5 największych festiwali chrześcijańskich dla młodzieży tego lata
Koncert Tribbsa na Festiwalu Życia w Kokotku, 8 lipca 2023 r. Fot. Wikipedia
Festiwal Życia w Kokotku
Gdzie: Kokotek
Termin: 8-14 lipca
Hasło: Wracaj do domu
To spotkanie jest już za nami, ale warto wspomnieć, że Festiwal Życia to spotkanie dla młodych, którzy nie są obojętni. Bp Grzegorz Suchodolski zauważył w homilii: „Polska młodzież nawet nie jest wrogo nastawiona do wiary i Kościoła, ale jest nastawiona obojętnie”. Wezwał młodych do wielkiej odwagi w ewangelizacji: „Od was będzie zależało – we współpracy z łaską Bożą – czy tak jak królowa Estera będziecie później potrafili uratować całe swoje pokolenie”.
Wielu młodych dowiedziało się o spotkaniu z TikToka. „Wcześniej nie wiedziałam, że coś takiego istnieje, a kiedy zobaczyłam filmiki, na których widać tę energię i młody Kościół, pomyślałam, że fajnie byłoby tam pojechać” – skomentowała swoją obecność na wydarzeniu Karolina – tegoroczna maturzystka.
W trakcie spotkania odbył się koncert Siewców Lednicy, zespołu Mesajah oraz C-Bool. Na młodzież czekało spotkania z o. Tomaszem Nowakiem OP, Edytą i Łukaszem Golcami oraz wieczór uwielbienia prowadzony przez Marcina Zielińskiego.
Święto Młodzieży
Gdzie: Góra św. Anny
Termin: 15-20 lipca
Hasło: Ślad
Święto Młodzieży ma się już ku końcowi. Przed uczestnikami ostatnie chwile tego wyjątkowego wydarzenia. Święto Młodzieży to franciszkańskie spotkanie dla młodych od 14. roku życia, odbywające się co roku na Górze św. Anny. Poza modlitwą młodzież uczy się współpracy i samodzielności (samodzielnie przygotowują sobie posiłki). Młodzi uczestniczą w spotkaniach z ciekawymi gośćmi, dzielącymi się świadectwami życia lub głoszącymi wykłady na ważne dla młodzieży tematy. Spotkaniu towarzyszy muzyka i koncerty. Spotkanie co roku gromadzi kilkaset młodych osób.
„Powód, dla którego przyjeżdżam na Święto Młodzieży, jest dość prosty – czuję się tutaj jak w domu. W domu, w którym w sposób niezwykły doświadczam obecności Boga i Jego wielkiej miłości do mnie. Dom ten tworzą także wspaniali młodzi ludzie, wśród których czuję się przyjęty takim, jakim jestem, i z którymi mogę zawiązywać nowe, piękne relacje. Święto Młodzieży pozwala mi także na poznawanie samego siebie i rozwijanie swoich talentów. Czuję się tutaj także częścią młodego, niezwykle energicznego i aktywnego młodego Kościoła. Bogu dziękuję za tak cudowny dom i tworzących go wspaniałych ludzi!” – mówi jeden z uczestników, Adam.
37. FSM – Franciszkańskie Spotkanie Młodych
Gdzie: Kalwaria Pacławska
Termin: 21-27 lipca
Hasło: Dom
FSM to najstarsze spotkanie dla młodzieży. Pierwsza edycja została zorganizowana w 1988 r. Franciszkańskie Spotkania Młodych nie pozwalają młodym na zbyt długi sen. Zaczynają się wspólnym… fitnessem. To w ogóle bardzo aktywne spotkanie: jest turniej sportowy, a każdego dnia organizowane są różnorakie warsztaty: modlitwy wstawienniczej, prowadzenia pogodnych wieczorków, na temat samoświadomości, robienia różańców, o radzeniu sobie z kryzysem psychicznym, szydełkowania, a nawet… samoobrony prowadzone przez zakonnicę! Organizatorzy zapewniają warsztaty z finansów, zarządzania czasem i surwiwalu oraz kilka różnych spotkań na temat śpiewu.
„Plusem Kalwarii Pacławskiej jest to, że jest ona na najpiękniejszym Bożym końcu świata. Młodzi ludzie są zagonieni w ciągu roku i tu mogą to wszystko zostawić” – opowiada br. Piotr Kantorski OFMConv, jeden z organizatorów. „Tu mogą budować relacje, poznać nowych ludzi w nowych okolicznościach. I mogą też poznawać Boga inaczej, niż robią to na co dzień w swoich miejscowościach”.
