat Giewontu, dostojność Wawelu, zamki, pałace, malownicze pola jakby wyjęte z mickiewiczowskich opisów przyrody, wzburzony Bałtyk, leniwe polskie rzeki - nasza Ojczyzna ujęta w dziesiątkach zdjęć panoramicznych.

 

Światowe dziedzictwo. Polska na liście UNESCO (fr) // Patrimoine Mondial la Pologne sur la Liste de l UNESCO

Światowe dziedzictwo. Polska na liście UNESCO (fr) // Patrimoine Mondial la Pologne sur la Liste de l UNESCO

Adam Bujak, Krzysztof Czyżewski

Monumentalne dzieło z 400 wysokiej jakości fotografiami znakomitego artysty Adama Bujaka. Ukazuje światowej klasy polskie zabytki i unikatowe relikty pierwotnej przyrody. Prezentuje wszystkie polskie obiekty umieszczone na prestiżowej liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO, łącznie z najnowszymi wpisami: Parkiem Mużakowskim (2004) i Halą Ludową (2006). Na zdjęciach zobaczymy m.in.

 

Ars. Dzieje życia św. Jana Marii Vianneya (franc) //Ars. La vie de Jean-Marie Vianney

Ars. Dzieje życia św. Jana Marii Vianneya (franc) //Ars. La vie de Jean-Marie Vianney

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Piękna, fotograficzno-literacka opowieść o św. Janie Marii Vianneyu, patronie proboszczów, męczenniku konfesjonału i niezmordowanym głosicielu Słowa Bożego, wzorze pobożności i gorliwej służby Bogu.  Zdjęcia wybitnego fotografika Adama Bujaka prowadzą śladami św. Jana Marii: od dzieciństwa i młodości w Dardilly, poprzez o Lyon, w którym się kształcił, Ecully, gdzie potajemnie (rewolucja!) przyjął pierwszą Komunię świętą, a potem był wikarym.

 

Auschwitz - Rezydencja śmierci (franc) // Auschwitz - Residence de la mort

Auschwitz - Rezydencja śmierci (franc) // Auschwitz - Residence de la mort

Adam Bujak, Teresa i Henryk Świeboccy

Unikalny dokument przedstawiający największy hitlerowski obóz koncentracyjny, ośrodek męczeństwa i masowej zagłady setek tysięcy więźniów 30 narodowości. Bogaty materiał fotograficzny: znakomite, słynne już artystyczne fotografie Adama Bujaka zatrzymujące w czasie echa koszmaru oraz zdjęcia archiwalne z lat funkcjonowania obozu przedstawiające dramatyczny los deportowanych.

 

Francuskie samobójstwo

Francuskie samobójstwo

Éric Zemmour


W targanej kryzysem społecznym i ogromnymi napięciami wewnętrznymi Francji następuje właśnie historyczna zmiana politycznych nastrojów. Zmiana, która nie pozostanie bez wpływu na całą politykę europejską, w tym na Polskę. Po tym jak w wyborach do Parlamentu UE prawicowe Zjednoczenie Narodowe zdobyło nad Sekwaną, Loarą, Garonną i Rodanem ponad dwa razy więcej głosów niż blok prezydenta Emmanuela Macrona, ten ostatni rozpisał przedterminowe wybory.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.