Masada – starożytna forteca, która stała się klasztorem

Nasi autorzy

Masada – starożytna forteca, która stała się klasztorem

Na zdjęciu znajduje się zachodnia brama bizantyjska Masady. Masada to starożytna żydowska twierdza położona na szczycie samotnego płaskowyżu na wschodnim krańcu Pustyni Judejskiej, wznoszącego się nad Morzem Martwym w Izraelu. Dostęp do płaskiego, romboidalnego szczytu jest trudny, a twierdzę chronią strome, kilkusetmetrowe zbocza, sięgające do 410 metrów powyżej poziomu Morza Martwego. Obecnie na szczyt Masady można dotrzeć pieszo lub wjechać kolejką linową. Fot. Wikipedia

Na zdjęciu znajduje się zachodnia brama bizantyjska Masady. Masada to starożytna żydowska twierdza położona na szczycie samotnego płaskowyżu na wschodnim krańcu Pustyni Judejskiej, wznoszącego się nad Morzem Martwym w Izraelu. Dostęp do płaskiego, romboidalnego szczytu jest trudny, a twierdzę chronią strome, kilkusetmetrowe zbocza, sięgające do 410 metrów powyżej poziomu Morza Martwego. Obecnie na szczyt Masady można dotrzeć pieszo lub wjechać kolejką linową. Fot. Wikipedia

Wysoko na szczycie wzgórza na Pustyni Judzkiej znajduje się monumentalna twierdza Masada, która przez wieki służyła różnym celom, od militarnej bazy po miejsce duchowego odosobnienia. Początki tej niezwykłej fortecy sięgają czasów Aleksandra Janneusza, drugiego króla Judei, który w I wieku p.n.e. zdecydował o budowie potężnej fortyfikacji w miejscu, które miało być prawdziwie niezdobyte. Jednak to Herod Wielki, po zdobyciu Masady, nadał jej ostateczny kształt i zbudował dwa pałace, w których zamierzał schronić się w razie buntu.

Masada jako ostoja powstańców

Chociaż Herod zmarł w 4 r. p.n.e., historia Masady nabrała znaczenia dopiero kilkadziesiąt lat później. W 66 roku n.e., podczas pierwszej wojny żydowskiej, forteca stała się schronieniem dla grupy rebeliantów, znanych jako sykariusze. Byli to radykalni przeciwnicy rzymskiego panowania, którzy po zniszczeniu Drugiej Świątyni w Jerozolimie znaleźli w Masadzie miejsce na ostatni opór.

Rzymianie, pod wodzą Lucjusza Flawiusza Silwy, rozpoczęli oblężenie, które trwało dwa do trzech miesięcy. Dziesiąty legion rzymski, dysponujący potężnymi machinami oblężniczymi, ostatecznie przedarł się przez mury Masady w 73 roku. To, co odkrył po wejściu, przeszło do historii jako jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w dziejach: niemal wszyscy obrońcy Masady popełnili samobójstwo, by nie zostać pojmani przez rzymskie legiony. Według relacji Józefa Flawiusza zginęło tam prawie tysiąc osób.

Klasztor w miejscu krwawej historii

Choć Masada była świadkiem tragicznych wydarzeń, jej historia na tym się nie zakończyła. Po upadku fortecy przez wieki była niezamieszkana, aż w czasach bizantyjskich ponownie ożyła, tym razem jako duchowe schronienie. Około IV wieku na szczycie wzgórza osiedlili się mnisi, a twierdza przekształciła się w klasztor znany jako Klasztor Marda.

Według niektórych źródeł klasztor został założony przez św. Eutymiusza, jednego z najważniejszych mnichów Pustyni Judzkiej. Eutymiusz, który zyskał miano ojca pustynnych mnichów, przyczynił się do rozwoju monastycyzmu na tych jałowych terenach, które zastąpiły Egipt jako centrum chrześcijańskiego życia zakonnego.

Masada dziś – symbol oporu

Dzisiaj Masada jest jednym z najważniejszych miejsc w Izraelu, przyciągającym turystów i pielgrzymów z całego świata. To miejsce jest nie tylko symbolem oporu wobec okupacji, ale także przypomnieniem o przemianach, jakie przeszła ta ziemia na przestrzeni wieków – od militarnej potęgi, przez tragiczne wydarzenia, aż po duchowe odosobnienie mnichów. Forteca, ze swoimi imponującymi ruinami, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zachowując swoją wyjątkową historię dla przyszłych pokoleń.

Masada, której nazwa dosłownie oznacza „twierdzę”, stanowi świadectwo złożoności historii tego regionu. To miejsce, gdzie splatają się wojny, polityka, religia i duchowość – na szczycie wzgórza, które widziało więcej, niż moglibyśmy sobie wyobrazić.

Źródło: Aleteia PL, TP

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ. 

