Joe Biden o planach Putina: „Najpierw Ukraina, potem Polska i kraje wzdłuż rosyjskiej granicy”
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wyraził w najnowszym wywiadzie dla magazynu Time swoje obawy dotyczące dążeń prezydenta Rosji Władimira Putina. Biden ostrzegł, że ambicje Putina wykraczają poza Ukrainę, a ich celem jest odnowienie wpływów Rosji na skalę Związku Sowieckiego.
Zagrożenie dla Europy Wschodniej
Biden zaznaczył, że jeżeli Ukraina upadnie, w ślad za nią pójdzie Polska oraz inne kraje graniczące z Rosją. „Jeśli kiedykolwiek pozwolimy Ukrainie upaść, zapamiętajcie moje słowa: zobaczycie, że za nią pójdzie Polska i wszystkie te państwa wzdłuż pierwotnej granicy Rosji, od Bałkanów i Białorusi” – powiedział prezydent USA.
Warunki pokoju na Ukrainie
Joe Biden przedstawił swoją wizję pokoju na Ukrainie, która niekoniecznie zakłada przystąpienie tego kraju do NATO. Dla prezydenta USA kluczowe jest, aby Rosja nigdy więcej nie okupowała Ukrainy. „Pokój wygląda w ten sposób, że Rosja nigdy, po prostu nigdy, nie okupuje już Ukrainy. Tak właśnie wygląda pokój” – wyjaśnił Biden.
Relacje Ukrainy z NATO
W kontekście NATO Biden przyznał, że nie był wcześniej przygotowany na wspieranie pełnego członkostwa Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim. Ukraina, mimo że złożyła wniosek o członkostwo we wrześniu 2022 roku, nie otrzymała jednoznacznego terminu przystąpienia podczas szczytu NATO w Wilnie w 2023 roku. Ukraińscy urzędnicy wyrazili nadzieję, że spotkanie NATO w Waszyngtonie w lipcu 2024 roku przyniesie bardziej zdecydowane sygnały dotyczące ich aspiracji.
Bezpieczeństwo i korupcja
Prezydent Biden przypomniał swoje wcześniejsze wizyty na Ukrainie, kiedy to zaobserwował „znaczącą korupcję”, co stanowiło poważne wyzwanie. Jednak mimo tych trudności USA kontynuują wsparcie dla Ukrainy, dostarczając broń, która ma pomóc w obronie przed rosyjską agresją.
Kampania wyborcza w USA
Biden odniósł się również do nadchodzących wyborów prezydenckich w USA. Ostrzegł, że zwycięstwo Donalda Trumpa może prowadzić do „spustoszenia” NATO oraz utraty przez USA swojej przywódczej roli na świecie. Biden zauważył, że w interesie Chin jest ingerowanie w wybory na korzyść Trumpa, co potwierdza fakt, że „wszyscy źli goście kibicują Trumpowi”.
Przyszłość Ukrainy i Europy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wielokrotnie wzywał partnerów do wystosowania zaproszenia do członkostwa Kijowa w NATO, jednak podkreślał, że stanie się to możliwe dopiero po zakończeniu wojny. Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg potwierdził tę perspektywę, zaznaczając, że przyszłość Ukrainy w NATO będzie możliwa po osiągnięciu stabilności i pokoju w regionie.
Źródło: TIME, TP
Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.
Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.
Wojna. Reportaż z Ukrainy
Ta wojna jest blisko. Kilkanaście kilometrów od polskiej granicy znajdują się w pełni uzbrojone posterunki wojskowe, a w nich żołnierze gotowi walczyć z rosyjskim najeźdźcą aż do śmierci. Ale oprócz geografii chowa się w bliskości tej wojny jeszcze inna, upiorna prawda. Niemiłosiernie bombardowana charkowska dzielnica Sałtiwka łudząco przypomina przecież blokowiska łódzkiego Widzewa czy warszawskiego Ursusa.
Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza
Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.
Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe
"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku.
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.
Polacy wierni i dzielni
Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.
Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu
Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015
Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.
Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.