Adaptacja Petera Jacksona w świetle katolickiego dziedzictwa Tolkiena

Nasi autorzy

Adaptacja Petera Jacksona w świetle katolickiego dziedzictwa Tolkiena

Bag End, siedziba hobbita Bilbo Bagginsa, a później Frodo Bagginsa, zbudowana na potrzeby serii filmów Petera Jacksona „Władca Pierścieni”; na planie zdjęciowym niedaleko Matamata w Nowej Zelandii. Fot. Wikipedia

Bag End, siedziba hobbita Bilbo Bagginsa, a później Frodo Bagginsa, zbudowana na potrzeby serii filmów Petera Jacksona „Władca Pierścieni”; na planie zdjęciowym niedaleko Matamata w Nowej Zelandii. Fot. Wikipedia

Ponad dwie dekady po premierze filmowej adaptacji „Władcy Pierścieni” Petera Jacksona te kinowe arcydzieła powracają na ekrany, dając nam okazję do ponownej refleksji nad wiernością tej adaptacji względem głębokich katolickich korzeni dzieła J.R.R. Tolkiena. Jako pobożny i praktykujący katolik Tolkien określił swoje opus magnum jako „dzieło zasadniczo religijne i katolickie”. Jak zatem filmy Jacksona oddają te duchowe aspekty? Opinie ekspertów są zróżnicowane, ale pełne fascynujących spostrzeżeń.

Holly Ordway, autorka „Tolkien's Faith: A Spiritual Biography”, wydanej przez Word on Fire, zdecydowanie potwierdza, że adaptacja Jacksona jest wierna duchowi oryginału. Ordway uważa, że trylogia Jacksona, zwłaszcza w rozszerzonych wydaniach, oddaje „wiele z tego, co dobre, prawdziwe i piękne w wizji Tolkiena”, w szczególności w traktowaniu cnoty, pokory i poświęcenia. Louis Markos, autor licznych książek związanych z Tolkienem, podziela jej zdanie, chwaląc filmy za ich wierność duchowi książek i większości postaci.

Jednym z kluczowych pozytywnych aspektów adaptacji Jacksona jest jej zdolność do przyciągania nowych czytelników do książek Tolkiena. Markos zauważa, że sukces filmów uczynił epos Tolkiena przystępnym dla nowego pokolenia, co miało „błogosławiony efekt uboczny” w postaci zwiększenia zainteresowania powieściami.

Jednak nie wszyscy eksperci podzielają entuzjazm Ordway i Markosa. Rumuński badacz Tolkiena, Robert Lazu Kmita, kwestionuje wierność filmów względem katolickiego etosu pisarza. Kmita uważa, że świat Tolkiena z jego średniowiecznym, hierarchicznym i sakralnym charakterem został w filmach znacznie osłabiony i przekształcony w rodzaj „filmu akcji”. Ponadto badacz krytykuje sposób przedstawienia miłości romantycznej, zauważając, że namiętne pocałunki i uściski w filmach odbiegają od subtelności i szacunku, jakie Tolkien nadawał romantycznym relacjom w swoich książkach.

W obronie Jacksona Holly Ordway podkreśla, że reżyser wykazał godną pochwały powściągliwość, nie dodając do świata Tolkiena elementów swojej własnej wizji. Ordway chwali również partyturę Howarda Shore’a oraz oprawę wizualną filmów, które są wierne tonowi i stylowi książek, a także ich moralnemu rdzeniowi.

Przyznaje jednakże, że nie wszystkie postacie zostały wiernie oddane. Na przykład filmowy Denethor jest przedstawiony jako niemal karykaturalny, podczas gdy w książce jest to postać tragiczna, której upadek wynika z rozpaczy. Mimo tych wad Ordway uważa, że ogólnie rzecz biorąc, Jackson wykonał dobrą pracę.

W kontekście adaptacji „Hobbita”, Ordway jest znacznie bardziej krytyczna, stwierdzając, że Jackson nie wykazał zrozumienia ani uznania dla etosu i tonu książki. „Hobbit” został przekształcony w film akcji z licznymi dodatkami, które kontrastują z oryginalną historią Tolkiena.

Podsumowując, oceny ekspertów na temat adaptacji „Władcy Pierścieni” przez Jacksona są zróżnicowane. Robert Lazu Kmita wydaje się być krytyczny, podczas gdy Holly Ordway i Louis Markos z entuzjazmem chwalą adaptację. Teraz, mając na uwadze te różne perspektywy, możemy ponownie obejrzeć te filmy i samodzielnie ocenić, jak wiernie oddają one katolickie dziedzictwo Tolkiena.