O kulturę  filozofii. Co o człowieku mówili najwięksi  myśliciele ludzkości

O kulturę filozofii. Co o człowieku mówili najwięksi myśliciele ludzkości

Dr hab. Włodzimierz Dłubacz


Czy filozofia jest nam potrzebna? A jeżeli tak – to czy nie jest za trudna? Prof. Dłubacz w poniższej książce pokazuje, że jest wręcz odwrotnie i że bez filozofii nie da się zrozumieć człowieka, jego sensu istnienia. Filozofia to bowiem nic innego jak szukanie odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania ludzkiego bytowania.

 

Życie malowane światłem

Życie malowane światłem

Adam Bujak

Wierny swym przekonaniom tak artystycznym, jak i światopoglądowym, jest Adam Bujak twórcą wybitnym i zasłużonym. Wierny Bogu i Ojczyźnie. Nie wdaje się w formalne eksperymenty, dziś niemal obowiązkowe w sztuce, nie szuka efekciarskich ujęć, ale dogłębnie penetruje ważne tematy, głównie w książkach, które dzięki jego talentowi zmuszają czytelnika do głębokich refleksji.

 

Klasztor i sztuka. Życie i twórczość s. bernardynki Anieli Kisielewskiej

Klasztor i sztuka. Życie i twórczość s. bernardynki Anieli Kisielewskiej

Adam Bujak, o. Cyprian Moryc OFM

Siostra Aniela Kisielewska, zmarła przed pięćdziesięcioma laty bernardynka, łączyła w sobie dwa powołania – zakonne i malarskie. Nie zaniedbała żadnego z nich. Realizowała w swej twórczości tematykę głęboko religijną. Nie było zatem rozdźwięku między nią jako artystką i jako siostrą zakonną. Tworzeniu oddawała się z takim samym poświęceniem i zaangażowaniem jak codziennym obowiązkom zakonnym.

 

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe

 

"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku. 
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.

 

Tajemnice Ziemi Świętej

Tajemnice Ziemi Świętej

Adam Bujak

Najnowsze, długo oczekiwane wydanie bestsellerowego albumu Adama Bujaka o Ziemi Świętej. Dwa tysiące lat temu po spalonej słońcem Samarii, Galilei, Judei wędrował Chrystus. Teraz te same szlaki przeszło dwóch artystów. Twórca słowa i twórca obrazu. Poeta i fotografik – Marek Skwarnicki i Adam Bujak.

 

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Adam Bujak, ks. Waldemar Cisło

Niewyobrażalne i bezmyślne zniszczenie oraz setki tysięcy niewinnych ofiar – ich  symbolem stało się w ostatnim czasie syryjskie Aleppo. Jego mieszkańcy wielokrotnie z żalem mówili, że świat o nich zapomniał. Kto jak kto, ale my – Polacy – dobrze powinniśmy pamiętać i rozumieć owo uczucie opuszczenia i zapomnienia przez wszystkich, czego symbolem stała się zburzona doszczętnie przez Niemców podczas II wojny światowej Warszawa.

 

Polska. Dom tysiącletniego narodu

Polska. Dom tysiącletniego narodu

Adam Bujak, Janusz Dobesz

Dom jest miejscem bardzo bliskim każdemu człowiekowi, a jako zjawisko kulturowe, posiada oprócz postaci materialnej również wartość duchową. Tysiąc lat historii skłania do ogólniejszej refleksji i kusi, by przypomnieć nie tylko powszechnie znane i podziwiane, wspaniałe dzieła architektury polskiej, ale zaprezentować również te obiekty, które zwykle są pomijane w barwnych albumach.

 

Polska. Panoramy

Polska. Panoramy

Adam Bujak, Andrzej Nowak

Takie książki wydawane są bardzo rzadko i stanowią niespotykany rarytas na półkach domowych bibliotek. "Polska. Panoramy" to monumentalny album, który prezentuje najpiękniejsze polskie krajobrazy. Majestat Giewontu, dostojność Wawelu, zamki, pałace, malownicze pola jakby wyjęte z mickiewiczowskich opisów przyrody, wzburzony Bałtyk, leniwe polskie rzeki - nasza Ojczyzna ujęta w dziesiątkach zdjęć panoramicznych.

 

Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta

Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta

 

Kaplica Sykstyńska, miejsce tak ważne dla dziejów Kościoła katolickiego i światowej kultury, w 2013 r. obchodziła 530-lecie istnienia! W tym czasie była świadkiem wielu wyborów Następcy św. Piotra i najważniejszych uroczystości, a także została ozdobiona bezcennymi freskami. Tegoroczny jubileusz to wspaniała okazja, by odkryć ją na nowo.

 

Wawel. Skarbiec wiary i polskości

Wawel. Skarbiec wiary i polskości

Adam Bujak, Piotr Rabiej

Tu biło i bije serce Polski. Wawel – ponad tysiącletnia katedra i królewski zamek – góruje nad Krakowem, prastarą stolicą. To prawdziwy skarbiec najdawniejszych i nowszych zabytków; od romańskich po młodopolskie. Wawel to świadectwo silnej wiary Polaków i państwa-mocarstwa zwanego Rzeczpospolitą.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.