Czy młodzi mężczyźni stają się bardziej religijni od młodych kobiet? Nowy trend wśród pokolenia Z

Nasi autorzy

Czy młodzi mężczyźni stają się bardziej religijni od młodych kobiet? Nowy trend wśród pokolenia Z

fot. Pexels (Dolina Modlitwy)

fot. Pexels (Dolina Modlitwy)

Zmiany w religijności młodych Amerykanów przyciągają uwagę i wywołują wiele pytań. Tradycyjnie uznawano, że kobiety są bardziej religijne od mężczyzn. Jednak najnowsze badania oraz obserwacje wskazują, że ten stereotyp może przestać obowiązywać. W ostatnich latach pojawiła się wyraźna tendencja, w której to młodzi mężczyźni przewyższają swoje rówieśniczki pod względem zaangażowania religijnego. Chodzą częściej na nabożeństwa i częściej określają się jako osoby wierzące. Czy to oznacza odrodzenie religijne wśród młodych mężczyzn, a może kryzys wiary u młodych kobiet?

Mężczyźni w kościołach rosną w siłę

Ruth Graham, pisarka religijna „New York Timesa”, zauważyła, że w niektórych kościołach ewangelickich w Teksasie liczba młodych mężczyzn aktywnie uczestniczących w nabożeństwach przewyższa liczbę młodych kobiet. Po raz pierwszy w historii współczesnej Ameryki mężczyźni z pokolenia Z – osób urodzonych między 1997 a 2012 rokiem – wydają się bardziej zaangażowani religijnie niż kobiety w tej samej grupie wiekowej. Zjawisko to jest interesujące, ale też niepokojące dla niektórych ekspertów.

Dlaczego kobiety z pokolenia Z opuszczają Kościół?

Podczas gdy religijność młodych mężczyzn zdaje się rosnąć, coraz więcej młodych kobiet wycofuje się z życia religijnego. Badania przeprowadzone w 2023 roku przez American Enterprise Institute wykazały, że prawie 40% kobiet z pokolenia Z identyfikuje się jako osoby niereligijne, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 34%. Kobiety z pokolenia Z częściej zgłaszają, że „większość Kościołów i zgromadzeń religijnych” nie traktuje mężczyzn i kobiet na równi, co może wpływać na ich rezygnację z uczestnictwa w praktykach religijnych.

Według Williama Dingesa, emerytowanego profesora religii i kultury na The Catholic University of America, to właśnie spadek religijności wśród kobiet jest bardziej istotnym problemem niż wzrost zaangażowania mężczyzn. „Kobiety odgrywały kluczową rolę w przekazywaniu wiary i religijnej socjalizacji dzieci. Spadek religijności kobiet może mieć długoterminowe instytucjonalne konsekwencje dla Kościoła” – podkreśla Dinges.

Znaczenie tradycji i konserwatyzmu

Niektórzy eksperci sugerują, że zjawisko większej religijności młodych mężczyzn ma swoje źródło w zainteresowaniu bardziej tradycjonalistycznymi formami religijności. W przypadku katolików wzrost liczby młodych mężczyzn uczestniczących w łacińskiej Mszy św. trydenckiej, zaangażowanych w edukację domową czy dążących do zakładania dużych rodzin może odzwierciedlać poszukiwanie bardziej konserwatywnych wartości i patriarchalnych ról społecznych.

Tymczasowa anomalia czy długotrwały trend?

Dane z 2022 roku opublikowane przez General Social Survey wskazują, że 33,1% mężczyzn w wieku 18-24 lat nie identyfikuje się z żadną religią, podczas gdy w przypadku kobiet odsetek ten wynosi aż 40,9%. Choć różnica ta jest wyraźna, profesor Mark M. Gray z Uniwersytetu Georgetown zaznacza, że wielkość próby badawczej była stosunkowo niewielka, co może wpływać na dokładność wyników.

Ojciec Thomas P. Gaunt, dyrektor wykonawczy CARA, zauważa, że tendencja ta jest stosunkowo nowa i jedynie czas pokaże, czy zmiana w religijności młodych mężczyzn oraz wycofanie się kobiet z życia religijnego to chwilowe zjawisko czy trwalszy trend.

Co dalej?

Zmieniające się wzorce religijności wśród młodych Amerykanów pokazują, że podejście do religii nie jest ustalone raz na zawsze i może ulegać modyfikacjom na przestrzeni pokoleń. Dla wielu młodych kobiet z pokolenia Z potrzeba równości i sprawiedliwego traktowania w religijnych wspólnotach staje się ważniejsza niż same praktyki religijne. Jednocześnie młodzi mężczyźni zdają się coraz częściej odnajdywać sens w tradycyjnych formach religijności, które odwołują się do konserwatywnych wartości.

To wyzwanie i jednocześnie szansa dla Kościoła, by lepiej zrozumieć potrzeby młodego pokolenia oraz dostosować swoje działania do dynamicznie zmieniającego się świata. Pytanie pozostaje otwarte: czy religijność mężczyzn i kobiet będzie się dalej rozchodzić, czy może znajdzie się wspólny sposób na odrodzenie religijne młodego pokolenia?

Źródło: Aleteia English, TP

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.

 

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Adam Bujak, Andrzej Nowak, Jolanta Sosnowska, Leszek Sosnowski, Ryszard Kantor

Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.

 

Piękno zdeptane, kult brzydoty

Piękno zdeptane, kult brzydoty

Janusz Szewczak

Popularny autor i publicysta Janusz Szewczak znany jest od dawna z nieustępliwej walki z wypaczeniami zachodniej cywilizacji, do której przecież i my, Polacy, należymy od tysiąca lat. Ta książka jest tego najlepszym dowodem. Niektórzy twierdzą, że cywilizacja nasza jest w stanie upadku. Autor jest również tego zdania, ale w przeciwieństwie do wielu pesymistów uważa, że z tego upadku można się jeszcze wydźwignąć.

 

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

 

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

 

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

 

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Wojciech Reszczyński

Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.

 

Potęga nawrócenia

Potęga nawrócenia

Wojciech Roszkowski

Wybitny pisarz i naukowiec prof. Wojciech Roszkowski przedstawia w swej kolejnej książce 81 niewiarygodnych historii życiowych ludzi, którzy będąc bardzo daleko od Boga, w ten czy inny sposób znaleźli jednak drogę do Niego. I tak na przykład poznamy mordercę i gwałciciela, który po dziesięcioleciach więzienia i pokuty odnalazł w sobie wiarę, a żywota dokonał w klasztorze.

 

PAKIET książek Jana Pietrzaka "Moje zakazane piosenki" + "Śmiech i złość"

PAKIET książek Jana Pietrzaka "Moje zakazane piosenki" + "Śmiech i złość"

 

Zobacz książki wchodzące w skład pakietu:

„Moje zakazane piosenki” – tytuł książki nawiązuje do tego, że przez wiele lat utwory Jana Pietrzaka były faktycznie zakazane, a i dziś, w kraju niby wolnym, Autor doświadcza prowokujących napaści, łącznie z nasyłaniem nań prokuratorów.

 

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.

 

Polska i Krzyż

Polska i Krzyż

Adam Bujak, Andrzej Nowak, kard. Stanisław Nagy, ks. Waldemar Chrostowski, Krzysztof Ożóg

Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.

 

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

 

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Jan Żaryn

Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.

 

Chwalmy Boga ze świętymi. Jak piękne są Twoje dzieła, Panie!

Chwalmy Boga ze świętymi. Jak piękne są Twoje dzieła, Panie!

Sophie de Mullenheim, Anna Griot

.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.