Maryja jako wzór życia chrześcijańskiego

Nasi autorzy

Maryja jako wzór życia chrześcijańskiego

Malowidło ścienne z Gietrzwałdu przedstawiające scenę objawienia się Najświętszej Marii Panny polskim dziewczynkom: Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej. Fot. Adama Bujaka z książki „Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach” Czesława Ryszki, str. 217.

Malowidło ścienne z Gietrzwałdu przedstawiające scenę objawienia się Najświętszej Marii Panny polskim dziewczynkom: Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej. Fot. Adama Bujaka z książki „Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach” Czesława Ryszki, str. 217.

W kalendarzu liturgicznym istnieje szczególny tydzień, który dla wielu chrześcijan jest czasem głębokich refleksji i duchowego odnowienia. Między 8 września – dniem, w którym obchodzimy święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, a 15 września – świętem Matki Bożej Bolesnej, rozciąga się przestrzeń, która ukazuje, jak radość i smutek współistnieją w życiu nie tylko Maryi, ale także każdego wierzącego.

Ten okres odzwierciedla dwa bieguny życia – radość i cierpienie – które są ze sobą nierozerwalnie związane. Radość narodzin i nadzieja na nowe życie kontrastują z głębokim bólem i smutkiem związanym z cierpieniem i śmiercią. Maryja, matka Jezusa, jest przewodniczką po tych dwóch biegunach, pokazując, jak można w duchu wiary przyjąć zarówno radość, jak i cierpienie.

Przez wieki Maryja była wzorem życia chrześcijańskiego. Jej życie, od narodzin, przez cierpienie u stóp krzyża, aż po chwałę zmartwychwstania Jezusa, pokazuje, jak radość i smutek mogą istnieć obok siebie. Dni między 8 a 15 września ilustrują tę rzeczywistość w wyjątkowy sposób.

Wielu wierzących właśnie w smutkach Maryi odnajduje pocieszenie w chwilach własnych trudności. Dla jednych jest to chwila, gdy doświadczają życiowych przeciwności, dla innych czas refleksji nad tajemnicą cierpienia, które jest nieuniknionym elementem życia.

Jak zauważa papież Benedykt XVI, cierpienie przyjęte z wiarą i pokorą czyni ludzi dojrzalszymi i bardziej wyrozumiałymi wobec innych. Z kolei ci, którzy nie potrafią pogodzić się z cierpieniem, często stają się zatwardziali i samolubni. Postawa Maryi, która w pełni zaakceptowała swoje cierpienie, jest przykładem miłości i pokoju, który może płynąć z otwartości na trudności życia.

Jan Paweł II i Matka Teresa są przykładem świętych, którzy jak Maryja potrafili przyjąć cierpienie w duchu wiary. Jan Paweł II, który stracił wszystkich najbliższych do 19. roku życia, nie dopuścił, aby strata zdominowała jego życie, lecz pozwolił,  by zainspirowała go do poświęcenia siebie służbie innym. Matka Teresa, która przez 50 lat zmagała się z duchową ciemnością, zamiast narzekać na swój los służyła najbiedniejszym z ubogich, przekazując im miłość i nadzieję.

Jednak największym wzorem cierpienia jest Maryja u stóp krzyża. Pomimo tego, że była świadoma zmartwychwstania swojego syna, jej serce zostało dotknięte bólem, który towarzyszy każdej matce patrzącej na śmierć dziecka. Jej ból nie oznaczał jednak rezygnacji czy beznadziei, ale głęboką wiarę w to, że śmierć Jezusa przyniesie zmartwychwstanie i życie wieczne dla wszystkich wierzących.

Hymn „Stabat Mater”, który rozważa ból Maryi pod krzyżem, jest pełen głębokiego smutku i refleksji nad cierpieniem. Jednak nie jest to smutek bez nadziei. Z kolei hymn „Regina Caeli” (Raduj się, Królowo Nieba) jest wyrazem radości z powodu zmartwychwstania Chrystusa. Te dwa hymny, choć różne w tonie, razem tworzą pełny obraz życia chrześcijańskiego: smutek i radość, cierpienie i nadzieja.

Jak cienie ukazują intensywność światła, tak smutek podkreśla radość, a zima sprawia, że wiosna jest bardziej ekscytująca. Maryja pokazuje, że choć cierpienie jest nieodłączną częścią życia, to dla chrześcijan ostatecznym celem jest radość. To właśnie ta prawda sprawia, że tydzień od Narodzenia Maryi do jej Smutków jest tak głęboko symboliczny.

Maryja nauczyła nas, że tragedia jest nieunikniona, ale radość zmartwychwstania Jezusa jest wieczna i trwała.

Źródło: Aleteia English, TP

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

PAKIET Odpowiedź nieba dla ziemi i Cuda polskie za 99 zł

PAKIET Odpowiedź nieba dla ziemi i Cuda polskie za 99 zł

 

Pakiet zawiera następujące tytuły:
Odpowiedź nieba dla ziemi. Lourdes. Objawienia, uzdrowienia, nawrócenia
Cuda polskie.

 

Matka Boża

Matka Boża

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Mamy w Polsce od wieków ogromny skarb. Ta książka tego dowodzi. Tym skarbem jest wielka miłość i cześć dla Matki Bożej, którą nazywamy też Królową Polski. Nie jest to w żadnym razie – tak jak w wielu krajach Zachodu – miłość-relikt zaklęta w dawnych dziełach sztuki, na które patrzy się jak na obiekty muzealne. Jest to miłość żywa i żarliwa, której płomień stale jest podsycany przez następne pokolenia.

 

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

 

Święta Rodzina

Święta Rodzina

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.

 

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Czesław Ryszka

Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.

 

Totus Tuus

Totus Tuus

Jan Paweł II, Adam Bujak, ks. prof. Jan Machniak

Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.

 

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.

 

Klasztor i sztuka. Życie i twórczość s. bernardynki Anieli Kisielewskiej

Klasztor i sztuka. Życie i twórczość s. bernardynki Anieli Kisielewskiej

Adam Bujak, o. Cyprian Moryc OFM

Siostra Aniela Kisielewska, zmarła przed pięćdziesięcioma laty bernardynka, łączyła w sobie dwa powołania – zakonne i malarskie. Nie zaniedbała żadnego z nich. Realizowała w swej twórczości tematykę głęboko religijną. Nie było zatem rozdźwięku między nią jako artystką i jako siostrą zakonną. Tworzeniu oddawała się z takim samym poświęceniem i zaangażowaniem jak codziennym obowiązkom zakonnym.

 

Chwalmy Boga ze świętymi. Jak piękne są Twoje dzieła, Panie!

Chwalmy Boga ze świętymi. Jak piękne są Twoje dzieła, Panie!

 

.

 

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

 

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

 

Polska i Krzyż

Polska i Krzyż

Adam Bujak, Andrzej Nowak, kard. Stanisław Nagy, ks. Waldemar Chrostowski, Krzysztof Ożóg

Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.

 

PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie

PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie

Jolanta Sosnowska

Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.