Biden przegrywa z Trumpem w debacie. Demokraci pełni obaw, Republikanie triumfują
Podczas czwartkowej debaty prezydenckiej, która odbyła się w studiu CNN w Atlancie, prezydent Joe Biden (81 lat) spotkał się z Donaldem Trumpem (78 lat), kandydatem Partii Republikańskiej na prezydenta. Debata, moderowana przez Jake’a Tappera i Danę Bash, miała być kluczowym momentem w kampanii wyborczej, jednak występ Bidena wywołał spore zaniepokojenie wśród Demokratów.
Od początku debaty Biden sprawiał wrażenie zagubionego i zmagał się z odpowiedziami na pytania dotyczące gospodarki, pandemii COVID-19, zamieszek na Kapitolu 6 stycznia oraz jego wizji dla kraju. Mówił chrapliwym głosem, często wydawał się nieobecny i popełniał błędy. Występ prezydenta nie umknął uwadze komentatorów, a liberalna prezenterka CNN, Kacey Hunt, zauważyła, że Demokratów, z którymi rozmawiała, wprowadziło to w szok.
Trump z kolei wydawał się dobrze przygotowany i bardziej zdyscyplinowany niż zwykle. Ben Shapiro, założyciel Daily Wire, pochwalił jego zachowanie, zauważając poprawę w stosunku do jego wcześniejszych, chaotycznych występów podczas debaty. W trakcie debaty poruszono wiele ważnych tematów. Gospodarka i COVID-19 były jednymi z najważniejszych. Trump skrytykował Bidena za jego politykę gospodarczą i twierdził, że przed pandemią USA miały „najwspanialszą gospodarkę w historii”. Z kolei Biden obwiniał Trumpa za opóźnienia gospodarcze i argumentował, że jego administracja nieodpowiednio zareagowała na pandemię.
Dyskusja na temat aborcji również wzbudziła emocje. Trump, pomimo obalenia Roe przeciwko Wade, wyraził poparcie dla pozostawienia kwestii aborcji stanom, co wywołało krytykę ze strony konserwatystów pro-life. Biden z kolei obiecał skodyfikować Roe przeciwko Wade, jeśli zostanie ponownie wybrany. Trump wykorzystał pytania o zamieszki na Kapitolu 6 stycznia, aby skrytykować Bidena za stan kraju pod jego rządami, argumentując, że USA były w znacznie lepszej sytuacji pod jego administracją. Biden natomiast oskarżył Trumpa o zachęcanie do przemocy i podkreślił, że uczestnicy zamieszek powinni trafić do więzienia.
Wygląd i stan zdrowia Bidena stały się głównym tematem po debacie. Pewne źródło z jego obozu politycznego wyjaśniło, że prezydent był przeziębiony, ale wielu obserwatorów uznało to za niewystarczające wytłumaczenie. Komentarze i analizy podkreślały poważne obawy dotyczące zdolności Bidena do ubiegania się o drugą kadencję. Słaba postawa Bidena w debacie podsyciła spekulacje, że Demokraci mogą szukać alternatywnego kandydata na prezydenta. Nate Silver, były analityk sondaży FiveThirtyEight, przewiduje, że Trump ma 66% szans na wygranie wyborów w listopadzie. Wyniki te zwiększają presję na Demokratów, aby podjęli decyzje, które mogą zmienić bieg kampanii wyborczej.
Źródło: LifeSiteNews Catholic, TP
Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu
Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.
Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.
Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej
Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).
Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji
Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.
Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja
Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.
Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia
Czy zdajemy sobie sprawę z tego, dokąd prowadzą nas najnowsze trendy światopoglądowe? Postnowocześni ideologowie, pseudonaukowcy oraz zgenderyzowani politycy chwycili w swoje ręce stery w wielu krajach i wiodą ludzkość w tragiczną otchłań. Zgodnie z jeszcze oświeceniowymi, a potem z marksistowskimi, leninowskimi i nazistowskimi zaleceniami także dzisiejsi utopiści godzą się z tym, że na drodze do świata bez skazy muszą być ofiary.
Francuskie samobójstwo
W targanej kryzysem społecznym i ogromnymi napięciami wewnętrznymi Francji następuje właśnie historyczna zmiana politycznych nastrojów. Zmiana, która nie pozostanie bez wpływu na całą politykę europejską, w tym na Polskę. Po tym jak w wyborach do Parlamentu UE prawicowe Zjednoczenie Narodowe zdobyło nad Sekwaną, Loarą, Garonną i Rodanem ponad dwa razy więcej głosów niż blok prezydenta Emmanuela Macrona, ten ostatni rozpisał przedterminowe wybory.
Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy
Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.
Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza
Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015
Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.
Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.
Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji
Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.
Kto z Bogiem, a kto z diabłem
Czesław Ryszka należy do najpłodniejszych powojennych pisarzy polskich; opublikował ponad 80 książek! Konsekwentnie zajmuje się tematyką katolicką i narodową, także jako publicysta, stając zawsze w obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Od pewnego czasu wyraża swój głęboki niepokój wobec tego, dokąd zmierza współczesny świat, w tym Polska – czemu daje wyraz w tej właśnie książce.
Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni
Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.