Wielka Brytania: Powrót po 500 latach. Augustianie wracają do Katolickiego Sanktuarium Narodowego w Walsingham

Nasi autorzy

Wielka Brytania: Powrót po 500 latach. Augustianie wracają do Katolickiego Sanktuarium Narodowego w Walsingham

The statue of Our Lady of Walsingham, the Slipper Chapel, Walsingham, Norfolk, England.  Figurka Matki Bożej z Walsingham w Norfolk w Anglii. fot. Thorvaldsson - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6367812 The statue of Our Lady of Walsingham, the Slipper Chapel, Walsingham, Norfolk, England. Figurka Matki Bożej z Walsingham w Norfolk w Anglii. fot. Thorvaldsson - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6367812q` Trzej zakonnicy augustiańscy z Afryki przybywają do Katolickiego Sanktuarium Narodowego i bazyliki Matki Bożej w Walsingham, gdzie będą pomagać i służyć rosnącej liczbie pielgrzymów przybywających do niegdyś jednego z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Europie.

Powrót duchownych został zapowiedziany 9 września i opisany jako „znaczący moment w życiu i historii” Sanktuarium, bowiem dopiero teraz, pierwszy raz od czasów reformacji, do Walsingham wracają na stałe katoliccy duchowni, przepędzeni niegdyś przez władze protestanckie.

„Po wielu miesiącach ciężkiej pracy i rozmów i dzięki wsparciu miejscowego biskupa jestem zachwycony, że nigeryjska prowincja zakonu augustianów tak hojnie odpowiedziała na moją prośbę i że wkrótce trzech młodych braci będzie wśród nas, aby służyć w Sanktuarium w Walsingham” – powiedział wielebny dr Robert Billing, dyrektor Sanktuarium, dodając, że to również hołd złożony tradycji tego miejsca, w którym augustianie służyli już od XII wieku.

Historia sanktuarium

Średniowieczny klasztor augustianów w Walsingham w Norfolk był niegdyś jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w Europie.

Kasata i dewastacja

„Słynny przeorat [często znany dziś jako „opactwo”] i słynne sanktuarium maryjne, w którym znajdowała się pierwotna replika Świętego Domu z Nazaretu, były administrowane przez zakon augustianów od 1153 r. aż do rozebrania średniowiecznego sanktuarium i późniejszego zniszczenia klasztoru w 1538 r. przez wysłańców Henryka VIII”, zauważają administratorzy Sanktuarium.

Zabudowania klasztorne uległy zniszczeniu w wyniku „kasaty”, dewastacji i rabunku klasztorów oraz zerwania Henryka VIII z Rzymem w 1534 roku. Do dziś zachował się tylko pojedynczy łuk po wschodniej stronie, choć pozostaje on popularnym celem pielgrzymek, które to zjawisko odrodziło się po zniesieniu w XIX wieku w Wielkiej Brytanii i Irlandii wielu praw wymierzonych przeciwko katolikom.

Sanktuarium w niewielkiej kapliczce

„Kaplica pantofli” w pobliskiej wiosce Houghton St. Giles, w której średniowieczni pielgrzymi zdejmowali obuwie, idąc na Mszę św. lub by modlić się przed Najświętszym Sakramentem w tabernakulum, a następnie boso przechodzili ostatnią „świętą milę” na teren opactwa, jest obecnie miejscem Katolickiego Sanktuarium Narodowego.

Ta średniowieczna „kaplica pantofli”, wykonana z kamienia brukowego lokalnego pochodzenia, trafiła w ręce katolików dzięki Charlotte Pearson Boyd, miejscowej konwertytce z anglikanizmu na katolicyzm, która kupiła kaplicę od rolnika, a następnie ją odrestaurowała i przekazała Kościołowi.

Błogosławieństwo papieży

Papież Leon XIII – który gorąco zachęcał do nabożeństwa do Matki Bożej w Walsingham i patronował mu – w 1897 r. zatwierdził kaplicę jako oficjalne sanktuarium. Znane jest jego proroctwo:

„Kiedy Anglia powróci do Walsingham, Matka Boża powróci do Anglii”.

