Dom mody Chanel sfinansuje w znacznej części renowację francuskiego opactwa Aubazine
Opactwo we francuskim Aubazine. Fot. Babsy, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons. Znany francuski dom mody Chanel zdecydował się sfinansować znaczną część renowacji XII-wiecznego cysterskiego opactwa Aubazine we Francji. Jest ono głęboko związane z założycielką tego domu mody, Gabrielle „Coco” Chanel, która, według wielu biografii, spędziła część dzieciństwa w dawnym sierocińcu klasztornym po śmierci matki w 1895 roku. Uważa się, że to właśnie tam nauczyła się szyć.
Opactwo, znajdujące się obecnie (od lat 60. XX w.) w rękach małej wspólnoty mniszek melchickich obrządku bizantyjskiego – liczącej zaledwie dwie siostry w wieku 78 i 92 lat – wymaga pilnej renowacji w celu zachowania jego struktury. Upływ czasu spowodował uszkodzenia ścian, okien i dachów. W niektórych rejonach dach jest zagrożony zawaleniem, a wilgoć zagraża fundamentom, tak że budynek obecnie nie nadaje się do zamieszkania. Projekt renowacji, który rozpocznie się jesienią i potrwa pięć lat, ma na celu wzmocnienie konstrukcji i zachowanie oryginalnych elementów cysterskich. Chanel pokryje większość kosztów, które wynoszą kilka milionów euro. „Przekazali bardzo niewiele informacji na temat tej inicjatywy”, zauważa Cyril Lecointe, kustosz opactwa. „Nie chodzi o kwestię wizerunkową, ale o zachowanie dziedzictwa głęboko związanego z Gabrielle Chanel”.
Chociaż nie istnieją żadne niezbite dowody na pobyt przyszłej „Coco” w klasztorze, liczne przesłanki wskazują na ogromny wpływ Aubazine na jej twórczą rzeczywistość. Jak wyjaśnił Cyril Lecointe, „ona bardzo dobrze znała to miejsce”. Kiedy projektantka budowała swoją willę La Pausa w Roquebrune-Cap-Martin, poprosiła architekta o uwzględnienie elementów architektonicznych inspirowanych takimi elementami Aubazine jak schody dormitorium prowadzące do kościoła czy klasztorny krużganek. Nabyła i połączyła ze sobą również dwie zabytkowe szafy, które miały imitować reprezentacyjny mebel z XII wieku, który do dziś zachował się w opactwie. Z jej opowieści o dzieciństwie wynika, że żyła w surowym otoczeniu, w którym dominowała cisza i dyscyplina, co było cechą charakterystyczną cysterskiego życia monastycznego.
Widoczny jest również estetyczny i duchowy wpływ Aubazine na kreacje Chanel. Geometryczne motywy z witraży klasztornych, takie jak przeplatające się linie i krzyże, pojawiają się w charakterystycznych projektach. Niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że logo przedstawiające dwa splecione „C” mogło zostać zainspirowane tymi motywami. Lecointe ostrożnie zauważa: „To symbol, na który [Chanel] natknęła się w różnych momentach swojego życia, w tym w Aubazine. Z pewnością odcisnął on na niej piętno i możliwe, że nieświadomie włączyła go do swojego emblematu”.
Charakterystyczne dla Chanel wykorzystanie czerni i bieli w modzie nawiązuje również do surowości zakonnych habitów. Nawet jej słynna „mała czarna” mogła narodzić się z tych ascetycznych wpływów. Liczba 5, często pojawiająca się w elementach dekoracyjnych klasztoru i pełna symboliki chrześcijańskiej, była prawdopodobnie kolejnym powtarzającym się motywem, który Chanel umieściła na flakoniku swoich najbardziej charakterystycznych perfum.
Źródło: infocatolica.com, AM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o wpływie wiary i Kościoła na naszą polską rzeczywistość:

Polska i Krzyż
Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.

Sanktuaria polskie
Sanktuaria katolickie istnieją na całym świecie, ale nigdzie nie notuje się takiego ich rozkwitu jak w Polsce – tak było w dawnych wiekach, tak jest i teraz. Gdy na świecie kościoły są zamykane lub wzorem bolszewickim przekształcane na magazyny, muzea lub galerie wystawowe, w naszym kraju pobożność ludowa kwitnie i nieustannie się rozwija.

Skarby klasztorów
Skarby - wspaniałe dzieła sztuki, przedmioty kultu wykonane rękami genialnych artystów, gromadzone przez długie wieki w zabytkowych wnętrzach za murami zakonnych wspólnot. Ale także skarby jeszcze większe! - bezcenne wartości duchowe, związane z życiem poświęconym całkowicie Bogu, modlitwie, kontemplacji oraz pracy dla dobra zakonnej wspólnoty.

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei
Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach
Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.

Polacy wierni i dzielni
Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.