Decyzja w sprawie budowy centrum Lidla w Gietrzwałdzie uchylona! Jest orzeczenie sądu
Na dzisiejszej rozprawie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Olsztynie zapadł wyrok komplikujący budowę centrum dystrybucyjnego niemieckiego Lidla na tamtych terenach.
Jak informowali przedstawiciele Ogólnopolskiego Komitetu Obrony Gietrzwałdu, „wójt gminy Gietrzwałd Jan Kasprowicz tak zakwalifikował inwestycję [budowę centrum dystrybucyjnego Lidla w Gietrzwałdzie], że nie była wymagana ocena oddziaływania jej na środowisko, mimo że teren planowanej budowy jest prawnie chroniony, ponieważ inwestycja w całości zlokalizowana jest w obrębie Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Pasłęki”.
Decyzja dotycząca braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko została zaskarżona i w wyniku procesu sądowego uchylona dzisiaj, 16 stycznia br.
W tej sytuacji projekt budowy musi wrócić na ścieżkę administracyjną, podczas której okaże się, czy otrzyma formalne pozwolenia na realizację.
Gietrzwałd to jedyne miejsce objawień maryjnych w Polsce zatwierdzonych przez Kościół; Matka Boża 160 razy ukazywała się wizjonerkom Barbarze Samulowskiej i Justynie Szafryńskiej od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Obecnie mieści się tam sanktuarium, do którego przybywają pielgrzymi z Polski i świata, a budowa ogromnej hali, do której dziennie miałoby przyjeżdżać aż 160 (!) tirów, przewożąc m.in. tysiące ton odpadów, nie licuje z charakterem i godnością miejsca.
Źródło: nsa.gov.pl; AD
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o Matce Bożej i roli, jaką odegrala w naszej polskiej historii:
Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach
Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.
Totus Tuus
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.
Matka Boża
Mamy w Polsce od wieków ogromny skarb. Ta książka tego dowodzi. Tym skarbem jest wielka miłość i cześć dla Matki Bożej, którą nazywamy też Królową Polski. Nie jest to w żadnym razie – tak jak w wielu krajach Zachodu – miłość-relikt zaklęta w dawnych dziełach sztuki, na które patrzy się jak na obiekty muzealne. Jest to miłość żywa i żarliwa, której płomień stale jest podsycany przez następne pokolenia.
Drabina do nieba. Dzieje Różańca
Jedyną bronią, której Polska używając odniesie zwycięstwo, jest Różaniec. On tylko uratuje Polskę od tych strasznych chwil, jakimi może narody będą karane za swą niewierność względem Boga” – powiedział prymas August Hlond w 1948 r. Te słowa do dziś nie straciły nic ze swej aktualności. W Polsce modlitwa różańcowa cieszy się ogromnym szacunkiem i popularnością.
Jasna Góra. Częstochowa
Jasna Góra, miejsce w Częstochowie, miejsce w Polsce, gdzie - jak to pięknie wyraził Henryk Sienkiewicz - bije nieśmiertelne serce polskiego ludu. Klasztor, sanktuarium, ale i twierdza, której nie zdołali pokonać wrogowie wiary i narodu polskiego. Także główna siedziba Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, czyli paulinów. Już od ponad sześciu wieków opiekują się oni obrazem Matki Bożej, który słynie cudownymi łaskami.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.