Sanktuarium uzyskało dalszą aprobatę papieską i godności po tym, jak błogosławiony papież Pius XII wysłał swojego nuncjusza, aby ukoronował wizerunek Matki Bożej z Walsingham w kaplicy. Zaraz po ceremonii na kolana wspomnianego posągu Marii wleciały dwa białe gołębie – wydarzenie to zostało przez obecnych zinterpretowane jako cudowne.

W 2015 roku papież Franciszek podniósł kaplicę i sanktuarium do rangi bazyliki mniejszej.

Znaczenie sanktuarium dla angielskiego katolicyzmu

Od czasu proroctwa Leona XIII wśród katolików, zwłaszcza w Anglii, pojawiło się wiele spekulacji na temat odrodzenia i przywrócenia pielgrzymek do Walsingham i nabożeństw w Walsingham, które Eamon Duffy, znany profesor Uniwersytetu Cambridge, opisuje jako kluczowe dla angielskiego katolicyzmu.

 „Na początku XV wieku religijną sławę Walsingham przewyższyła jedynie świątynia Becketa w Canterbury, a nawet i to nie”, zauważa Duffy. „Nie da się zmierzyć wpływu nagłego zniszczenia największego sanktuarium maryjnego w Anglii na psychikę i emocje ludzi”, dodaje badacz.

Profesor Duffy zwraca uwagę, że po zniszczeniu repliki Świętego Domu w Nazarecie, która znajdowała się w sanktuarium i podobno została wzniesiona w sposób anielski i cudowny po objawieniach saksońskiej szlachciance Lady Richeldis de Feverches, nastąpił w 1537 r. spisek katolików wśród mieszkańców Walsingham i okolic. Został on brutalnie stłumiony, co doprowadziło do egzekucji „wielu mężczyzn z Walsingham, w tym podprzeora klasztoru”.

Jednakże „pamięć o reputacji Walsingham jako angielskiego Nazaretu, ‘Ziemi Świętej’, przetrwała do końca stulecia i znalazła odzwierciedlenie w zbiorze (czasami niepochlebnych) elżbietańskich wierszy miłosnych, w tym w pieśni Ofelii w scenie szaleństwa w Hamlecie”.

Sanktuarium współcześnie

Od października 2024 r. augustiańscy zakonnicy będą służyć współczesnym pielgrzymom jako członkowie Zespołu Sanktuarium.

„Składamy dzięki Bogu Wszechmogącemu, Matce Bożej z Walsingham i św. Augustynowi z Hippony, że wkrótce będziemy mogli radować się przywróceniem duchowości i służby zakonu augustianów w naszym odrestaurowanym i tętniącym życiem świętym Sanktuarium i dzisiejszym miejscu pielgrzymek”, powiedział ks. Billing, dyrektor Sanktuarium.

Źródło: catholicherald.co.uk, AD

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Potęga nawrócenia

Potęga nawrócenia

Wojciech Roszkowski

Wybitny pisarz i naukowiec prof. Wojciech Roszkowski przedstawia w swej kolejnej książce 81 niewiarygodnych historii życiowych ludzi, którzy będąc bardzo daleko od Boga, w ten czy inny sposób znaleźli jednak drogę do Niego. I tak na przykład poznamy mordercę i gwałciciela, który po dziesięcioleciach więzienia i pokuty odnalazł w sobie wiarę, a żywota dokonał w klasztorze.


Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Czesław Ryszka

Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.

Totus Tuus

Totus Tuus

Jan Paweł II, Adam Bujak, ks. prof. Jan Machniak

Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.

Matka Boża

Matka Boża

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Mamy w Polsce od wieków ogromny skarb. Ta książka tego dowodzi. Tym skarbem jest wielka miłość i cześć dla Matki Bożej, którą nazywamy też Królową Polski. Nie jest to w żadnym razie – tak jak w wielu krajach Zachodu – miłość-relikt zaklęta w dawnych dziełach sztuki, na które patrzy się jak na obiekty muzealne. Jest to miłość żywa i żarliwa, której płomień stale jest podsycany przez następne pokolenia.

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Jan Żaryn

Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.

Polska i Krzyż

Polska i Krzyż

Adam Bujak, Andrzej Nowak, kard. Stanisław Nagy, ks. Waldemar Chrostowski, Krzysztof Ożóg

Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.