Centrum Lidla w Gietrzwałdzie: powstała Biała Księga o inwestycji niemieckiej sieci
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie, miejscu objawień Matki Bożej w 1877 r. Fot. Bogitor, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons. Wokół planów sieci marketów Lidl narosło wiele niejasności i kontrowersji; wątpliwości budzi nie tylko sam pomysł niemieckiego giganta, ale i postępowanie, w wyniku którego udzielono sieci odpowiednich pozwoleń. Teraz powstała Biała Księga, w której zebrane są te kwestie.
Jak czytamy na stronie informującej o akcjach protestacyjnych w obronie Gietrzwałdu stoplidl.pl, Biała Księga poświęcona jest „analizie procedur prawnych kształtujących możliwość realizacji inwestycji pn. ‘Centrum Dystrybucyjne LIDL Gietrzwałd’ w Gietrzwałdzie, w województwie warmińsko-mazurskim”.
W pracy uwzględniono zarówno aspekty proceduralne, jak i materialno-prawne; znajdziemy w niej „opis aktów i czynności podejmowanych w ramach postępowania wyjaśniającego przez organy prowadzące to postępowanie, jak również wyjaśnienie podstawy prawnej i zaprezentowanie treści wszystkich rozstrzygnięć wydanych w tym postępowaniu oraz ich faktycznego i prawnego uzasadnienia”. Autorzy opracowania podjęli również próbę uporządkowania i wstępnej oceny pojawiających się zarzutów naruszenia prawa, które są podnoszone w związku z inwestycją niemieckiego Lidla.
Dokument nie stanowi ekspertyzy prawnej, jednak może stać się podstawą do przygotowania takich opinii. Jego autorami są eksperci Ogólnopolskiego Komitetu Obrony Gietrzwałdu Magdalena Spiżewska (prawnik specjalizująca się w zakresie prawa budowlanego) i Zbigniew Tchórzewski (inżynier budownictwa, geotechnik, drogowiec, specjalista ds. konserwacji zabytków). Opracowanie to zostało przekazane Parlamentarnemu Zespołowi ds. Obrony Gietrzwałdu; można je także pobrać ze strony stoplidl.pl – TUTAJ.
Źródło: stoplidl.pl; AD
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o roli Matki Bożej i wiary katolickiej w dziejach Polski:

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach
Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.

Polska i Krzyż
Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.

Polacy wierni i dzielni
Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei
Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.