Choć Adam Bujak gromadził zdjęcia z Ziemi Świętej od ponad 20 lat, to impuls do powstania tej książki dał bezpośrednio film Mela Gibsona "Pasja” oraz tocząca się wokół niego zawzięta dyskusja, a chwilami wręcz napaść ze strony ludzi, zdawałoby się światłych i otwartych. Wszystko to skłoniło autorów do pokazania (przypomnienia!), że temat Męki Pańskiej podejmowany był na różne sposoby od zarania kina. Wykazuje to w swoim filmoznawczo-historycznym opracowaniu wybitny znawca ks. dr Marek Lis, posiadający nie tylko rozległą wiedzę filmową i teologiczną, lecz także świetne pióro.

Choć obiektem inspiracji i punktem wyjścia stał się utwór Gibsona (album zawiera kilka fotografii z tego filmu i został przez autorów i wydawcę dedykowany reżyserowi), to jednakże główny trzon opowieści stanowią zdjęcia Adama Bujaka z Ziemi Świętej. Z fotografii tych tchnie wielki autentyzm. Jerozolimskie misteria widziane oczami wybitnego polskiego artysty fotografika niosą nie mniejszy ładunek emocjonalny niż dzieło filmowe hollywoodzkiego reżysera. Oto Via Dolorosa - na tej drodze Chrystus dźwigał swój krzyż, po tych skalistych kamieniach stąpał.

Oto Góra Oliwna, oto prawdziwa Golgota - tu dokonała się ziemska część życia Syna Bożego. Oto Bazylika Grobu Bożego - tu spotykamy pielgrzymów z całego świata, a wśród nich... Jana Pawła II! Adam Bujak tak znakomicie operuje światłem, że wręcz odczuwamy atmosferę Zmartwychwstania, ukazania się ducha na drodze do Emaus... Fotografie te potwierdzają zarówno olbrzymi dorobek, jak i wielkie zaangażowanie duchowe słynnego krakowskiego artysty, a zarazem przełożonego bogatego w 400-letnią tradycję Arcybractwa Męki Pańskiej.

Sposoby przeżywania wiary    6

Jerozolima    9

Film pasyjny    110

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl