Francja: Profanacja bazyliki Saint-Aubin w Rennes
Bazylika Saint-Aubin w Rennes, Francja. Fot. TouN, GNU Free Documentation License version 1.2, via Wikimedia Commons. 13 stycznia 2025 r. doszło do kolejnej profanacji francuskiego kościoła; tym razem ofiarą padła bazylika Saint-Aubin w Rennes (Bretania).
Sprawcy wyważyli drzwi kościoła, poprzewracali ławki oraz przewrócili i rozbili figurę Najświętszej Marii Panny z Lourdes. „Ta figura nie była dziełem sztuki, jednak miała dla nas wielką wartość duchową. Była wizerunkiem Matki Bożej z Lourdes, którą poważają wszyscy katolicy na całym świecie”, powiedział jeden z parafian w wywiadzie dla „Ouest-France”. „Wyważenie drzwi, zniszczenie ławek, rozbicie tej figury... to nie jest zwykły wandalizm, sprawca wyraźnie działał z intencją profanacji”, mówi kolejny parafianin.
Zniszczenia zostały odkryte 14 stycznia w godzinach porannych, kiedy wierni przybyli na modlitwę. Mimo brutalnego ataku na bazylikę wierni nadal chcą się modlić i brać udział w nabożeństwach: „mogli zniszczyć figurę, ale nie mogą zniszczyć naszej wiary”, deklaruje jeden z katolickich mieszkańców Rennes.
W związku z nasilającymi się atakami na francuskie kościoły wierni domagają się jasnych deklaracji od władz miast w sprawie ich ochrony. Niestety, skala ataków na kościoły katolickie wzrasta; w roku 2024 dokonano ponad 800 profanacji tego typu.
Źródło: Tribune Chrétienne; Ouest-France, MM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o problemach Francji i o naszej katolickiej wierze:
Francuskie samobójstwo
W targanej kryzysem społecznym i ogromnymi napięciami wewnętrznymi Francji następuje właśnie historyczna zmiana politycznych nastrojów. Zmiana, która nie pozostanie bez wpływu na całą politykę europejską, w tym na Polskę. Po tym jak w wyborach do Parlamentu UE prawicowe Zjednoczenie Narodowe zdobyło nad Sekwaną, Loarą, Garonną i Rodanem ponad dwa razy więcej głosów niż blok prezydenta Emmanuela Macrona, ten ostatni rozpisał przedterminowe wybory.
Polska i Krzyż
Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.
Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach
Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.
Polacy wierni i dzielni
Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.
Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei
Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.
Dekalog
Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.