Najważniejszym elementem każdego dnia jest Eucharystia. Jest ona przygotowywana z wyjątkowym pietyzmem, śpiewa na niej chór i orkiestra oraz odpowiednio przygotowana asysta. „Z tego spotkania z Bogiem wychodzimy budować relacje na wzór tej najważniejszej, którą tworzymy z Bogiem” – podkreśla br. Piotr.
15. Miasteczko Modlitewne
Gdzie: Zabawa
Termin: 27 lipca-2 sierpnia
Hasło: Zapaleni miłością
Miasteczko Modlitewne zostało zapoczątkowane przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, któremu patronuje bł. Karolina Kózkówna. Jej sanktuarium w Zabawie od 15 lat gości młodych, którzy spotykają się na rekolekcjach pod namiotami, kończących się świętowaniem urodzin Karoliny.
„W tym roku chcemy skupić się przede wszystkim na tematyce modlitwy, której nauczył nas Jezus Chrystus. Chcemy ją rozłożyć na czynniki pierwsze” – mówi Paweł Ryndak, burmistrz Miasteczka Modlitewnego. Młodzi będą spotykać się codziennie na konferencjach i modlitwach oraz pracy w małych grupach dzielenia.
„Organizujemy także dwa różne warsztaty, żeby młodzi mogli się czegoś nauczyć, oprócz tych najważniejszych duchowych treści. Odbędą się warsztaty z rękodzieła żywicą epoksydową oraz na temat seksualności zgodnej z wiarą” – dodaje Paweł Ryndak. Jednym z gości spotkania będzie ks. Maciej Czaczyk – laureat Must Be the Music, który wstąpił później do seminarium.
Golgota Młodych
Gdzie: Serpelice nad Bugiem
Termin: 22-25 sierpnia
Hasło: Światłocień
Golgota Młodych organizowana jest od 2007 r. przez braci kapucynów. Nazwa tegorocznego spotkania, „Światłocień”, nawiązuje do encykliki „Amoris laetitia”, a dokładnie do 113. punktu tego dokumentu, w którym mowa o tym, że jesteśmy mieszanką światła i cienia, jest w nas moc, ale też słabość.
Golgota Młodych stawia w tym roku na budowanie relacji. Przez spotkania z gośćmi (m.in. Moniką Białkowską – teologiem i dziennikarką; Martą Jakubczyk – psychoterapeutką i br. Mateuszem Stachowiakiem – franciszkaninem, egzorcystą, spowiednikiem i założycielem FranciszkanieTV) młodzież będzie uczyć się budować zdrowe relacje z innymi.
„Pierwsza rzecz, która przyciąga młodych na to spotkanie, to doświadczenie wspólnoty” – mówi dla Aletei br. Krzysztof Fabich OFMCap – organizator spotkania. „Jest też w nich pragnienie konfrontacji z sobą – dlatego to Golgota. Wiąże się to też z dwoma punktami, które młodzi przeżywają najmocniej: piątkowa droga krzyżowa i powiązane z nią wieczorne nabożeństwo pokutne. Jest wtedy sporo spowiedzi” – kończy br. Krzysztof.
Źródło: Aleteia PL – Duchowość i lifestyle, TP
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 109 zł
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.
PAKIET książek Jana Pietrzaka "Moje zakazane piosenki" + "Śmiech i złość"
Zobacz książki wchodzące w skład pakietu:
„Moje zakazane piosenki” – tytuł książki nawiązuje do tego, że przez wiele lat utwory Jana Pietrzaka były faktycznie zakazane, a i dziś, w kraju niby wolnym, Autor doświadcza prowokujących napaści, łącznie z nasyłaniem nań prokuratorów.
Dekalog
Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.
Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej
Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.
Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość
Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.
Polska i Krzyż
Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.
Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja
Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.
Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym
Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.
Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku
Oto dzieło wybitnego i wszechstronnego historyka, które czyta się jak pasjonującą powieść. Sięgając po Blask Rzeczypospolitej, każdy, kto w jednej książce chciałby zapoznać się z historią Polski na przestrzeni całych jej dziejów, ma tę możliwość. A dzieje te są długie, żywe i imponujące. Historia nasza, jak każdego wielowiekowego kraju, obfituje we wzloty i upadki. Może napawać dumą i podziwem, ale też przestrzegać przed niebezpieczeństwami.
Piękno zdeptane, kult brzydoty
Popularny autor i publicysta Janusz Szewczak znany jest od dawna z nieustępliwej walki z wypaczeniami zachodniej cywilizacji, do której przecież i my, Polacy, należymy od tysiąca lat. Ta książka jest tego najlepszym dowodem. Niektórzy twierdzą, że cywilizacja nasza jest w stanie upadku. Autor jest również tego zdania, ale w przeciwieństwie do wielu pesymistów uważa, że z tego upadku można się jeszcze wydźwignąć.
Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II
Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach
Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.
Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu
Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.
Polacy wierni i dzielni
Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.