Burmistrz Paryża Anne Hidalgo jest przeciwna udziałowi rosyjskich sportowców w igrzyskach w 2024 roku

Nasi autorzy

Burmistrz Paryża Anne Hidalgo jest przeciwna udziałowi rosyjskich sportowców w igrzyskach w 2024 roku

fot. Pexels (Frans van Heerden)

fot. Pexels (Frans van Heerden)

Burmistrz Paryża Anne Hidalgo oświadczyła w środę, że jest przeciwna udziałowi rosyjskich sportowców w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r. i ich uczestnictwu w ceremonii otwarcia zaplanowanej na 26 lipca. „Wolałabym, żeby nie przyjeżdżali” – powiedziała agencji Reuters. „Myślę, że [prezydent Rosji Władimir] Putin jest dyktatorem, który zagraża Europie jako całości i prowadzi wojnę z Ukrainą, odmawiając jej prawa do istnienia jako ludziom i jako narodowi. Bardzo, bardzo trudno będzie patrzeć na tych sportowców, nawet pod neutralną flagą – ponieważ wiemy, jak duży nacisk Putin wywiera na Rosjan”.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) oświadczył w grudniu, że rosyjscy i białoruscy sportowcy, którzy zakwalifikowali się do Paryża 2024, będą mogli startować jako sportowcy neutralni – pod warunkiem, że spełnią kryteria kwalifikacyjne. Decyzja ta dotyczy wyłącznie sportowców indywidualnych i nie obejmuje wszelkich drużyn z tych krajów. MKOl nie ogłosił jeszcze, czy rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mogli wziąć udział w ceremonii otwarcia pod neutralną flagą. Oczekuje się, że podejmie decyzję w tej sprawie na następnej sesji, jeszcze w tym miesiącu. Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) poinformował na początku tego miesiąca, że ​​rosyjscy i białoruscy sportowcy paraolimpijscy nie wezmą udziału w ceremonii otwarcia, która odbędzie się 28 sierpnia.

„Decyzja ruchu paraolimpijskiego wydawała mi się bardzo słuszna. Teraz decyzja należy do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego” – powiedziała Hidalgo agencji Reuters, dodając, że nie zamierza „na nikogo wywierać presji”. „Wyrażam swoją opinię jako burmistrz Paryża” –dodała. Zapytana, czy izraelskim sportowcom powinny grozić podobne ograniczenia, Hidalgo stwierdziła, że ​​nałożenie sankcji na Izrael „nie wchodzi w rachubę” dla niej, podkreślając, że popiera wszelkie wysiłki dyplomatyczne podejmowane w celu osiągnięcia zawieszenia broni i „zaprzestania ataków na ludność cywilną Gazy”.

Według rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej TASS rosyjski minister sportu Oleg Matytsin powiedział w środę dziennikarzom, że Rosja nie powinna bojkotować Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. „Teraz kwestia startu na igrzyskach olimpijskich jest na ustach wszystkich. Moje stanowisko jest takie: nie powinniśmy się odwracać, zamykać i bojkotować tego ruchu” – powiedział Matytsin. „Musimy zachować możliwość dialogu i rywalizacji w jak największym stopniu” – dodał, stwierdzając, że nie spieszy mu się z podjęciem decyzji w sprawie udziału Rosji w Igrzyskach – „dając MKOl możliwość wyrażenia swojego stanowiska w sprawie regulacji i perspektywy udziału sportowców z Rosji i Białorusi w Igrzyskach Olimpijskich 2024”. Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 r. oficjalnie rozpoczną się 26 lipca i zakończą 11 sierpnia. Igrzyska paraolimpijskie rozpoczynają się 28 sierpnia i kończą 8 września.

Źródło: CNN, TP

Historia Sportu w Polsce Tom 1

Historia Sportu w Polsce Tom 1

Krzysztof Szujecki

Dzieje polskiego sportu to ważna część historii naszej Ojczyzny. Ta książka jest jedyną tak bogatą publikacją o tej tematyce na polskim rynku. Tysiące informacji zostało zebranych w jednym miejscu i ukazane w bardzo przejrzysty sposób. Treść pierwszego tomu sięga w głąb w XIX w., kiedy zaczęło funkcjonować nowoczesne pojęcie sportu.
"Historia sportu w Polsce” zawiera wiele zaskakujących wiadomości.

 

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Andrzej Nowak

Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.

 

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Andrzej Nowak

Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.

 

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

 

Francuskie samobójstwo

Francuskie samobójstwo

Éric Zemmour

„Francuskie samobójstwo” we Francji biło rekordy sprzedaży: 15 tys. egz. dziennie! Równie silne były napaści na książkę i jej autora; nic dziwnego, skoro wieszczy on schyłek Francji, którego główną przyczyną są/będą kobiety-feministki, ruchy gejowskie i wszystkie inne z nimi spokrewnione oraz muzułmańscy imigranci. Za równie niebezpieczne uznaje „mroczne, podziemne wpływy brukselskich technokratów”.

 

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.

 

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.

 

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Wojciech Roszkowski

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Wojciech Roszkowski

Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.