Czy sztuczna inteligencja rzeczywiście jest największym zagrożeniem, skoro naszym światem w coraz większym stopniu kieruje ludzka głupota?
Sztuczna inteligencja (AI) – czy to największe zagrożenie, czy szansa na przyszłość? Dyskusje na ten temat nabierają tempa, zwłaszcza po tegorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos, gdzie jednym z najgorętszych tematów był rozwój generatywnej sztucznej inteligencji („GenAI”). Jednakże, aby właściwie ocenić rolę AI w przyszłości, musimy zdać sobie sprawę, że nasz świat obecnie bardziej kształtuje ludzka głupota niż samodzielna działalność algorytmów.
Zagrożenia, jakie niesie ze sobą ludzka nieroztropność, są realne i bezpośrednie. Od zmian klimatycznych, poprzez kryzysy finansowe, po nierówności społeczne i napięcia geopolityczne nasza planeta stoi w obliczu wielu wyzwań, których nie można zbagatelizować. Równocześnie rozwój technologii AI wzbudza nadzieje na poprawę produktywności i wzrost gospodarczy, ale także obawy związane z potencjalnymi skutkami ubocznymi, takimi jak dezinformacja czy bezrobocie technologiczne.
WEF, będąc prestiżowym forum globalnych liderów, często koncentruje się na najgorętszych trendach ekonomicznych i technologicznych. Niemniej jednak, jak pokazuje historia, predykcje i trendy mogą się mylić. Przykładem jest ignorowanie ostrzeżeń o nadchodzącym kryzysie finansowym czy poważnych problemach zadłużenia państwowego.
Skupienie się na GenAI może być mylące, gdyż przyszłość technologii AI wykracza daleko poza obecne modele. Rewolucja w robotyce, biotechnologii czy medycynie to tylko niektóre z obszarów, które będą miały ogromny wpływ na nasze życie w przyszłości. Dodatkowo, debata klimatyczna wymaga szerokiego spojrzenia, z uwzględnieniem potencjalnych rewolucji w energii termojądrowej czy eksploatacji kosmosu.
Niezależnie od tego, czy AI będzie naszym największym zagrożeniem czy szansą, kluczowe jest skoncentrowanie się na odpowiedzialnym wykorzystaniu tych technologii. Ważne jest, abyśmy nie dopuścili, aby nasza własna nieroztropność przeszkodziła nam w korzystaniu z potencjału, jaki niesie za sobą sztuczna inteligencja. Tylko poprzez mądre i przemyślane działania możemy mieć nadzieję, że sztuczna inteligencja przyczyni się do rozwiązania globalnych wyzwań, przed którymi stoimy.
Źródło: The Guardian, TP
Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.
Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji
Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.
Piękno zdeptane, kult brzydoty
Popularny autor i publicysta Janusz Szewczak znany jest od dawna z nieustępliwej walki z wypaczeniami zachodniej cywilizacji, do której przecież i my, Polacy, należymy od tysiąca lat. Ta książka jest tego najlepszym dowodem. Niektórzy twierdzą, że cywilizacja nasza jest w stanie upadku. Autor jest również tego zdania, ale w przeciwieństwie do wielu pesymistów uważa, że z tego upadku można się jeszcze wydźwignąć.
Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia
Czy zdajemy sobie sprawę z tego, dokąd prowadzą nas najnowsze trendy światopoglądowe? Postnowocześni ideologowie, pseudonaukowcy oraz zgenderyzowani politycy chwycili w swoje ręce stery w wielu krajach i wiodą ludzkość w tragiczną otchłań. Zgodnie z jeszcze oświeceniowymi, a potem z marksistowskimi, leninowskimi i nazistowskimi zaleceniami także dzisiejsi utopiści godzą się z tym, że na drodze do świata bez skazy muszą być ofiary.
Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza
Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.
Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015
Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.