Śmierć tradycyjnych wartości rodzinnych: De Mattei o konsekwencjach społecznych

Nasi autorzy

Śmierć tradycyjnych wartości rodzinnych: De Mattei o konsekwencjach społecznych

Święta Rodzina - obraz z kościoła św. Katarzyny w Krakowie, fot. z książki

Święta Rodzina - obraz z kościoła św. Katarzyny w Krakowie, fot. z książki "Święta Rodzina" ks. prof. Waldemara Chrostowskiego i Adama Bujaka, str. 29.

Prof. Roberto de Mattei mocno kwestionuje główne założenia nowoczesnego spojrzenia na rodzinę i jej obecny stan we Włoszech. Jego argumentacja opiera się na tezie, że obecny kryzys rodzinny i przemoc wobec kobiet nie są wynikiem dominacji patriarchatu, lecz raczej rezultatem antypatriarchalnej kultury wyrosłej z rewolucji kulturowej lat 60. De Mattei wyjaśnia, że patriarchalny model rodziny, z autorytetem ojca i świętością matki, został zniszczony przez zmiany kulturowe po 1968 roku, włączając w to prawo o nowej rodzinie w 1975 roku, które osłabiło autorytet ojca. Ten proces, zdaniem autora, doprowadził do zaniku tożsamości włoskich rodzin.

Autor podkreśla, że feminizm i walka o prawa kobiet były częścią tego ruchu, który dążył do zatarcia ról płciowych i osłabienia naturalnego powołania kobiet do macierzyństwa. Te tendencje doprowadziły do kryzysu tożsamości w rodzinie, a także w społeczeństwie jako całości. Jednak De Mattei idzie dalej, twierdząc, że przemoc wobec kobiet oraz ogólny kryzys rodziny są konsekwencją bardziej kompleksowego problemu, jakim jest zanik tradycyjnych wartości rodzinnych, destabilizacja psychiki ludzkiej, a nawet dramatyczny spadek liczby rodzin i narodzin.

Autor wskazuje, że coraz więcej osób decyduje się na życie w pojedynkę, unikając zobowiązań czy odpowiedzialności za partnera. Zauważa także, że pod pojęciem „kobietobójstwa” często ginie jeszcze bardziej powszechna zbrodnia – dzieciobójstwo, czyli aborcja. W ocenie profesora De Mattei społeczeństwo, które dopuszcza się zabijania swoich dzieci, skazane jest na śmierć. Jego konkluzja jest jasna: jedyną drogą do odnowy społecznej jest powrót do naturalnego i boskiego modelu rodziny opartego na autorytecie ojca i świętości matki.

Wreszcie autor ostrzega, że jeśli nie zatrzymamy obecnego szaleństwa i nie przywrócimy fundamentalnych wartości rodzinnych, to zamiast odnowy możemy spodziewać się eskalacji tego kryzysu, prowadzącej do dalszej degradacji społeczeństwa. To, co wydaje się kluczowe w analizie profesora De Mattei, to świadomość, że obecne problemy społeczne nie są spowodowane jedynie patriarchatem, ale stanowią efekt głęboko zakorzenionych zmian kulturowych i moralnych. Jego apel o powrót do tradycyjnych wartości rodzinnych, jako jedynej drogi do ocalenia społeczeństwa, stanowi punkt wyjścia do refleksji nad kondycją współczesnego społeczeństwa we Włoszech i poza nimi.

Źródło: rorate-caeli.blogspot.com, TP 

Święta Rodzina

Święta Rodzina

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.

 

Piękno zdeptane, kult brzydoty

Piękno zdeptane, kult brzydoty

Janusz Szewczak

Popularny autor i publicysta Janusz Szewczak znany jest od dawna z nieustępliwej walki z wypaczeniami zachodniej cywilizacji, do której przecież i my, Polacy, należymy od tysiąca lat. Ta książka jest tego najlepszym dowodem. Niektórzy twierdzą, że cywilizacja nasza jest w stanie upadku. Autor jest również tego zdania, ale w przeciwieństwie do wielu pesymistów uważa, że z tego upadku można się jeszcze wydźwignąć.

 

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Grzegorz Kucharczyk

Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.

 

Nie mamy prawa milczeć! Apologia Kościoła

Nie mamy prawa milczeć! Apologia Kościoła

Ks. Prof. Janusz Królikowski

Zbyt wielu z nas milczy. Zbyt wielu najbardziej ceni sobie święty spokój, czyli spokój uzyskany kosztem przeróżnych ustępstw na polu moralności i zasad wiary. Poprawność polityczna nachalnie propagowana przez mass media i wymuszana coraz to nowymi rozporządzeniami prawnymi dotknęła także niektórych reprezentantów i członków Kościoła.

 

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Wojciech Roszkowski

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

 

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.

 

Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia

Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia

Janusz Szewczak

Czy zdajemy sobie sprawę z tego, dokąd prowadzą nas najnowsze trendy światopoglądowe? Postnowocześni ideologowie, pseudonaukowcy oraz zgenderyzowani politycy chwycili w swoje ręce stery w wielu krajach i wiodą ludzkość w tragiczną otchłań. Zgodnie z jeszcze oświeceniowymi, a potem z marksistowskimi, leninowskimi i nazistowskimi zaleceniami także dzisiejsi utopiści godzą się z tym, że na drodze do świata bez skazy muszą być ofiary.

 

Kto z Bogiem, a kto z diabłem

Kto z Bogiem, a kto z diabłem

Czesław Ryszka

Czesław Ryszka należy do najpłodniejszych powojennych pisarzy polskich; opublikował ponad 80 książek! Konsekwentnie zajmuje się tematyką katolicką i narodową, także jako publicysta, stając zawsze w obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Od pewnego czasu wyraża swój głęboki niepokój wobec tego, dokąd zmierza współczesny świat, w tym Polska – czemu daje wyraz w tej właśnie książce.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.