3 lipca – święto św. Tomasza Apostoła, który dotknął Serca Boga

Nasi autorzy

3 lipca – święto św. Tomasza Apostoła, który dotknął Serca Boga

Tomasz Apostoł – postać biblijna, jeden z 12 apostołów Chrystusa, męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego, anglikańskiego, luterańskiego, ormiańskiego, koptyjskiego, syryjskiego i prawosławnego. Święty ten wymieniany jest w Modlitwie Eucharystycznej (Communicantes) Kanonu rzymskiego. Fot. Wikipedia

Tomasz Apostoł – postać biblijna, jeden z 12 apostołów Chrystusa, męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego, anglikańskiego, luterańskiego, ormiańskiego, koptyjskiego, syryjskiego i prawosławnego. Święty ten wymieniany jest w Modlitwie Eucharystycznej (Communicantes) Kanonu rzymskiego. Fot. Wikipedia

3 lipca Kościół katolicki obchodzi święto św. Tomasza Apostoła – jednego z dwunastu uczniów Jezusa Chrystusa. Choć jego imię często kojarzone jest z niewiarą, jego życie i misja zasługują na głębsze zrozumienie i szacunek.

Życie i powołanie Tomasza

Św. Tomasz, znany również jako Didymos, co oznacza „bliźniak”, został powołany przez Jezusa, aby głosić Dobrą Nowinę. Jak podaje Pismo Święte, Tomasza nie było wśród uczniów, gdy Jezus Zmartwychwstały objawił się im po raz pierwszy. Kiedy inni apostołowie przekazali mu wieść o Zmartwychwstaniu, Tomasz postawił warunek: uwierzy, gdy sam zobaczy i dotknie ran Jezusa. Chrystus odpowiedział na jego pragnienie podczas następnego spotkania, mówiąc: „Włóż rękę w mój bok” (J 20, 27). Tomasz zareagował słowami: „Pan mój i Bóg mój!” (J 20, 28).

Św. Tomasz w tradycji chrześcijańskiej

W Piśmie Świętym Tomasz jest wspomniany osiem razy – siedem razy w Ewangeliach i raz w Dziejach Apostolskich. Mimo to jego postać była przedmiotem zainteresowania wczesnych chrześcijańskich pisarzy i tradycji. Ewangelia Tomasza, uznawana za jeden z najważniejszych apokryfów, zawiera 114 logiów Jezusa, które miał zapisać Tomasz.

Misja w Indiach i męczeńska śmierć

Tomasz dotarł z misją ewangelizacyjną do Indii, gdzie założył siedem kościołów na wybrzeżu Malabaru. Jego działalność misyjna zakończyła się męczeńską śmiercią w 67 roku. Apostoł został zabity mieczem lub lancą. Jego grób znajduje się pod ołtarzem w katedrze w Madrasie, obecnie Chennai, w pobliżu Zatoki Bengalskiej. W III wieku jego ciało zostało przewiezione do Edessy (dzisiejsza Şanlıurfa w Turcji), ale kult św. Tomasza w Indiach pozostał żywy.

Patronat i dziedzictwo

Św. Tomasz jest patronem Indii, Portugalii, Urbino, Parmy, Rygi i polskiego Zamościa. Jego opieka rozciąga się również na architektów, budowniczych, cieśli, geodetów, kamieniarzy, murarzy, stolarzy, małżeństwa i teologów. Kościół katolicki obchodzi jego święto 3 lipca.

Tomasz jako symbol wiary i wątpliwości

Chociaż większość ludzi pamięta Tomasza jako niedowiarka, jego wątpliwości i pragnienie dotknięcia ran Jezusa są głęboko ludzkie. Jego historia przypomina nam, że zwątpienie może być krokiem do głębszej wiary, jeśli jest szczere i pełne pragnienia zrozumienia.

Wielu z nas przeżywa momenty zwątpienia, szczególnie w obliczu tajemnic takich jak Zmartwychwstanie. Jak Tomasz, możemy otwarcie mówić Bogu o naszych wątpliwościach i poszukiwać prawdy z uczciwością. Jezus, który zaprosił Tomasza do dotknięcia swojej rany, oferuje nam swoje Serce pełne miłosierdzia i zrozumienia.

Wnioski dla współczesnych wiernych

Historia św. Tomasza pokazuje, że nasza wiara może być umocniona przez wątpliwości, jeśli podchodzimy do nich z otwartym sercem. W dzisiejszym świecie, pełnym niepewności i zwątpienia, możemy znaleźć w jego postawie wzór do naśladowania. Uczciwe pytania, otwarte serce i gotowość do poszukiwania odpowiedzi prowadzą nas do głębszej relacji z Bogiem.

Św. Tomasz, który dotknął samego Serca Jezusa, jest patronem wszystkich, którzy szukają prawdy. Jego życie i świadectwo są inspiracją dla wiernych, przypominając nam, że wątpliwości mogą prowadzić do głębszej wiary i zrozumienia.

Źródło: Aleteia PL - Duchowość i lifestyle, TP

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 109 zł

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 109 zł

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.

 

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Czesław Ryszka

Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.

 

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

 

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

ks. Waldemar Chrostowski

Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.

 

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Czesław Ryszka

Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.

 

Chwalmy Boga ze świętymi. Jak piękne są Twoje dzieła, Panie!

Chwalmy Boga ze świętymi. Jak piękne są Twoje dzieła, Panie!

 

.

 

Kobiety w Piśmie Świętym

Kobiety w Piśmie Świętym

ks. Waldemar Chrostowski

Ewa, Sara, Anna, Miriam czy Estera – jakże często słyszymy te imiona; są one nierozerwalnie połączone z Pismem Świętym i całą historią Zbawienia. Ale kim są postacie kryjące się za tymi imionami? Co o nich wiemy i czego te wspaniałe kobiety uczą nas dzisiaj? Na te i na wiele innych pytań odpowiada ks. prof.

 

Święty Prymas. Wyd. II 2021

Święty Prymas. Wyd. II 2021

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Ryszard Rzepecki, Karol Wojtyła

Był nie tylko wielkim prymasem i wielkim patriotą. Był wielką nadzieją Polaków, tej olbrzymiej większości narodu, która nie zamierzała ulegać bolszewizacji. Był naszą ostoją. Nie lękał się ani komunistycznych gróźb, ani więzienia, ani życia w nieustannej walce. Zawierzył swój los Maryi, Pani Jasnogórskiej, w niej szukał wzmocnienia oraz pociechy – i znajdował! Również przyszłość całego narodu oddał Jej w opiekę.

 

Polska i Krzyż

Polska i Krzyż

Adam Bujak, Andrzej Nowak, kard. Stanisław Nagy, ks. Waldemar Chrostowski, Krzysztof Ożóg

Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.

 

Nauczanie wolnego narodu. Wyd. II 2024

Nauczanie wolnego narodu. Wyd. II 2024

Jan Paweł II, Jolanta Sosnowska

Na progu transformacji ustrojowej, podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 r., Papież dobitnie zwracał uwagę, że prawdy Dekalogu są fundamentalne, że jedynie za nimi należy podążać, a nie ulegać fascynacji bardzo szkodliwymi nowinkami światopoglądowymi.

 

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

 

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

 

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

ks. Waldemar Chrostowski

Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.

 

Dekalog

Dekalog

ks. Waldemar Chrostowski

Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.

 

Święta Rodzina

Święta Rodzina

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.