31 lat temu wszedł w życie konkordat między Polską i Stolicą Apostolską. Czy obecna władza pamięta o jego postanowieniach?
Jednym z ważnych postanowień konkordatu z 1993r. było uznanie przez państwo małżeństw zawartych w kościele. Na zdjęciu małżonkowie przed ołtarzem Matki Bożej Gidelskiej. fot. Adam Bujak z książki "W co wierzą katolicy", wyd. Biały Kruk Przez cały okres PRL nie były uregulowane stosunki państwa ze Stolicą Apostolską (Watykanem) – przypomina prof. Wojciech Roszkowski w swoim podręczniku „Historia i teraźniejszość”. Przemiany polityczne zapoczątkowane w 1989 r. spowodowały, że 28 lipca 1993 r. doszło do zawarcia konkordatu – umowy międzynarodowej dotyczącej wzajemnych obowiązków Kościoła i państwa oraz wypełniania przez Kościół katolicki swojej misji. Określono w nim m.in. kwestie własności (Kościół odzyskał sporo dóbr, ale nie wszystkie), nauczania religii, stosunków dyplomatycznych. Ważna dla bardzo wielu Polaków była regulacja małżeństw; wcześniej w sensie prawnym liczyły się tylko te zawarte przed urzędnikiem państwowym – wylicza prof. Roszkowski.
Obecnie wg konkordatu małżeństwa kościelne są tak samo ważne jak świeckie (choć oczywiście nie odwrotnie). Na tym porozumieniu skorzystało jeszcze 10 innych związków wyznaniowych w Polsce, w tym gminy żydowskie; ich małżeństwa są respektowane tak samo jak katolickie. Sejm zatwierdził ostatecznie konkordat 8 stycznia 1998 r. – dodaje historyk.
Na realizację porozumienia trzeba było poczekać do kwietnia 1998r., kiedy to konkordat wszedł w życie. Dokument sporządzono w języku polskim oraz włoskim, w imieniu rządu RP podpisał go ówczesny minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski, a w imieniu Watykanu nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.
Co ciekawe, podpisanie konkordatu przypadło w rocznicę dnia, w którym młody ksiądz Karol Wojtyła rozpoczął posługę duszpasterską, przybywając do swojej pierwszej parafii w Niegowici.
W jedenastostronicowym dokumencie znajduje się m.in. Artykuł 11 o brzmieniu:
Układające się Strony deklarują wolę współdziałania na rzecz obrony i poszanowania instytucji małżeństwa i rodziny będących fundamentem społeczeństwa. Podkreślają one wartość rodziny, przy czym Stolica Apostolska, ze swej strony, potwierdza naukę katolicką o godności i nierozerwalności małżeństwa.
oraz Artykuł 12 o następującej treści:
Uznając prawo rodziców do religijnego wychowania dzieci oraz zasadę tolerancji, Państwo gwarantuje, że szkoły publiczne podstawowe i ponadpodstawowe oraz przedszkola, prowadzone przez organy administracji państwowej i samorządowej, organizują zgodnie z wolą zainteresowanych naukę religii w ramach planu zajęć szkolnych i przedszkolnych.
Czy rząd Donalda Tuska i jego „ministry” pamiętają o tym, do czego są zobowiązani prawem?
źródło: dzieje.pl, sejm.gov.pl, AD
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015
Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.
Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.
Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II
Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
Polacy wierni i dzielni
Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.
Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach
Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.
Polska i Krzyż
Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.
Blaski i nędze życia w PRL
Nie wiadomo, czy się śmiać, czy płakać, gdy zapoznajemy się z tą książką… Niewątpliwie jest to najlepsza satyra, jaka ukazała się na temat PRL w formie książkowej, ale satyra jakże smutna, co widać już na samej dramatycznej okładce. Zapewne znajdą się tacy, którzy powiedzą, że przecież w PRL-u toczyło się też inne życie, były i radosne momenty - ano czasem były, ale jakoś się nie utrwaliły.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.