Źródło: National Catholic Register, TP

Światowa encyklopedia filmu religijnego

Światowa encyklopedia filmu religijnego

pod redakcją ks. Marka Lisa i Adama Garbicza

Unikatowe opracowanie zagadnień filmu religijnego. Pierwsza na świecie tego typu encyklopedia ze szczególnym uwzględnieniem tematyki polskiej! Autorami haseł są wybitni specjaliści w dziedzinie filmu religijnego (50 osób!) z kilku krajów Europy i Ameryki. 1700 haseł rzeczowych i osobowych, w tym omówienia religijnych filmów fabularnych i dokumentalnych.

 

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

 

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

 

Papież rodem z Bawarii. DVD

Papież rodem z Bawarii. DVD

 

Aby lepiej zrozumieć Ojca Świętego Benedykta XVI i dostrzec, co łączy go z poprzednikiem Janem Pawłem II, trzeba sięgnąć do korzeni Papieża. Film „Papież rodem z Bawarii” pokazuje rodzinną Bawarię – największy i najbardziej katolicki land niemiecki – z jej przebogatą tradycją i kulturą chrześcijańską, którą przynieśli na tę ziemię benedyktyni.

 

Piękno zdeptane, kult brzydoty

Piękno zdeptane, kult brzydoty

Janusz Szewczak

Popularny autor i publicysta Janusz Szewczak znany jest od dawna z nieustępliwej walki z wypaczeniami zachodniej cywilizacji, do której przecież i my, Polacy, należymy od tysiąca lat. Ta książka jest tego najlepszym dowodem. Niektórzy twierdzą, że cywilizacja nasza jest w stanie upadku. Autor jest również tego zdania, ale w przeciwieństwie do wielu pesymistów uważa, że z tego upadku można się jeszcze wydźwignąć.

 

Przyjaciel Boga 2 - film na DVD

Przyjaciel Boga 2 - film na DVD

 

Największy film dokumentalny o Papieżu Polaku!
Dokumentalny długometrażowy film opowiadający historię polskiego papieża od dnia wyboru na Stolicę Piotrową, aż po ogłoszenie beatyfikacji. Film ukazuje wszystkie najważniejsze momenty pontyfikatu św. Jana Pawła II , także wydarzenia nieznane. Kamera przemieszcza się po całej kuli ziemskiej, a oprowadza nas wybitny fotografik papieski i zarazem znakomity gawędziarz Arturo Mari.
Reżyseria: Katarzyna Kotula
Scenariusz: Leszek Sosnowski
Występują: ks.

 

O kulturę  filozofii. Co o człowieku mówili najwięksi  myśliciele ludzkości

O kulturę filozofii. Co o człowieku mówili najwięksi myśliciele ludzkości

Dr hab. Włodzimierz Dłubacz


Czy filozofia jest nam potrzebna? A jeżeli tak – to czy nie jest za trudna? Prof. Dłubacz w poniższej książce pokazuje, że jest wręcz odwrotnie i że bez filozofii nie da się zrozumieć człowieka, jego sensu istnienia. Filozofia to bowiem nic innego jak szukanie odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania ludzkiego bytowania.

 

Polska wyglądałaby inaczej ... DVD

Polska wyglądałaby inaczej ... DVD

Leszek Sosnowski

Wzruszający dokument na pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Uzupełnienie i ciąg dalszy książki "Hołd katyński" nazwanej przez wielu Czytelników pamiątką narodową. W filmie poznajemy autorów i redaktorów "Hołdu katyńskiego", a także spontaniczną reakcję publiczności na słowa i obrazy niosące prawdę o dniach historycznego wstrząsu i żałoby.

 

Wynalazca i darczyńca. Biografia Ignacego Łukasiewicza

Wynalazca i darczyńca. Biografia Ignacego Łukasiewicza

Ks. Prof. Janusz Królikowski

Postać wynalazcy lampy naftowej i pioniera przemysłu naftowego od najmłodszych lat frapowała Autora tej książki, ks. prof. Janusza Królikowskiego, którego mała ojczyzna wiąże się z małą ojczyzną genialnego odkrywcy, ale także wspaniałego, szlachetnego człowieka Ignacego Łukasiewicza.

 

Chwalmy Boga ze świętymi. Jak piękne są Twoje dzieła, Panie!

Chwalmy Boga ze świętymi. Jak piękne są Twoje dzieła, Panie!

 

.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe

 

"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku. 
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.