Nauka kontra religia: refleksje nad filmem „Oppenheimer” (zdobywcą 7 Oscarów)
Fot. Universal Pictures /YouTube
Film „Oppenheimer” staje się punktem wyjścia do fascynującej dyskusji nad relacją między nauką a religią, a także etyką, która towarzyszy postępom technologicznym. Wczorajszy zdobywca siedmiu Oscarów, reżyserowany przez Christophera Nolana, przybliża historię J. Roberta Oppenheimera, jednego z głównych twórców bomby atomowej podczas Projektu Manhattan. Historia filmu „Oppenheimer” na podstawie książki uhonorowanej Nagrodą Pulitzera, napisanej przez Kaia Birda i Martina J. Sherwina, rzuca światło na moralne i etyczne dylematy związane z wynalazkiem, który zmienił oblicze świata. Wyjątkowość filmu polega na tym, że skupia się on nie tylko na aspektach naukowych czy technologicznych, ale również na wewnętrznych rozterkach głównego bohatera.
J. Robert Oppenheimer, który był pierwszym dyrektorem Los Alamos Laboratory, osobiście doświadczył skutków potężnej broni, którą pomógł stworzyć. Jego reakcja na pierwszy testowy wybuch bomby atomowej, wyrażona przez cytat z hinduizmu i chrześcijaństwa, pokazuje jego wewnętrzne zmagania z moralnością i duchowymi aspektami swojej pracy naukowej. Ks. Joseph Thomas, który odbył praktykę personalną w Opus Dei w Princeton, zwraca uwagę na to, że użyte przez Oppenheimera cytaty odnoszą się do strachu przed potęgą nowej technologii i jej wpływem na ludzkie życie. Film skłania więc do refleksji nad rolą nauki w kontekście moralności i religii, stawiając widzów przed istotnym dylematem etycznym.
Warto podkreślić, że film nie daje prostych odpowiedzi na pojawiające się pytania. Zamiast tego, poprzez prezentację różnych perspektyw wobec wynalazku bomby atomowej, zachęca do kontemplacji nad skomplikowanym związkiem między postępem technologicznym a ludzką moralnością. Nieustannie pojawiające się wyrzuty sumienia głównego bohatera dotyczące strasznych skutków, jakie mogą towarzyszyć „bezkrytycznemu postępowi nauki”, wskazują na konieczność uwzględnienia moralnych i etycznych aspektów w procesie rozwoju technologicznego.
Wszystkie te elementy składają się na głęboką refleksję nad znaczeniem prawdy i moralności w kontekście postępu naukowego. Film „Oppenheimer” stawia pytania, które wykraczają poza granice nauki i polityki, wskazując na istnienie czegoś więcej – prawdy i moralności, które powinny być integralną częścią rozwoju nauki i technologii. W efekcie „Oppenheimer” nie tylko dostarcza niezapomnianego doświadczenia kinowego, ale również inspiruje do refleksji nad fundamentalnymi pytaniami dotyczącymi roli nauki, religii i etyki w kształtowaniu współczesnego świata.
Źródło: Katolicka Agencja Informacyjna; National Catholic Register, TP
Światowa encyklopedia filmu religijnego
Unikatowe opracowanie zagadnień filmu religijnego. Pierwsza na świecie tego typu encyklopedia ze szczególnym uwzględnieniem tematyki polskiej! Autorami haseł są wybitni specjaliści w dziedzinie filmu religijnego (50 osób!) z kilku krajów Europy i Ameryki. 1700 haseł rzeczowych i osobowych, w tym omówienia religijnych filmów fabularnych i dokumentalnych.
Wynalazca i darczyńca. Biografia Ignacego Łukasiewicza
Postać wynalazcy lampy naftowej i pioniera przemysłu naftowego od najmłodszych lat frapowała Autora tej książki, ks. prof. Janusza Królikowskiego, którego mała ojczyzna wiąże się z małą ojczyzną genialnego odkrywcy, ale także wspaniałego, szlachetnego człowieka Ignacego Łukasiewicza.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.
Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015
Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.
O kulturę filozofii. Co o człowieku mówili najwięksi myśliciele ludzkości
Czy filozofia jest nam potrzebna? A jeżeli tak – to czy nie jest za trudna? Prof. Dłubacz w poniższej książce pokazuje, że jest wręcz odwrotnie i że bez filozofii nie da się zrozumieć człowieka, jego sensu istnienia. Filozofia to bowiem nic innego jak szukanie odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania ludzkiego bytowania.
Bankructwo polskiej inteligencji
Wygląda na to, że polska inteligencja, czyli warstwa ludzi wykształconych, żyjących z pracy umysłowej, zbankrutowała. Niekoniecznie finansowo, ale na pewno ideowo. Pod koniec wieku XX zboczyła gdzieś na manowce i powoli przestała się liczyć jako wiodąca grupa społeczna, z której wyłaniają się elity.
Papież rodem z Bawarii. DVD
Aby lepiej zrozumieć Ojca Świętego Benedykta XVI i dostrzec, co łączy go z poprzednikiem Janem Pawłem II, trzeba sięgnąć do korzeni Papieża. Film „Papież rodem z Bawarii” pokazuje rodzinną Bawarię – największy i najbardziej katolicki land niemiecki – z jej przebogatą tradycją i kulturą chrześcijańską, którą przynieśli na tę ziemię benedyktyni.
Przyjaciel Boga 2 - film na DVD
Największy film dokumentalny o Papieżu Polaku!
Dokumentalny długometrażowy film opowiadający historię polskiego papieża od dnia wyboru na Stolicę Piotrową, aż po ogłoszenie beatyfikacji. Film ukazuje wszystkie najważniejsze momenty pontyfikatu św. Jana Pawła II , także wydarzenia nieznane. Kamera przemieszcza się po całej kuli ziemskiej, a oprowadza nas wybitny fotografik papieski i zarazem znakomity gawędziarz Arturo Mari.
Reżyseria: Katarzyna Kotula
Scenariusz: Leszek Sosnowski
Występują: ks.
Polska wyglądałaby inaczej ... DVD
Wzruszający dokument na pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Uzupełnienie i ciąg dalszy książki "Hołd katyński" nazwanej przez wielu Czytelników pamiątką narodową. W filmie poznajemy autorów i redaktorów "Hołdu katyńskiego", a także spontaniczną reakcję publiczności na słowa i obrazy niosące prawdę o dniach historycznego wstrząsu i żałoby.
Pasja. Misteria i film
Choć Adam Bujak gromadził zdjęcia z Ziemi Świętej od ponad 20 lat, to impuls do powstania tej książki dał bezpośrednio film Mela Gibsona "Pasja” oraz tocząca się wokół niego zawzięta dyskusja, a chwilami wręcz napaść ze strony ludzi, zdawałoby się światłych i otwartych. Wszystko to skłoniło autorów do pokazania (przypomnienia!), że temat Męki Pańskiej podejmowany był na różne sposoby od zarania kina.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.